Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
- Data odpowiedzi:
- 2011/03/18
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na zapytanie nr BRM.I.MK.0003.148.11 w sprawie problemu odpadów w Szczecinie a w szczególności zastosowania alternatywnej metody unieszkodliwiania zamiast metody termicznej informuję, iż omawiana w artykule Pana Mirosława Winconka (Kurier Szczeciński z dn.08/03/2011r.) pt.”Polski patent na odpady” instalacja do wytwarzania z odpadów komunalnych produktu CARBOCAL autorstwa Pana Stanisława Roguta prezesa Spółki Multichem EKO, została zaopiniowana przez niezależnych ekspertów w dziedzinie technologii przetwarzania odpadów. Propozycja technologii, o której mowa w artykule została przedstawiona podczas spotkań Komisji Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia, Komisji ds. Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej a także w merytorycznym wydziale UM Szczecin (WGKiOŚ). Zgłoszona do Urzędu Miasta propozycja rozwiązania lepszego (zdaniem jej autorów) niż termiczne unieszkodliwianie odpadów komunalnych jest na etapie swobodnej wymiany poglądów o wysokim stopniu uogólnienia. Przedstawiona propozycja zamiennika projektu budowy zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów wymaga przede wszystkim zmiany planu gospodarki odpadami dla województwa zachodniopomorskiego w zakresie zmiany technologii oraz wprowadzenia ujednoliconych instalacji wapniowania w zakładach zagospodarowania odpadów na terenie województwa. Dodatkowo wymagana jest szczegółowa analiza finansowo-ekonomiczna, poparta wykonaniem kalkulacji wskaźników kosztów inwestycyjnych, kosztów eksploatacyjnych, studium wykonalności, programu funkcjonalno-użytkowego oraz innej dokumentacji wskazującej na efektywność omawianego przedsięwzięcia i ewentualnego skorzystania z dofinansowania Unii Europejskiej.
W odniesieniu do projektu pn.”Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego”, przedstawiam listę najważniejszych działań zrealizowanych do tej pory przez Gminę Miasto Szczecin.
Przedsięwzięcie jest zgodne z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru pod zakład, co stanowi potwierdzenie w Uchwale Nr XLII/1055/09 Rady Miasta Szczecin z dnia 14 grudnia 2009 r. w sprawie Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Międzyodrze Port”. Ponadto inwestycja została przewidziana w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym na lata 2010-2015, stanowiącym załącznik do Uchwały Nr XLII/1077/09 Rady Miasta Szczecin z dnia 14 grudnia 2009 r.
W dniu 26 kwietnia 2010 r. Rada Miasta Szczecin podjęła Uchwałę Nr XLVI/1163/10 w sprawie przystąpienia przez Gminę Miasto Szczecin do realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko priorytet II Gospodarka Odpadami i ochrona powierzchni ziemi, Działanie 2.1. Kompleksowe przedsięwzięcia w zakresie gospodarki odpadami ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych, upoważniając tym samym Prezydenta Miasta do złożenia wniosku aplikacyjnego (zgodnie z Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie zasad dofinansowania z programów operacyjnych podmiotów realizujących obowiązek świadczenia usług publicznych w ramach zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego w gospodarce odpadami).
W dniu 21 czerwca 2010 r. została wydana decyzja Prezydenta Miasta Szczecin, w której ustalono środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia, po uprzednich uzgodnieniach z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Szczecinie i Zachodniopomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektoratem Sanitarnym w Szczecinie, a także przy zachowaniu procedury uczestnictwa społeczeństwa w procesie uzgodnień dokumentacji raportu oceny ochrony środowiska.
Gmina Miasto Szczecin w dniu 30 czerwca 2010 r. złożyła wniosek o dofinansowanie wraz z kompletem dokumentów dla projektu pn. „Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W toku weryfikacji dokumentacja aplikacyjna uzyskała pozytywną ocenę formalną oraz merytoryczną I stopnia, uzyskując 58 punktów (przekraczając próg wymaganych 60 % możliwych do zdobycia) i następnie podana została ocenie merytorycznej II stopnia przeprowadzonej przez Sekretariat Grupy Roboczej na poziomie krajowym, polegającej na sprawdzeniu obszarów dotyczących m.in. aspektów technicznych, w tym przyjętych rozwiązań technologicznych ze szczególnym uwzględnieniem analizy opcji, rozwiązań instytucjonalnych oraz formalno prawnych, analizy finansowo – ekonomicznej, w tym wykonalności finansowej i trwałości projektu oraz poprawności przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko. Uwagi i zalecenia oceny merytorycznej II stopnia dotyczyły strony instytucjonalnej i ekonomicznej przedsięwzięcia i zostały one uwzględnione na etapie weryfikacji Studium Wykonalności i dokumentacji aplikacyjnej. W dniu 9 marca 2011 r. Ministerstwo Środowiska poinformowało o zakończeniu oceny merytorycznej II stopnia dla projektu wraz z przekazaniem stanowiska Grupy Roboczej. Ocena projektu zakończyła się wynikiem pozytywnym z uwarunkowaniem przekazania materiałów uzupełniających do 23 marca br. Podpisanie umowy o dofinansowanie dla projektu pn. „Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego”, planowane jest w kwietniu br.
Interpelacja: Dot. alternatywnego rozwiązania problemu odpadów