przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
Data odpowiedzi:
2014/06/04
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację nr 1533 informuję, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (Dz.U.2013.199) udzielanie dzieciom i młodzieży oraz rodzicom bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz realizowanie zadań profilaktycznych oraz wspierających wychowawczą i edukacyjną funkcję przedszkola, szkoły i placówki, w tym wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych należy do zadań poradni psychologiczno – pedagogicznych. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana bezpośrednio dzieciom i młodzieży oraz rodzicom polega w szczególności na:

  1. prowadzeniu terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin;
  2. udzielaniu wsparcia dzieciom i młodzieży wymagającym pomocy psychologiczno-pedagogicznej lub pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniu kształcenia i kariery zawodowej;
  3. udzielaniu pomocy rodzicom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych.

Jest ona udzielana w szczególności w formie:

  1. indywidualnych lub grupowych zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży;
  2. terapii rodziny;
  3. grup wsparcia;

W Szczecinie działa 5 publicznych poradni psychologiczno – pedagogicznych, które udzielają dzieciom, od momentu urodzenia, i młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także wspomagają przedszkola, szkoły i placówki w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Poradnia udziela pomocy dzieciom i młodzieży, rodzicom i nauczycielom z przedszkoli, szkół lub placówek mających siedzibę na terenie działania poradni. Natomiast w przypadku dzieci i młodzieży oraz rodziców dzieci nieuczęszczających do przedszkola, szkoły lub placówki pomocy udziela poradnia właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Teren działania poradni określa organ prowadzący. Rejony działania poradni zostały zaplanowane proporcjonalnie do liczby szkół i dzieci objętych opieką danej placówki. Poradnia Psychologiczno –Pedagogiczna Nr 2 obejmująca zasięgiem działania szkoły Prawobrzeża zatrudnia 21 specjalistów w łącznym wymiarze 18,5 etatu (3 osoby przebywają na urlopach dla poratowania zdrowia).

Ponadto zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. poz. 532) pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu, szkole lub placówce udzielana jest w trakcie bieżącej pracy z uczniem. Rozporządzenie określa także czynności, jakie nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych i specjaliści prowadzący zajęcia z uczniem, podejmują w celu udzielenia dzieciom i młodzieży odpowiedniej formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W przypadku uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nauczyciele tworzą indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne uwzględniając rodzaje niepełnosprawności wymagające stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy, konieczność dostosowania odpowiednio programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów.

Jednocześnie informuję, że w celu objęcia dzieci i młodzieży właściwa opieką psychologiczno – pedagogiczną w przedszkolach i szkołach w roku szkolnym 2013/2014 utworzono 124 etaty pedagoga, psychologa. logopedy, terapeuty. Przyznano 1275 godzin wspomagania (63,75 etatu) z przeznaczeniem na pedagoga współorganizującego kształcenie integracyjne, rewalidację, pomoc psychologiczną, zajęcia logopedyczne itp. w szkołach oraz 8 etatów w przedszkolach integracyjnych. Ponadto dla 591 uczniów, którym stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły zorganizowano nauczanie indywidualne, na które przeznaczono łącznie 5331,5 godziny, czyli 296,25 etatów.

Proces pomocy psychologiczno – pedagogicznej wspomagany jest ponadto przez placówki niepubliczne dotowane przez Miasto.

Mając na uwadze powyższe uważam, że Gmina Miasto Szczecin zapewnia dzieciom i młodzieży wszechstronną, właściwą i zgodną z prawem opiekę i pomoc psychologiczno – pedagogiczną.


Interpelacja: Dot. zatrudnienia specjalistów z zakresu psychologii i logopedii
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/06/04, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/06/04 14:44:10
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/06/04 14:44:10 nowa pozycja