przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Architektury i Budownictwa
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Bogdan Jaroszewicz
Data odpowiedzi:
2011/06/07
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W związku z interpelacją Pana dotyczącą inwestycji zlokalizowanej pomiędzy ul. Michałowskiego i ul. Chełmońskiego w Szczecinie informuję o następujących ustaleniach.

Przedmiotowy teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W dniu 25.11.2008 r. została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z usługą nieuciążliwą, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, na terenie działek nr 114/2, 128/4 (obręb 2064) i 8/2 (obręb 2031) w rejonie ul. Michałowskiego i ul. Chełmońskiego w Szczecinie.

Postępowanie było prowadzone z udziałem stron, w tym także właścicieli sąsiednich nieruchomości. Decyzja o warunkach zabudowy została wydana w oparciu o przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dla potrzeb ustalania wymagań dla zabudowy przy ul. Michałowskiego i ul. Chełmońskiego wyznaczony został zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588) obszar analizowany.

Zabudowa istniejąca w tym obszarze stanowiła podstawę do określenia funkcji i parametrów nowej zabudowy: linii zabudowy, wysokości, wskaźnika intensywności zabudowy działki, szerokości elewacji frontowej, kształtu dachów. Ustalone w decyzji wartości nie odbiegają od średnich wartości obliczonych z obszaru analizowanego.

Przedmiotowa decyzja w postępowaniu odwoławczym została utrzymana w mocy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Szczecinie. Także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 08.12.2009 r. oddalił skargę strony w tej sprawie. WSA stwierdził, że zaskarżona decyzja oraz poprzedzająca ja decyzja Prezydenta Miasta Szczecina odpowiadają prawu a zarzuty strony m.in. w zakresie braku kontynuacji funkcji, sposobu zabudowy są bezzasadne.

W dniu 29.09.2009 r. została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę zespołu zabudowy jednorodzinnej składającego się z 6 budynków jednorodzinnych z garażami podziemnymi przy ul. Chełmońskiego 11 w Szczecinie. Decyzję wydano po stwierdzeniu zgodności wniosku i projektu budowlanego z przepisami obowiązującej ustawy Prawo budowlane.

Do wniosku o pozwolenie na budowę inwestor dołączył m.in. ostateczną decyzję o warunkach zabudowy dla przedmiotowego zamierzenia, kompletny projekt budowlany oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy – Prawo budowlane stronami w postępowaniu w sprawie o wydanie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.

Obszar oddziaływania obiektu, zgodnie z art. 3 pkt 20 ustawy – Prawo budowlane, to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu.

Z dokumentów przedłożonych do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dla przedmiotowej inwestycji wynikało, że obszar oddziaływania planowanego zamierzenia inwestycyjnego zawiera się w granicach działki inwestycyjnej będącej własnością inwestora. Wobec faktu, że z dokumentów sprawy nie wynikało, aby w związku z przedmiotową inwestycją było niezbędne wprowadzenie jakichkolwiek ograniczeń w zagospodarowaniu terenów sąsiednich nieruchomości, ich właściciele nie zostali uznani za strony postępowania w rozumieniu definicji zawartej w art. 3 pkt 20 Prawa budowlanego.

Projekt budowlany załączony do wniosku był kompletny, sporządzony przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane i zgodny z ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy. Inwestor wykazał prawo do dysponowania nieruchomością objęta wnioskiem. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 35 ust. 4 ustawy – Prawo budowlane, właściwy organ nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.

W zakresie Pana uwag dotyczących prowadzenia robót budowlanych odpowiedzi udzieli, zgodnie z właściwością, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Szczecinie.


Interpelacja: Dot. inwestycji pomiędzy ul. Michałowskiego i Chełmońskiego
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2011/06/08, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2011/06/08 14:20:49
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2011/06/08 14:20:49 nowa pozycja