przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Inwestycji Miejskich
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Bogdan Jaroszewicz
Data odpowiedzi:
2011/09/30
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

Odpowiadając na Pani interpelację informuję:

Przebudowa ulic Arkońska, Niemierzyńska została podzielona na następujące etapy:

  • Etap I – ul. Krasińskiego (odcinek od ul. Słowackiego do ul. Niemierzyńskiej), skrzyżowanie ulic Krasińskiego – Niemierzyńska – Niemcewicza, ul. Niemierzyńska do Obwodnicy Śródmiejskiej (bez zmian);
  • Etap II - ul. Arkońska na odcinku od Obwodnicy Śródmiejskiej do pętli tramwajowej „Las Arkoński” (bez przebudowy pętli);
  • Etap III – ul. Arkońska na odcinku od pętli tramwajowej „Las Arkoński” (wraz z pętlą) do skrzyżowania z al. Wojska Polskiego wraz ze skrzyżowaniem.

Umieszczenie pętli tramwajowej w Etapie III podyktowane było znacznym kosztem przebudowy, możliwością funkcjonowania pętli w obecnym układzie do czasu realizacji Etapu III, obniżeniem kosztów Etapu II (bez pętli), którego realizacja była najpilniejsza ze względu na stan techniczny torowiska. Stan torowiska w ul. Niemierzyńskiej i Arkońskiej był bardzo zły i groził zamknięciem linii.

Powtórnie podział na etapy był analizowany na etapie ogłoszenia konkursu w ramach działania 7.3 Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko pn. Budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie. Zgodnie z Załącznikiem nr 2 do Wytycznych dla Wnioskodawców działania 6.4 RPO WZ na lata 2007-2013 kluczowym wskaźnikiem rezultatu był „Przyrost ludności korzystającej z transportu miejskiego”. Na podstawie tego wskaźnika i wartości wnioskowanego dofinansowania przyznawana była punktacja na etapie oceny ekonomicznej projektów.

Wyłączenie pętli tramwajowej z zakresu projektu poparte było następującymi argumentami:

  • Wzrost kosztów realizacji projektu o ok. 10 mln zł istotnie wpłynąłby na pogorszenie wskaźnika nakład/rezultat;
  • Ograniczenie wartości projektu w sposób istotny zwiększyło szanse w konkursie.

W rezultacie projekt – wniosek uzyskał 73,50 pkt (co przewyższało wymagane minimum 50% maksymalnej ilości punktów) i otrzymał dofinansowanie w wysokości 41,96 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W Wieloletnim Programie Inwestycyjnym na lata 2011-2015 – załącznik do uchwały Nr IV/43/11 Rady Miasta Szczecin z dnia 31 stycznia 2011 r. Etap III Przebudowa ul. Arkońskiej na odcinku od pętli tramwajowej „Las Arkoński” (wraz z pętlą) do al. Wojska Polskiego, ujęty został w rezerwie przewidzianej do realizacji na lata 2013-2014.

Ponadto chciałbym nadmienić, że podczas ogólnego przeglądu istniejących torów tramwajowych pętli „Las Arkoński” stwierdzono, że nasyp podtorza od strony parku i istniejącego tam jeziora na skutek podniesienia się lustra wody uległ zapadnięciu, a jego zagęszczenie uległo destrukcji.

Zgodnie z powyższym stan pętli „Las Arkoński” uległ pogorszeniu i jest obecnie oceniany technicznie. Podjęte zostaną czynności zmierzające do przeprowadzenia remontu.

Pasy autobusowo-tramwajowe na ulicach Arkońskiej i Niemierzyńskiej pierwotnie zostały zaprojektowane w kolorze zielonym. Zgodnie z pismem Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego (opinia do projektu budowlano –wykonawczego przebudowy ul. Niemierzyńskiej i Arkońskiej) nawierzchnia asfaltu została zmieniona na tradycyjną.

Sprawa zostanie powtórnie przeanalizowana z udziałem Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.


Interpelacja: Dot. przebudowanych ulic Arkońskiej i Niemierzyńskiej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2011/10/03, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2011/10/03 07:58:31
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2011/10/03 07:58:31 nowa pozycja