Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2011/12/15
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana interpelację przesłaną pismem BRM-I/IŁ/0003/350/11 dot. wyznaczenia przejścia dla pieszych w ciągu ul. Taczaka w Szczecinie uprzejmie informuję, co następuje.
Ulica Taczaka w myśl Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie posiada klasę drogi głównej i powstała celem dopuszczenia pojazdów poruszających się podwyższonymi prędkościami.
Wyboru miejsca w celu wyznaczenia przejścia dla pieszych należy dokonać po przeprowadzeniu analizy warunków drogowych i ruchowych oraz możliwości zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu, uwzględniając między innymi natężenie ruchu pieszych, natężenie ruchu kołowego na drodze, przez którą wyznaczone ma być przejście, geometrię drogi.
Ulica Taczaka stanowi jedną z ważniejszych arterii komunikacyjnych miasta, na której panuje duże natężenie ruchu kołowego, natomiast znikomy ruch pieszy, generowany w większości przez pobliskie ogrody działkowe. Obecnie w ciągu ul. Taczka obowiązuje podwyższenie prędkości do 70 km/h.
Zgodnie z punktem 3.2.34.3. załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U.03.220.2181), (…) dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym można podnieść do 70, maksymalnie do 80 km/h na odcinkach pomiędzy skrzyżowaniami, na których nie występuje ruch pieszych. Oznacza to iż wyznaczenie przejścia dla przejścia wiąże się z koniecznością ograniczenia prędkości do 50 km/h przed przejściem, a następnie ponowne podwyższenie prędkości do 70 km/h za przejściem.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa koniecznym byłaby budowa sygnalizacji świetlnej, która z uwagi na bliską odległość w stosunku do istniejącej już sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Łukasińskiego nie mogłaby powstać z uwagi na zbyt bliskie odległości na drodze tej klasy.
Mając na uwadze nieosygnalizowane przejścia dla pieszych umiejscowione na innych drogach podobnej klasy znajdujących się na terenie Miasta Szczecin i związane z nimi występowanie sytuacji niebezpiecznych, jak również podsumowując ww. skutki zmian w organizacji ruchu nie mogę pozytywnie odnieść się do propozycji wyznaczenia przedmiotowego przejścia we wskazanym przez Pana miejscu.
Interpelacja: Dot. organizacji ruchu w ciągu ul. Taczaka