przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności
Odpowiadający:
Sekretarz Miasta Ryszard Słoka
Data odpowiedzi:
2014/03/03
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana zapytanie nr 1403, dotyczące utworzenia serwisów takich jak Facebook czy Twitter na profilach służb miejskich w celu umieszczania, zdjęć lub tekstów przedstawiających naruszanie przepisów ruchu drogowego informuję, że rozwiązania zastosowane w Rzymie dotyczące tzw. ”mandatów społecznoścowych” są interesujące a zarazem kontrowersyjne. Ewentualne zastosowanie podobnych rozwiązań w Szczecinie, powinno być poddane analizie i weryfikacji, pod kątem oceny istniejących kanałów informacyjnych, zapotrzebowania społecznego, oraz oceny prawnej.

Straż Miejska Szczecin, przyjmuje zgłoszenia od osób fizycznych i prawnych o naruszaniu przepisów prawa, poprzez: bezpłatny-całodobowy numer alarmowy, drogą elektroniczną e-mail (zgłoszenie – do was), w formie pisemnej, osobiste zgłoszenia obywateli w siedzibie lub oddziałach Straży Miejskiej, bezpośrednie zgłoszenia strażnikom w patrolach, informacje z mediów lub monitoringu miejskiego.

W 2013 roku Straż Miejska Szczecin, przyjęła 46 994 ogółem zgłoszeń od obywateli. Telefonicznie przyjęto 30544 zgłoszeń, natomiast pocztą elektroniczną 16 450 zgłoszeń, co stanowi 35 % wszystkich zgłoszeń. Przeprowadzono 12076 interwencji z zakresu ruchu drogowego, co stanowi około 26 % ogółu zgłoszeń i ujawniono 6938 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji.

Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia stanowi, że w postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:

  1. schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,
  2. stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy, a nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu,
  3. stwierdzi popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu.

Przekazane informacje na portalach społecznościowych, każdorazowo muszą być zweryfikowane pod kątem wiarygodności przesłanej informacji.

Konstytucyjna i prawna zasada domniemania niewinności, oraz zasada obiektywizmu, zobowiązuje organ do szczegółowego zbadania sprawy i stwierdzenia winy sprawcy wykroczenia.

W związku z powyższym każda, informacja przesłana na portal społecznościowy, musi być zweryfikowana naocznie przez strażnika miejskiego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, po ujawnieniu wykroczenia, niezbędne jest przeprowadzenie czynności wyjaśniających, oraz zbadanie wiarygodności przesłanej informacji pod kątem czasu, miejsca i sprawcy wykroczenia. W przypadku przyznania się przez sprawcę wykroczenia można zastosować postępowanie mandatowe lub inne środki oddziaływania wychowawczego. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego przez domniemanego sprawcę, należy uwiarygodnić przesłaną informację poprzez wskazanie osoby zgłaszającej lub świadków przed skierowaniem sprawy do sądu.

W celu ograniczenia zjawiska nieprawidłowego parkowania pojazdów, Straż Miejska Szczecin prowadzi systematyczne działania w tym zakresie. W styczniu 2014 roku funkcjonariusze Straży Miejskiej, na podstawie działań własnych i sygnałów od mieszkańców lub przedstawicieli rad osiedli, zastosowali około 620 razy urządzenia do blokowania kół pojazdów i wydali 106 dyspozycji usunięcia pojazdów. Zaangażowanie Straży Miejskiej Szczecin w realizacji zadań związanych z ruchem drogowym jest znaczna w odniesieniu do konieczności realizacji szeregu innych zadań.

Należy stwierdzić, że istniejące kanały przepływu informacji są wykorzystywane przez mieszkańców.

W chwili obecnej nie ma obowiązku prawnego do prowadzenia przez służby miejskie, portali społecznościowych o podanym charakterze. Z całą pewnością portale społecznościowe lub im podobne, są cennym źródłem informacji, jak również środkiem komunikacji informacji. W celu bieżącego monitorowania portali i właściwej reakcji służb miejskich, niezbędne są dodatkowe środki finansowe i osobowe.

W przypadku zwiększonego zinteresowania społecznego tą formą komunikacji, nie wyklucza się jej zastosowania w przyszłości. Natomiast w chwili obecnej nie przewiduje się uruchomienia i prowadzenia przez służby miejskie portali społecznościowych.
 


Interpelacja: Dot. wprowadzenia mandatów społecznościowych
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/03/04, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/03/04 11:09:11
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/03/04 11:09:11 nowa pozycja