Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Mariusz Kądziołka Zastępca Prezydenta
- Data odpowiedzi:
- 2014/01/09
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana interpelację (1313) oraz w nawiązaniu do pisma WGKIOŚ-III.0003.31.2013.MCh z dnia 31 grudnia 2013 r. w sprawie układu komunikacyjnego
w rejonie skrzyżowania ul. Chorzowskiej z ul. Chmurną w związku z budową dyskontu spożywczego uprzejmie informuję, co następuje.
Dnia 25.09.2013r. do Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Szczecin wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w parterze wraz z zagospodarowaniem terenu, zjazdami z dróg publicznych, miejscami postojowymi oraz niezbędną infrastrukturą techniczną w granicach działek nr 3/8, 3/4, dr, 3/5, 1/2 dr z obrębu 2020 położonych przy ul. Chorzowskiej w Szczecinie.
Postępowanie administracyjne w sprawie o wydanie pozwolenia na budowę regulują przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013r. poz. 1409) oraz przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013r. poz. 267).
Zgodnie z ustawą – Prawo budowlane, do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć między innymi projekt budowlany wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi.
Z art. 34 ust. 3 pkt 3 lit. b) przywołanej ustawy wynika, że projekt budowlany powinien zawierać oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną zgodnie z przepisami o drogach publicznych.
W przypadku gdy dla obsługi komunikacyjnej nieruchomości konieczne jest wykonanie zjazdu z drogi publicznej, inwestor zobowiązany jest wystąpić do zarządcy drogi o zezwolenie na lokalizację takiego zjazdu, a następnie uzgodnić z zarządcą drogi projekt budowlany. Ponadto, Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Osów-Andersena” obwiązujący w rejonie skrzyżowania ul. Chorzowskiej i Chmurnej zawiera ustalenia dotyczące obsługi komunikacyjnej terenu inwestycyjnego. Zgodnie z zapisami przywołanego planu, obsługa planowanej inwestycji możliwa jest i z ul. Chorzowskiej i z ul. Chmurnej. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, jako zarządca drogi wydając decyzje zezwalającą na lokalizacje zjazdu z ul. Chorzowskiej, stosował się do przepisów zawartych w art. 29 ust. 1, 3 i 4
i art. 21 ust. 1a ustawy z dnia 31 marca 1985 o drogach publicznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2013r poz. 260) oraz § 79 Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie ( Dz. U. Nr 43 z dnia 14 maja 1999r) tj. zjazd powinien być usytuowany zgodnie z wymaganiami określonymi w § 113 ust. 7 , tzn. nie może być usytuowany w miejscach zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego, a w szczególności:
1. w obszarze oddziaływania skrzyżowania lub węzła,
2. w miejscu, w którym nie jest zapewniona wymagana widoczność wjazdu na drogę,
3. na odcinku drogi o pochyleniu niwelety większym niż 4%,
4. nie bliżej wierzchołka łuku wypukłego niż wymagana odległość widoczności na zatrzymanie,
5. na odcinku występowania dodatkowego pasa ruchu.
Analiza zdarzeń drogowych na przedmiotowym skrzyżowaniu ( według statystyk Policyjnych w latach 2008 – 2012) wykazała brak zdarzeń drogowych, co potwierdza zachowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego na przedmiotowym skrzyżowaniu. W związku z powyższym, zarządca drogi po przeprowadzeniu analizy stanu prawnego i faktycznego, w odniesieniu do zaproponowanej lokalizacji zjazdu na ul. Chorzowskiej oraz obsługi komunikacyjnej obiektu od ul. Chmurnej uznał, że lokalizacja ta nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i wydał decyzję zezwalającą.
Skrzyżowanie ulic: Chorzowskiej, Mokrej i Chmurnej zawiera się w granicach terenów elementarnych wydzielonych pod drogę zbiorczą (Z.O.3058.KD.Z) i drogę lokalną (Z.O.3060.KD.L). Powyższa rezerwacja terenu na potrzeby dróg umożliwia zagospodarowanie służące modernizacji obecnego układu drogowego, uwzględniając między innymi ich odpowiednie szerokości oraz realizację ciągów pieszych i tras rowerowych.
Jednakże w kwestii ewentualnej przebudowy skrzyżowania, należy wziąć pod uwagę, iż przedmiotowe skrzyżowanie jest prawidłowo oznakowane. Jak opisano powyżej analiza zdarzeń drogowych nie wykazała sytuacji kolizyjnych co sugeruje, iż bezpieczeństwo ruchu drogowego zostanie zachowane również po realizacji dyskontu spożywczego, przy istniejącym układzie geometrycznym skrzyżowania.
Interpelacja: Dot. modernizacji skrzyzowania ul. Chmurnej i Chorzowskiej