Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Nieruchomościami
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2013/04/30
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na zapytanie dotyczące zawiadamiania, o płatności podatków od nieruchomości i użytkowania wieczystego gruntu uprzejmie informuję, że nie jest możliwe wysyłanie w jednej kopercie decyzji w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości, jak i informacji o wysokości opłaty lub o zmianie wysokości opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntów. Powyższe zobowiązania regulują odrębne przepisy prawa.
Materialnoprawną podstawę do naliczenia podatku od nieruchomości stanowią przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm).
Zgodnie z art. 6 ust. 7 cytowanej ustawy „Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych, (…), ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego”. Zatem aby powstało zobowiązanie podatkowe, organ podatkowy jest zobowiązany do dostarczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania na dany rok podatkowy. Jednocześnie należy wskazać, że jeżeli decyzja ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego nie została doręczona w terminie, to obowiązuje termin 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Organ podatkowy ma możliwość wyboru jednego ze sposobów doręczania pism, wybrał doręczanie przez pracownika organu podatkowego na podstawie z art. 144 ustawy Ordynacja podatkowa cyt. „Organ podatkowy doręcza pisma za pokwitowaniem przez pocztę, swoich pracowników lub przez osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów”.
Doręczanie decyzji w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości, bez względu na podmiot uprawniony do realizacji doręczania pism odbywa się zawsze za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, które stanowi pisemne potwierdzenie odbioru pisma. Jest to bowiem dowód doręczenia wymagany w postępowaniu podatkowym. Wskazać należy również, że zarówno w przypadku doręczania pism przez pocztę, istnieje obowiązek przechowywania pisma przez okres 14 dni w swojej placówce, jak i w przypadku doręczenia pisma przez pracownika organu podatkowego, pismo składa się na okres 14 dni w urzędzie miasta. Zatem w jednym i drugim przypadku podatnik musi pofatygować się do odpowiedniej placówki i odebrać korespondencję.
Odnośnie opłat za użytkowanie wieczyste wyjaśniam, że zgodnie z art. 238 kodeksu cywilnego i art. 71 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2010r. Nr 102, poz. 651 ze zm.), użytkownik wieczysty zobowiązany jest uiszczać opłaty roczne przez czas trwania swego prawa, w terminie do dnia 31 marca każdego roku z góry za dany rok.
Ponadto informuję, że w sytuacji, gdy wysokość opłaty pozostaje na poziomie roku ubiegłego, przepisy prawne nie nakładają na organ obowiązku pisemnego informowania o jej wysokości. Następuje to każdorazowo na pisemny wniosek użytkownika wieczystego.
Każdego roku w prasie lokalnej na przełomie lutego i marca zamieszczana jest informacja na temat opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, ustawowego terminu jej wnoszenia oraz numery kont, na które należy ją wnosić, a także numery kontaktowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje, bez konieczności przychodzenia do urzędu. W ogłoszeniu podana jest również informacja na temat ulg wynikających z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Interpelacja: Dot. opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów