Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2013/12/03
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pani interpelację z dnia 18 listopada 2013 r. w sprawie projektu uchwały nr 308/2013 informuję co następuje:
Rada Miasta Szczecin w dniu 18 listopada 2013 r. podjęła uchwałę nr XXXV/1035/13 r. zmieniającą uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty za pojemnik. Zgodnie z § 1 pkt. 1 ww. uchwały w zabudowie jednorodzinnej, w której średniomiesięczne zużycie wody, nie przekracza 4 m3 do określenia wysokości opłaty właściciel nieruchomości będzie miał prawo stosować metodę określoną w art. 6j ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którą opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty określonej w § 2 ust. 1 i 2 przedmiotowej uchwały.
Analiza danych statystycznych z Gminy Miasto Szczecin oraz średnie zużycie wody na jednego mieszkańca przyjęte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r., w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz. U z 2002 r. Nr 8, poz.70) wskazują, że średnia ilość wody zużywanej dla potrzeb socjalno bytowych przez właścicieli nieruchomości prowadzących samodzielne, jednoosobowe gospodarstwa domowe jest niższa niż 4m3.
Dla tej grupy osób po wprowadzeniu od 1 lipca br. nowych zasad systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, wysokość przyjętej opłaty ryczałtowej od gospodarstwa domowego stanowi w wielu przypadkach bardzo istotne obciążenie domowego budżetu.
Przyjęty na mocy postanowień uchwały podjętej 18 listopada 2013 r. system naliczania opłaty w zabudowie jednorodzinnej o niskim zużyciu wody pozwala na zasadnicze zmniejszenie tych obciążeń.
Odnosząc się do przedstawionych w treści interpelacji wyliczeń należy wskazać, iż właściciel nieruchomości składając deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma możliwość wyboru okresu, za który zużycie wody do wyliczenia opłaty jest brane do podstawy wyliczenia. Ta możliwość wyboru spośród dwóch wariantów czyli kolejnych 6 lub 12 miesięcy wybranych z 18 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia deklaracji, oznacza iż wpływ zużycia wody na cele związane z pielęgnacją przydomowych ogrodów można zniwelować. Przykładowo dokonując wyboru 6 kolejnych miesięcy od października do marca w praktyce nie jest brana pod uwagę woda bezpowrotnie zużyta a tylko i wyłącznie woda przeznaczona na cele socjalno – bytowe. Tym samym zakreślony w treści interpelacji negatywny wpływ używania wody dla potrzeb podlewania ogródków czy trawników przydomowych jest nieistotny z punktu widzenia celu wprowadzenia zmodyfikowanych rozwiązań.
Wprowadzona zmiana jest rozwiązaniem dedykowanym dla określonej grupy właścicieli nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, czyli tych spośród wszystkich właścicieli, którzy najmocniej odczuli skutki zmian wprowadzonych 1 lipca 2013 r. Nie było intencją projektu uchwały zmienianie metody dla wszystkich nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej.
Jednocześnie chciałbym poinformować, że po wejściu w życie przedmiotowej uchwały będą poddawane analizie skutki przyjętych zmian.
Interpelacja: Dot. projektu uchwały nr 308/13 , zmieniającej uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik dotyczącej zmiany § 1 pkt 1.