Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2012/10/15
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację w przedmiocie jw. uprzejmie wyjaśniam, iż realizowany przez Gminę Miasto Szczecin projekt pn. „Budowa ścieżki rowerowej z lewobrzeża do Puszczy Bukowej nad jez. Szmaragdowe w Szczecinie (odcinek od ul. Panieńskiej poprzez Trasę Zamkową do mostu Cłowego)” wykonywany był w oparciu o dwa projekty budowlane:
- z roku 2006 autorstwa Pracowni Dróg i Mostów dra inż. Janusza Hołowatego
- z 2010 r. autorstwa pracowni Projektowanie, Nadzory, Ekspertyzy Budowlane Stanisław Kamiński.
oraz na podstawie ostatecznych decyzji zatwierdzających projekty budowlane i udzielających pozwolenia na budowę odpowiednio z dnia 29 grudnia 2006 r. Decyzja nr 288/2006 znak I.I.HG-7111/286-5/06 oraz z dnia 26 lipca 2010 r. Decyzja Nr 169/2010 znak I.I – MR-7111/223-4/10 .
Wykonawcą zadania była wybrana w drodze ogłoszonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego firma EUROVIA Polska S.A.
Natomiast poniżej odnoszę się do poszczególnych kwestii:
ad 1.
Jak Pan trafnie zauważył niektóre znaki były zakreślone inne natomiast nie. Taka sytuacja miała uzasadnienie faktyczne i prawne bowiem zasłonięte (przekreślone) były tylko te znaki, które dotyczyły nowo wybudowanych odcinków ścieżki w ramach projektu jw. w sytuacji, gdzie Gmina czekała na stanowisko Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który prowadził postępowanie w sprawie zawiadomienia o zakończeniu przedmiotowej inwestycji. Natomiast znaki funkcjonujące (nie przekreślone) dotyczą starych, istniejących odcinków ścieżki rowerowej będących w eksploatacji Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. W chwili obecnej w wyniku braku sprzeciwu organu nadzoru budowlanego nowe odcinki ścieżki rowerowej są już oddane do użytkowania a znaki zostały odsłonięte.
ad 2.
Poruszany przez Pana problem wyznaczenia pod estakadą Pomorską pasa dla rowerów, to rozwiązanie powyższe jest elementem projektu, który jak wyżej wspomniałem uzyskał decyzję nr 288/2006 znak I.I.HG-7111/286-5/06 zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę z dnia 29 grudnia 2006 r. Na uwagę zasługuje fakt, bardzo skomplikowanego i nie do końca uregulowanego stanu prawnego gruntów pod estakadą Pomorską, dlatego też kontynuacja przebiegu ścieżki rowerowej na tych terenach poprzez wprowadzenia rozwiązania z zastosowaniem pasów dla rowerów była jak najbardziej optymalna. Nie było natomiast możliwe wybudowanie nowej nawierzchni ścieżki rowerowej na terenach będących własnością spółek kolejowych. Ponadto w celu poprawy bezpieczeństwa na tym odcinku ścieżki rowerowej zostało wprowadzone uzupełnienie oznakowania poprzez dodatkowe urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – znaki pionowe U-5.
ad 3.
Przebieg ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Energetyków i przez most Długi jest jak najbardziej zasadny i z pewności stanowi alternatywę dla ścieżki przebiegającej po Trasie Zamkowej. Mając jednak na uwadze planowaną przebudowę układu drogowego ul. Energetyków związanego z dojazdem do Łasztowni zastosowanie na proponowanego przez Pana rozwiązania byłoby ekonomicznie nieuzasadnione.
Natomiast przyjęto dwuwariantowość rozwiązania dla rowerzystów chcących skorzystać z drogi dla rowerów na Trasie Zamkowej od strony ul. Panieńskiej. Pierwszy wariant umożliwia wjazd na Trasę Zamkową łącznicą. Drugi zaś – jak Pan z pewnością zauważył - umożliwia wprowadzenie roweru po rynnie zamontowanej do schodów i rozpoczęcie jazdy przez tych rowerzystów, dla których wjazd może okazać się zbyt uciążliwy z racji pochylenia i długości łącznicy wjazdowej.
Interpelacja: Dot. ścieżki rowerowej
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Karol Rezler | 2012/10/15 13:12:24 | modyfikacja wartości |
Karol Rezler | 2012/10/15 13:06:03 | nowa pozycja |