Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Nieruchomościami
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2013/12/03
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pana zapytanie w sprawie chaosu reklamowego w obrębie miasta Szczecin, uprzejmie informuję, że gospodarowanie nieruchomościami budynkowymi stanowiącymi 100% własności Gminy Miasto Szczecin w zakresie instalowania nośników reklamowych odbywa się na podstawie Zarządzenia Nr 573/11 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 21 listopada 2011 r. w sprawie udostępniania nieruchomości w celu umieszczania reklam i oznaczeń przedsiębiorcy. Zarządzenie określa m. in. zasady i opłaty oraz wskazuje tryb postępowania przyjętych do rozpatrzenia wniosków i określa jednostki organizacyjne, które winny wydać opinie na temat możliwości umieszczenia reklam. W przypadku obiektów wpisanych lub zakwalifikowanych do rejestru zabytków dodatkową opinię wydaje Miejski Konserwator Zabytków. Po uzyskaniu niezbędnych opinii następuje procedura zmierzająca do zawarcia umowy dzierżawy z wnioskodawcą. Na budynkach komunalnych zarządzanych przez ZBiLK za zgodą i wiedzą właściciela umieszczonych jest obecnie 24 szt. banerów reklamowych.
W przypadku budynków stanowiących nieruchomość wspólną, decyzje o wyrażeniu zgody na umieszczenie reklam podejmuje wspólnota mieszkaniowa.
Gmina będąc jednym ze współwłaścicieli, w zależności od posiadanych udziałów we wspólnocie, ma większy lub mniejszy wpływ na tę decyzję. Wspólnoty z udziałem Gminy Miasto Szczecin czerpią pożytki za udostępnianie budynków pod powierzchnię reklamową bazując na stawkach miejskich określonych w ww. zarządzeniu.
Jednocześnie nadmieniam, że decyzje za zajęcie pasa ruchu drogowego pod reklamę wydaje Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.
W związku z powyższym należy podkreślić, że wpływ na wygląd miasta w zakresie umieszczania reklam na budynkach mają jego właściciele.
Interpelacja: Dot. chaosu reklamowego obrębie miasta