przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Inwestycji Miejskich
Odpowiadający:
Bogdan Jaroszewicz Zastępca Prezydenta
Data odpowiedzi:
2014/01/07
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak


dotyczy: odpowiedzi na zapytanie Pani Małgorzaty Jacyny-Witt w sprawie prac zleconych w związku z usuwaniem skutków wilgoci w budynku Trafostacji Sztuki Szzecin przy ul. Św. Ducha 4 (nr 1322).

W odpowiedzi na zapytanie w sprawie udzielenia zamówienia na prace związane z usuwaniem skutków wilgoci w pomieszczeniach piwnic oraz na ścianie podłużnej i przylegającym regale meblowym w hollu wejściowym do budynku, udzielam następujących wyjaśnień:
Konieczność wykonania przedmiotowych prac nie wynika z niewłaściwie przeprowadzonego remontu obiektu, lecz z obowiązkowych czynności Użytkownika, związanych z prawidłową eksploatacją budynku. Budynek Trafostacji Sztuki Szczecin, został zaadaptowany do obecnej funkcji kulturalno- wystawienniczej z obiektu przemysłowego, pełniącego rolę transformatorowni. Budynek istnieje prawie 100 lat, a w ostatnim czasie uległ szczególnej degradacji wskutek braku odpowiedniej konserwacji i remontów. Całkowicie zniszczone pokrycie dachowe w niewielkim stopniu chroniło wnętrze przed wodami opadowymi, a zmurszały materiał spoin i ścian zewnętrznych umożliwiał penetrację wilgoci w całej ich objętości. W wyniku remontu obiektu wykonana została izolacja pionowa - powłokowa ścian piwnicznych, odcinająca napływ wilgoci zewnętrznej, oraz izolacja pozioma (metodą injekcji preparatów w materiał ścienny), odcinająca napływ wilgoci z wód gruntowych. Takie działanie jest poprawnym rozwiązaniem zabezpieczającym budynek przed napływem tzw. „nowej wilgoci,” jednakże działanie to nie mogło w szybkim czasie wyeliminować wilgoci nagromadzonej przez lata w grubych murach ( ok. 90cm- 110 cm ). W opisanej wyżej sytuacji, jedyną drogą penetracji wilgoci z muru jest wnętrze budynku, dlatego obowiązkiem Użytkownika jest taka eksploatacja budynku, aby w sposób maksymalnie łagodny i równomierny doprowadzić do osuszenia murów.
Jest to proces długoletni. Według instrukcji użytkowania obiektu, przekazanej Użytkownikowi przy odbiorze końcowym prac remontowych, budynek, a w szczególności pomieszczenia piwnic i parteru winny być w sposób ciągły wentylowane.
Efektem procesu osuszania będzie cykliczne pojawianie się wykwitów solnych na ścianach, które należy systematycznie usuwać przez szczotkowanie. W niektórych miejscach występują również zarodniki grzybów, które należy okresowo zwalczać odpowiednimi preparatami. Wyżej opisane prace nie były przedmiotem Kontraktu, gdyż w momencie przetargu Zamawiający nie był w stanie określić ich rozmiaru. W związku z tym nie mogły być objęte obsługą gwarancyjną Generalnego Wykonawcy.
W bieżącym roku, w związku z faktem, że Użytkownikiem i Zarządcą budynku jest instytucja zewnętrzna - Trafostacja Sztuki, która nie posiada jeszcze kompletnego profesjonalnego zespołu obsługi konserwatorskiej ani środków finansowych na te cele - Gmina, jako właściciel obiektu, w trosce o jego dobry stan techniczny przejęła na siebie obowiązek wykonania pierwszej konserwacji. W latach następnych zabiegi te będzie wykonywał Zarządca we własnym zakresie.
Prace zostały zlecone zgodnie z § 11 ust. 4 pkt 4) lit a) i f) załącznika nr 1 do Zarządzenia nr 314/13 z dnia 17.07.2013r. Prezydenta Miasta Szczecin w sprawie zasad wykonywania w Urzędzie Miasta Szczecin i jednostkach organizacyjnych Gminy Miasto Szczecin ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Ponieważ zakres robót związany był z bezpośrednią ingerencją w roboty oraz wyposażenie (regał meblowy) wykonane w ramach Kontraktu, ze względu na zachowanie ciągłości i nienaruszalności warunków gwarancji, zamówienia udzielono Generalnemu Wykonawcy - firmie ERBUD S.A.
Firma udzieliła 12 – to miesięcznej gwarancji na wykonane zabezpieczenia.


Interpelacja: Dot. remontu w Trafostacji Sztuki
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/01/07, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2014/01/07 09:10:16
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2014/01/07 09:10:16 nowa pozycja