Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2012/03/28
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pani interpelację w sprawie raportu stowarzyszenia HUSSAR uprzejmie informuję, że doprowadzenie stanu technicznego chodników dla potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku, wskazanych w raporcie, wymaga wykonania remontu praktycznie na całej powierzchni ul. Narutowicza. Szacunkowy koszt wykonania takiego remontu (w zależności od rodzaju nawierzchni: płyty betonowe dające gwarancję większego komfortu jazdy czy kamienne, bo część ul. Narutowicza jest wykonana w tej technologii ) to kwota rzędu 340 000 – 400 000 zł. Jest to zadanie inwestycyjne wymagające również wykonania dokumentacji technicznej i nie jest możliwa jego realizacja ze środków, jakie są w bieżącym roku w dyspozycji Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.
Natomiast w ramach posiadanych środków na bieżące utrzymanie dróg Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego naprawi miejsca szczególnie zagrażające bezpieczeństwu tj.:
1. chodnik oznaczony jako C5 (ok. 30 m2)
2.uzupełni ubytki w rejonie dwóch studni telekomunikacyjnych S3 i S4
3. konieczne naprawy studni teletechnicznych (S1 i S2) zgłosi do ich gestorów.
Wymienione naprawy zostaną wykonane do dnia 31 maja 2012 r.
Odnośnie postulowanej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Narutowicza i Królowej Jadwigi informuję, że ze względu na ograniczone środki finansowe budowy sygnalizacji świetlnych prowadzone są na skrzyżowaniach, na których dochodzi często do zdarzeń drogowych. Z uwagi na brak zdarzeń drogowych na ww. skrzyżowaniu oraz - jak wspomniałem powyżej - ograniczone środki finansowe na obecna chwilę nie planuje się jej zamontowania.
W kwestii dotyczącej złego stanu technicznego przystanków tramwajowych w ciągu ul. Piastów informuję, że torowisko wraz z peronami jest zaplanowane do przebudowy w latach 2013-2014 w ramach zadania pn.„Budowa i przebudowa torowisk” z dostosowaniem dla taboru niskopodłogowego.
Linia 61bis według rozkładu obsługiwana jest przez tabor klasy pojemnościowej MAXI – tj. autobusy 12 metrowe. Przewoźnik SPA „Dąbie” sp. z o.o. w swoim parku taborowym posiada tej wielkości wyłącznie autobusy niskopodłogowe (3 autobusy w trzecich drzwiach posiadają stopień, co nie ma znaczenia dla pasażerów na wózkach inwalidzkich, którzy wsiadają 2 drzwiami). Jednakże istnieją jeszcze autobusy sprowadzone z państw zachodniej Europy, które mimo że posiadają podłogę obniżoną, to nie są wyposażone w rampę dla wózków oraz w funkcję przyklęku (obniżenie nadwozia o 7 cm w kierunku peronu przystankowego). W SPA „Dąbie” takich autobusów w klasie MAXI jest około 7sztuk, czyli pozostałe 22 sztuki autobusów o długości 12 metrów, kursujących na linii 61bis jest niskopodłogowe i dostosowane do pasażerów na wózkach. W miarę możliwości finansowych spółki tabor wymieniany jest na nowe nowoczesne autobusy. Linia 83 według rozkładu jest obsługiwana wyłącznie przez autobusy niskopodłogowe wyposażone w rampę i funkcję przyklęku. - przewoźnik SPA Klonowica sp. z o.o. Linia 523 - przewoźnik PKS Szczecin sp. z o.o. Przewoźnik posiada w swoim parku taborowym większość autobusów niskopodłogowych marki Mercedes, które zostały sprowadzone zza zachodniej granicy. Jednak ze względu na swoją generację i wiek nie posiadają w większości funkcji przyklęku i rampy dla wózków. Tylko 3 Mercedesy Citaro z rocznika 2002 są wyposażone w udogodnienia dla pasażerów na wózkach inwalidzkich. Linia 524 – przewoźnik SPPK sp. z o.o., która w swoim parku taborowym posiada autobusy klasy pojemnościowej MAXI – 12 metrowe (27 sztuk) wyłącznie niskopodłogowe. Jednak część z nich, a dokładnie 6 sztuk nie posiada rampy dla wózków oraz funkcji przyklęku. Stąd tylko jedna brygada linii 524 obsługiwana jest taborem niskopodłogowym w pełnym tego słowa znaczeniu. W miarę możliwości finansowych spółki tabor wymieniany jest na nowe, nowoczesne autobusy.
Interpelacja: Dot. barier architektonicznych