przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Kultury
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Soska
Data odpowiedzi:
2011/03/09
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 7 marca 2011 r. w sprawie prawdopodobnej dewastacji zabytku uprzejmie informuję, że na pobranie próbek z obiektu wpisanego do rejestru zabytków należy mieć pozwolenie służby konserwatorskiej, zgodnie z artykułem 36 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W przypadku zabytkowej fontanny przy placu Tobruckim należało uzyskać pozwolenie Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Osoby, które pobrały próbkę blachy miedzianej takiej zgody nie posiadały, dokonując działań w sposób samowolny.

W ocenie Zespołu Miejskiego Konserwatora Zabytków nie nastąpiło uszkodzenie zabytkowej fontanny, które wymagałoby podjęcia prac naprawczych lub innych działań zabezpieczających obiekt. W związku z tym Gmina Miasto Szczecin, ani Miejski Konserwator Zabytków nie zamierza występować o ukaranie sprawców zdarzenia, zgodnie z trybem, przewidzianym w art. 117 w/w ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Należy podkreślić, że pobranie próbki blachy miedzianej z fragmentu zabytkowej fontanny przez osoby nieupoważnione było zupełnie niepotrzebne. Wystarczyło zapoznać się z artykułem autorstwa Otto Sarrazina i Oskara Hosfelda zamieszczonym w fachowym czasopiśmie („Centralblatt der Bauverwaltung”), posiadającym wartość materiału źródłowego, który jest dokumentem o wysokim stopniu wiarygodności i nie pozostawia żadnych wątpliwości co do techniki wykonania i materiału kompozycji figuralnej. Informacja o wspomnianym artykule, w ostatnich dniach, była powszechnie dostępna i znana również sprawcom zdarzenia.

Obszar placu Tobruckiego podlega, w ramach przestrzeni publicznej, rutynowym patrolom Straży Miejskiej oraz Policji. Aktualnie poza wymienionym incydentem i wcześniejszym związanym z paleniem zniczy, nie stwierdzono zagrożenia dla obiektu i terenu, które obligowałoby do zwiększenia patroli w tej części miasta.


Interpelacja: Dot. prawdopodobnej dewastacji zabytku.
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2011/03/10, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2011/03/14 08:52:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2011/03/14 08:52:52 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2011/03/10 14:29:45 nowa pozycja