Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Utrzymania Czystości i Porządku
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2014/08/25
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na Pana zapytanie z dnia 18.08.2014 r. dotyczące Systemu Alertu Miejskiego informuję, co następuje:
- System Alertu Miejskiego oprócz aplikacji, która jest przeznaczona na urządzenia mobilne, zawiera drugą część, wewnętrzną, niezmiernie istotną z punktu widzenia funkcjonowania komunikacji pomiędzy mieszkańcami a Urzędem Miasta i jednostkami podległymi, której funkcjonalność ma umożliwić sprawną pracę nad zgłoszeniami przekazanymi przez mieszkańców. Tę część można porównać z rozwiązaniami klasy CRM stosowanymi powszechnie w działalności gospodarczej podmiotów. Jej funkcje pozwalają pracować jednocześnie większej ilości osób, zapisywać historię pracy nad zgłoszeniem, podpinać dokumenty, wyznaczać daty i tym samym tworzyć bazę danych dokonanych zgłoszeń. Trudno, więc w świetle powyższego powiedzieć o pokrywaniu się funkcjonalności Systemu Alertu Miejskiego oraz systemu „NaprawmyTo!”. W odniesieniu do tej części wewnętrznej, przygotowanej wg potrzeb i założeń zdefiniowanych dla Urzędu Miasta Szczecin, w systemie „NaprawmyTo!” nie ma mowy. Wszystkie informacje zgromadzone w systemie będą gromadzone w zasobach informatycznych Urzędu Miasta i będzie na nimi sprawowana kontrola. Jednocześnie chcę podkreślić, że korzystanie z systemu „NaprawmyTo!” tylko w pierwszym okresie, próbnym, nie było związane z koniecznością ponoszenia kosztów. Po tym okresie miała ponosić opłaty za administrowanie danymi gromadzonymi w systemie. Potwierdzenie powyższego można odnaleźć na stronie http://naprawmyto.pl/p/o-projekcie, gdzie jest napisane, iż uczestniczące w tym systemie gminy „będą ponosić koszty związane z utrzymaniem serwerów i obsługą technologiczną systemu na zasadzie licencji na użytkowanie lokalnych odsłon” Trzeba, więc stwierdzić, że teza, iż podjęta została w Szczecinie decyzja o wydatkowaniu środków na budowę własnego serwisu a można było korzystać z darmowego serwisu jest tezą nie mającą oparcia w stanie faktycznym.
- Rezygnacja ze współpracy z serwisem „NaprawmyTo!” spowodowana była ograniczonymi wpływem na kształt serwisu z jednoczesnym obowiązkiem ponoszenia opłat za licencję na korzystanie z jego lokalnej, szczecińskiej odsłony.
- Gmina Miasto Szczecin nigdy nie zawarła umowy współpracy z serwisem „NaprawmyTo!” i z tego powodu na dzień udzielenia niniejszej odpowiedzi nie jest przewidziany proces migracji danych z serwisu „NaprawmyTo!” do Systemu Alertu Miejskiego.
- Zgodnie z zawartą w odpowiedzi na pierwsze pytanie informacją jednym z podstawowych założeń funkcjonowania Systemu Alertu Miejskiego jestudostępnienie jego zasobów i funkcjonalności wszystkim pracownikom odpowiedzialnym za poszczególne obszary funkcjonowania miasta. Tym samym możliwy będzie monitoring realizowanych zadań. W konsekwencji wdrożenie nowego systemu poprawi sprawność działań podjętych w wyniku dokonanych przez mieszkańców zgłoszeń. Współpraca między zewnętrzną nakładką gromadzącą dane od mieszkańców będzie następowała „on-line”, ponieważ system rejestruje te zgłoszenia i umożliwia ich przypisanie odpowiedzialnym za realizację pracownikom.
Interpelacja: Dot. systemu alertu miejskiego