Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
- Data odpowiedzi:
- 2012/04/10
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana interpelację złożoną w dniu 26 marca 2012 r. w sprawie przedstawienia polityki komunikacyjnej w Miasta Szczecina w aspekcie niestosowania się kierowców do obowiązujących przepisów prawnych oraz obowiązków wynikających z istniejących znaków i sygnałów drogowych jak również w temacie wprowadzenia dodatkowych linii autobusowych w bezpośrednim sąsiedztwie urzędów, informuję co następuje:
na podstawie delegacji zawartej w art. 10 ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, ze zm.) Prezydentowi Miasta powierzono zarządzanie ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych.
Mając na uwadze powyższe w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Szczecin powołano Zespół ds. organizacji ruchu, którego działania w zakresie zarządzania ruchem realizowane są między innymi poprzez sporządzanie, zatwierdzanie projektów organizacji ruchu (stałych i czasowych), opiniowanie koncepcji zmian organizacji ruchu, sprawowanie nadzoru nad zgodnością istniejącej organizacji ruchu z zatwierdzoną, nadzór i analizę istniejącej organizacji ruchu w zakresie bezpieczeństwa ruchu i jego efektywności, obsługę systemów sterowania ruchem i wiele innych.
Wobec wyżej przytoczonej treści rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz.U. Nr 177 poz. 1729) nadmieniam, że Pracownicy Zespołu ds. organizacji ruchu systematycznie analizują, opracowują i zatwierdzają nowe organizacje ruchu, które porządkują ruch na ulicach miasta. Zmianami objęte zostają całe kwartały (dzielnice) , pojedyncze ulice lub wprowadzane są nieduże i tańsze rozwiązania mające znaczny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym np. poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych poprzez zastosowanie m.in. słupków przeszkodowych, luster drogowych, azyli dla pieszych, progów wyspowych i akustycznych , piktogramów
na jezdniach.
Ze względu na ograniczenia kadrowe jak również z powodu ograniczonych środków finansowych nie zachodzi możliwość opracowania lub zlecenia opracowania projektów organizacji ruchu i zapewnienia szybszych zmian w kierunku zrównoważonej mobilności. Jednakże zapewniam Pana, że przy opracowywaniu/ zlecaniu kolejnych projektów szczególną wagę przywiązuje się do zapewnienia bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego czyli pieszym. Ponadto większość modernizacji szczecińskich ulic przewiduje wprowadzenie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo cyklistów wyznaczając drogi dla rowerów, nawet kosztem indywidualnego transportu samochodowego.
W części Pana interpelacji dotyczącej rozwiązania problemu bardziej skutecznego egzekwowania parkowania z naruszeniem przepisów zawartych w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz wynikających z istniejącego oznakowania pionowego i poziomego nadmieniam, że cyklicznie podejmowane są wspólne ze Strażą Miejską, Policją wizje lokalne. Podczas lustracji omawiane i analizowane są organizacje ruchu oraz planowane działania w celu ich ewentualnej poprawy. Ponadto Straż Miejska na bieżąco podejmuje czynności wobec kierowców nieprzestrzegających przepisów prawa. Dodatkowo Straż Miejska
we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w najbliższych miesiącach rozpocznie wzmożone czynności prewencyjne i represyjne.
Ponadto Zespół ds. organizacji ruchu przystąpił do opracowywania zmian w organizacji ruchu polegających na ustawianiu pod znakami zakazu zatrzymywania oraz zakazu postoju tabliczki informującej, że pojazd pozostawiony w miejscu, w którym obowiązują ww. zakazy, zostanie usunięty na koszt właściciela .
Kolejnym działaniem Zespołu jest zaplanowana na 2012 r. realizacja projektu Systemu Zarządzania Ruchem. Poprzez niniejszą inwestycję szczecińscy kierowcy dzięki elektronicznym tablicom będą wiedzieć, którędy najszybciej dojadą do centrum, gdzie występują korki, roboty drogowe itp. Ekrany ustawione zostaną przy ulicach wlotowych do miasta tj. Szosie Stargardzkiej, Struga, Eskadrowej, Gdańskiej i na Bramie Portowej.
Odnośnie kolejnego zagadnienia zawartego w Pana interpelacji tj. wprowadzenie dodatkowych linii autobusowych w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc pracy (Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta) nadmieniam, że obsługa komunikacyjna ww. urzędów jest na chwilę obecną zapewniona poprzez bezpośrednią linię autobusową nr 70. Dodatkowo do Urzędu Miasta można dojechać tramwajem i autobusem a ostatnią część drogi pokonując pieszo. Najbliższy Urzędowi Miasta jest przystanek „Felczaka” dla linii nr 1, który znajduje się w ciągu al. Wojska Polskiego w odległości około 450 metrów i czasie przejścia pieszego w granicy 6 minut. W podobnej odległości znajduje się również przystanek autobusu linii 67 przy Jasnych Błoniach. Trzecim najbliższym przystankiem jest „Plac Grunwaldzki” dla linii nr 1, 4, 5, 11, 12 oddalony o około 700 metrów z czasem przejścia pieszego
w granicy 8 minut lub z ewentualną przesiadką na autobus linii nr 70. W nieco większej odległości znajduje się węzeł przesiadkowy „Kołłątaja”, z którego pieszo udaje się
w kierunku Urzędu Miasta wielu pracowników. W przypadku Urzędu Wojewódzkiego możliwe jest jeszcze dotarcie do celu wszystkimi liniami tramwajowymi i autobusowymi zatrzymującymi się na pl. Rodła. Dodatkowy pieszy dystans do pokonania mieści się w granicy 800 metrów i czasie przejścia do 10 minut. Przy ul. Jana z Kolna na przystanku „Wały Chrobrego” zatrzymuje się tramwaj linii nr 6.
Reasumując powyższe na chwilę obecną obsługa mieszkańców Szczecina poprzez komunikację zbiorową jest zapewniona na optymalnym poziomie. Należy zaznaczyć że każda modernizacja w drogi, wymiana taboru przyczyni się do wzrostu atrakcyjności transportu publicznego. Jednocześnie nadmieniam, że Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego nie planuje wprowadzenia dodatkowych linii autobusowych w tych rejonach. W celu poprawy dostępności komunikacji zbiorowej analizowano możliwość wydłużenia linii nr 70 w rejon ul. Kołłątaja, jednak brak miejsca na istniejącej pętli oraz brak dodatkowych środków finansowych uniemożliwiają realizację tego zadania.
Jednocześnie informuję, że problem niewłaściwego parkowania w większym stopniu dotyczy okolic pl. Mickiewicza niż wspomnianych przez Pana Radnego ulic Monte Cassino i Królowej Korony Polskiej . W przypadku tych ulic pod uwagę trzeba wziąć również fakt, że w dużej części są one wyłączone ze Strefy Płatnego Parkowania i część kierowców, chcąc zaoszczędzić na opłatach z postój w strefie stara się zaparkować na jej granicy. Ilość wolnego miejsca (spora ilość słupków i barier naturalnych) w miarę skutecznie ogranicza proceder niewłaściwego parkowania. W przypadku okolic placu Mickiewicza problemem jest również bezpośrednie sąsiedztwo Strefy Płatnego Parkowania. Po wprowadzeniu opłat za parkowanie w Centrum Handlowo-Rozrywkowym „Galaxy” wielu kierowców zaczęło parkować na ulicach Plantowej, Starzyńskiego oraz na pl. Mickiewicza, gdzie dodatkowo parkowanie odbywa się w sposób niedopuszczalny w drugim rzędzie, tj. na trawniku.
Dzięki sporządzonej przez ww. Zespół zmianie stałej organizacji ruchu w ciągu ulicy Starzyńskiego parkowanie zostało uporządkowane. Przesunięto oś jezdni i wyznaczono miejsca postojowe po jednej stronie jezdni. Powstałe w ten sposób legalne miejsca parkingowe, wyłączone ze Strefy Płatnego Parkowania, skutecznie zachęcają kierowców do parkowania w tym miejscu.
Jednakże działania polegające na zmianach organizacji ruchu czy sankcje karne wynikające z nieprzestrzegania przepisów są niewystarczające. Należałoby wpłynąć
na zmianę przyzwyczajeń społeczeństwa polegającą na rezygnacji z transportu indywidualnego na rzecz zrównoważonej mobilności. Poruszanie się różnymi gałęziami transportu wymaga znacznych nakładów finansowych na rozwój jakościowy i ilościowy infrastruktury. Dodatkowo niezbędne jest zintensyfikowanie liczny prowadzonych kampanii społecznych informujących o zaletach poruszania się pieszo, na rowerze i korzystania
z transportu zbiorowego.
Wyżej przytoczone czynności uzupełniają się tworząc spójną całość. Jednakże wymagają one przede wszystkim czasu i środków finansowych.
Interpelacja: Dot. polityki komunikacyjnej w mieście
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Karol Rezler | 2012/04/11 08:12:04 | modyfikacja wartości |
Karol Rezler | 2012/04/11 08:11:09 | nowa pozycja |