Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Piotr Mync
- Data odpowiedzi:
- 2014/03/04
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana zapytanie (1414) dot. organizacji ruchu w ciągu ul. Jagiellońskiej na skrzyżowaniu z ul. Bohaterów Warszawy w Szczecinie uprzejmie informuję, co następuje.
W piśmie WGKIOŚ/III/MCH/0003/21/11 z dnia 21 lipca 2011 r. został Pan poinformowany o przyczynach wprowadzenia istniejącej organizacji ruchu z podziałem na poszczególne relacje skrętu z wybranych pasów ruchu w ciągu przedmiotowej ulicy.
Opisywano wówczas, iż obecne skanalizowanie ruchu na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej z ul. Bohaterów Warszawy przyjęte zostało na podstawie obserwacji ruchu pojazdów celem wybrania optymalnego rozwiązania, przy jednoczesnym dostosowaniu programów sygnalizacji świetlnej.
Wizja lokalna przeprowadzona w dniu 14 lipca 2011 r. wykazała, iż liczba pojazdów skręcających z prawego pasa ruchu jest zbliżona do liczby pojazdów wykonujących manewr skrętu w lewo z pasa przeznaczonego do jazdy na wprost i w lewo. Proponowana przez Pana zmiana organizacji ruchu nakazująca kierującym wykonanie manewru jazdy na wprost przez skrzyżowanie tylko z pasa prawego pozostawiając lewy pas ruchu wyłącznie do lewoskrętu, zwiększałaby kolejkę oczekujących pojazdów na prawym pasie nie przynosząc zamierzonego efektu np: pojazd zmierzający na wprost uniemożliwiłby skręt w prawo innym pojazdom w czasie wyświetlania się zielonej strzałki warunkowej na sygnalizatorze. Z uwagi na istnienie torowiska tramwajowego nieskutecznym mogłoby się okazać naniesienie widocznego z dostatecznej odległości oznakowania poziomego którego prawidłowe utrzymanie na stalowych szynach byłoby nieefektywne.
Znaczna liczba pojazdów zmierzających ul. Jagiellońską (od strony al. Piastów) wykonuje manewr skrętu w lewo w stronę ul. Krzywoustego. Likwidacja takiej możliwości mogłaby spowodować pogorszenie płynności ruchu na sąsiednich ulicach i skrzyżowaniach co w przypadku al. Bohaterów Warszawy stanowiącej główny ciąg komunikacyjny (droga powiatowa) nie znajduje uzasadnienia.
Ponadto zauważyć należy, iż tramwaj zatrzymujący się na lewym pasie ul. Jagiellońskiej tuż przed przejściem dla pieszych celem obsługi pasażerów, otrzymuje zgodę na wjazd na skrzyżowanie znacznie wcześniej niż pojazdy samochodowe. Skutkiem tego jest zauważalny ruch pojazdów samochodowych podjeżdżających pod sygnalizator i oczekujących na otrzymanie zezwolenia na wjazd na skrzyżowanie, co powoduje skrócenie długości kolejki samochodów oczekujących na lewym pasie.
Od wspomnianej wizji lokalnej do dnia dzisiejszego nie dokonano ponownych badań ruchu uznając powyższe wyniki i argumenty za racjonalne.
Pragnę zauważyć, iż w obecnej sytuacji jest możliwość ominięcia pojazdu oczekującego na skrętu w lewo przez pojazd jadący na wprost na powierzchni torowiska tramwajowego co byłoby nie możliwe w przypadku w którym pojazdy wykonujące manewr skrętu w prawo ustępowałyby pierwszeństwa pieszym na przejściu dla pieszych.
Jednocześnie informuję, iż w związku z propozycją wprowadzenia autobusowej komunikacji miejskiej w ciągu ul. Jagiellońskiej koniecznym stanie się korekta obowiązującej zmiany organizacji ruchu. W ramach ww. zadania sytuacja panująca na przedmiotowym skrzyżowaniu zostanie ponownie przeanalizowana. W chwili obecnej jednakże nie brane jest pod uwagę wydzielenie torowiska tramwajowego wyłącznie dla pojazdów tramwajowych z uwagi na kursowanie zaledwie jednej linii z odstępem czasowym 12-20 minut.
Interpelacja: Dot. organizacji ruchu w obrębie skrzyżowania ul. Jagiellońskiej i al. Bohaterów Warszawy - ponowienie