przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi:
2014/06/30
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na Pani zapytanie uprzejmie informuję, że w tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, na występującej w naszym regionie, populacji platanu klonolistnego, obserwujemy niepokojące zjawisko przedwczesnego opadania liści. Spowodowane jest to przez antraknozę platanów, chorobę wywoływaną przez groźny grzyb z rodzaju Apiognomonia platani.

Grzybnia pasożyta zimuje w ubiegłorocznych pędach i pąkach liściowych. Uaktywnia się wcześnie, bo już podczas wiosennego pękania pąków, przy utrzymującej się wczesną wiosną kilkudniowej temperaturze na poziomie 100 C. Zamieranie pędów może rozpocząć się już w marcu (przy korzystnych warunkach rozwojowych grzyba) i trwać nawet do lipca, co również uwarunkowane jest niewysoką temperaturą utrzymującą się dłużej, na poziomie ok. 15-160 C. W tym roku zaistniały optymalne warunki pogodowe dla rozwoju grzyba, co stało się przyczyną obecnej epidemii antraknozy.

Objawy infekcji i skutki porażenia chorobą w postaci opadania liści i zgorzela pędów występują na drzewach od wielu lat. Od wielu lat też Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Zakład Usług Komunalnych podejmuje działania mające na celu ochronę drzew i skuteczne zwalczanie choroby.

Szczególną ochroną objęte są platany rosnące na terenie zieleńca Jasne Błonia, które ustanowione zostały pomnikami przyrody. Każdego roku do 28 lutego wszystkie drzewa, objęte tą formą ochrony, poddawane są prewencyjnym cięciom pielęgnacyjno-leczniczym metodą na tzw. krótkopędy. Metoda ta, opracowana przez największy w Polsce autorytet w zwalczaniu chorób platanów tj. prof. Tadeusza Madeja z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, zapobiega nadmiernemu rozwojowi antraknozy platana i pozwala na skuteczne utrzymanie przez drzewa żywotności.
Ogniska szkodnika nie tylko eliminowane są poprzez specjalistyczne cięcia, ale też poprzez sukcesywne zgrabianie opadłych liści. Zapobiega to ewentualnemu przedostawaniu się form przetrwalnikowych grzyba do gruntu.

Jednocześnie informuję, że platan klonolistny jest gatunkiem introdukowanym w naszej strefie klimatycznej, stąd jego stan zdrowotny w każdym kolejnym cyklu wegetacyjnym uzależniony jest od warunków pogodowych. Niekiedy warunki pogodowe są niekorzystne dla zdrowotności drzew, a sprzyjające niestety rozwojowi patogenu, co widoczne jest w tym i było widoczne w ubiegłym roku.


Interpelacja: Dot. platanów
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2014/06/30, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2014/06/30 14:06:40
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2014/06/30 14:06:40 nowa pozycja