przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Zarządzania Projektami
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Krzysztof Nowak
Data odpowiedzi:
2008/07/22
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W odpowiedzi na Pana interpelację z dnia 03-07-2008r dot. miejsc parkingowych w Szczecinie uprzejmie informuję :

1. Miasto podjęło działania dotyczące lokalizacji budowy miejsc postojowych ogólnodostępnych podziemnych. Jednocześnie miasto od lat prowadzi politykę bilansowania miejsc parkingowych. Sprowadza się ona do tego, że każda powodująca zapotrzebowanie na miejsca parkingowe musi być zbilansowana odpowiednią ilością miejsc postojowych.
Wskazano 4 lokalizacje pod budowę parkingów podziemnych. Są to następujące miejsca :
a) Trasa Zamkowa ( pod masztem )
b) boisko szkolne ZSOMS ul.Mazurska 40
c) boisko szkolne SP 56 i Gimnazjum nr 3 ul.Malczewskiego 22
d) teren przy Urzędzie Miasta wytypowany przez WGKiOŚ
Trwa procedura dotycząca określenia warunków geologicznych i wykonania inwentaryzacji geodezyjnej sieci uzbrojenia podziemnego terenu wraz z naniesieniem przebiegu projektowanych sieci, co do których nastąpiło uzgodnienie z ZUDP.

2. Uchwała Rady Miasta szczecin Nr XV/411/07 z dnia 19 listopada 2007r. wydana została na podstawie przepisu art.18 ust.2 pkt 15 Ustawy z dnia 08 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( Dz.U. z 2001r. nr 142, poz.1591 ze zmianami) oraz art.13b ust.3 i 4 oraz art.13f ust.2 Ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 71, poz. 838 ze zm. ).
Zgodnie z art.13b ust.2 Ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 71, poz.838 ze zm.), strefę płatnego parkowania ustala się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych lub realizacji lokalnej polityki transportowej, w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej.
Ustanowienie Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie ma na celu wymuszenie rotacji na miejscach postojowych, tak aby zapewnić przy ograniczonej liczbie miejsc parkingowych możliwości załatwienia życiowych spraw mieszkańców Szczecina .
Strefa Płatnego Parkowania spowodowała, że większa część mieszkańców zamieszkujących w obszarze objętym strefą zaczęła parkować swoje pojazdy na podwórkach . Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie istniało to zjawisko i mieszkańcy nie skarżyli się na parkujące samochody pod oknami sąsiadów, żądając w tym zakresie podjęcia działań zarządców .
Realizowany w tym roku przez ZBiLK Program „Zielone podwórka Szczecina” umożliwiający wspólnotom mieszkaniowym ubieganie się o dofinansowanie prac związanych z zagospodarowaniem podwórek spowoduje, że zostanie odnowiona infrastruktura podwórek według potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Może to jednak spowodować konieczność dostosowania przepisów SPP, uwzględniających osoby posiadające samochody i zamieszkujące w strefie .

3. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego miasta określają wskaźniki parkingowe dla powstających na ich obszarach inwestycji w ilości :
- budynki mieszkalne wielorodzinne 1 mieszkanie – 1 mp
- budynki wielorodzinne 1 mieszkanie – 2 mp
- sklepy domy towarowe na 1000 m2 pow.sprzed. – 25 mp
- biura, urzędy, poczty, banki na 1000m2 pu – 30 mp
- przychodnie, gab.lekarskie , kanc.adw. na 1 gabinet – 1 mp
- gastronomia na 10 m-c konsumpcyjnych – 3 mp

4. Powstanie nowych parkingów uwarunkowane jest terminem przeprowadzenia i zakończenia pełnego procesu inwestycyjnego
w zakresie :
- wskazania lokalizacji
- określenia warunków geologicznych
- inwentaryzacji uzbrojenia terenu
- wyboru inwestora
- wykonania projektu budowlanego
- wyboru wykonawcy inwestycji


Interpelacja: Dot. miejsc parkingowych w mieście
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2008/07/22, odpowiedzialny/a: Monika Bekisz, wprowadził/a: Monika Bekisz, dnia: 2008/07/24 09:26:32
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Monika Bekisz 2008/07/24 09:26:32 nowa pozycja