przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2007/01/30
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację dotyczącą zanieczyszczenia wód rzeki Bukowej i jeziorka Słonecznego przy ul. Derdowskiego w Szczecinie uprzejmie informuję, że:

  • Źródłem wody dla Jeziorka Słonecznego jest rzeka Bukowa wraz ze swoimi dopływami - Wierzbakiem i Stobnicą, oraz siecią rowów. W przeszłości rzeka spełniała funkcje melioracyjne, odprowadzała również wody deszczowe i drenażowe z terenu osiedli Bezrzecze i Krzekowo. Postępująca urbanizacja tej części miasta, bez jednoczesnej rozbudowy rozdzielczego systemu kanalizacyjnego przyczyniła się do zwiększenia dopływu ścieków do Bukowej i w konsekwencji przekształcenia rzeki w kanał ściekowy.
    Brak kanalizacji sanitarnej w tym rejonie miasta spowodował, że odcieki ze starych, nieszczelnych i w większości niespełniających odpowiednich warunków technicznych szamb. poprzez istniejący jeszcze system przedwojennych drenaży przedostają się do rzeki.
    Ponadto, wraz z wodami burzowymi, przez rów F stanowiący część systemu kanalizacyjnego miasta do Bukowej odprowadzana była część ścieków bytowo- gospodarczych z ul. Klonowica, Żołnierskiej, Szerokiej.
  • W górnym biegu Bukowej zlokalizowane jest kilka legalnych, posiadających pozwolenia wodnoprawne, punktów zrzutu oczyszczonych ścieków bytowych. Do wód Bukowej legalnie odprowadzane są również wody deszczowe z odwodnienia ulic: Taczaka i Łukasińskiego.
    Strumień Wierzbak zasilający Bukową odprowadza legalnie ścieki z oczyszczalni ścieków w Mierzynie, oraz wody deszczowe z terenu Centrum Handlowego "Ster" przy ul. Ku Słońcu.
    Kontrole prowadzone przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska nie stwierdzają przekroczenia warunków pozwoleń wodno prawnych w tych punktach zrzutu ścieków.
  • W ostatnich latach prowadzone są przez miasto działania zmierzające do uporządkowania gospodarki ściekowej w dorzeczu Bukowej. WGKiOŚ wspólnie z MZGO prowadzi bieżące kontrole obowiązku wywozu ścieków ze zbiorników bezodpływowych, a także kontrole wykonania przez mieszkańców obowiązku włączenia się do istniejącej lub nowo wykonanej kanalizacji sanitarnej na terenie miasta.
    W ramach "Programu poprawy jakości wody w Szczecinie" wykonywane są, a także realizowane, projekty sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, w tym również dla osiedli Bezrzecze i Krzekowo.
    Kompleksowe rozwiązanie problemów gospodarki ściekowej, a także problemy zanieczyszczania osadami ściekowymi rzeki Bukowej i Jeziorka Słonecznego nastąpi dopiero po wykonaniu sieci kolektorów kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków "Pomorzany". Program poprawy jakości wody przewiduje zakończenie budowy sieci kanalizacyjnej do połowy 2008r.
  • Doraźne działania mające na celu oczyszczenie brzegów rzeki i usunięcie zalegających w niej osadów, prowadzone są corocznie w górnym odcinku rzeki (powyżej Jeziora Słonecznego) przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.
    Zakład Usług Komunalnych, administrator Jeziora Słonecznego, dolnego odcinka Bukowej (poniżej Jeziora) i cieku Wierzbak, w ramach posiadanych środków na eksploatację prowadzi roboty konserwacyjne polegające na utrzymaniu porządku i czystości lustra wody i terenu przyległego oraz wykoszeniu trawy i porostów na skarpach. 
  •  W związku z sygnałami mieszkańców miasta o chorobach i padaniu ptaków bytujących na Jeziorku Słonecznym (wg sprawozdania Miejskiego Łowczego w IV kwartale ub. roku na jeziorku padło 5 łabędzi), oraz podejrzeniu zatrucia ptaków wodą znajdującą się w jeziorku, WGKiOŚ wystąpił do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Szczecinie o zbadanie jakości wody, a także przeprowadzenie kontroli w zakresie jakości ścieków odprowadzanych do strumienia Wierzbak z zakładów usytuowanych na terenie Mierzyna, oraz ścieków deszczowych z Centrum Handlowego "Ster". Badania jakości wody w rzece Bukowej, strumieniu Wierzbak i Jeziorku Słonecznym nie wykazały obecności metali ciężkich w wodach (za wyjątkiem niewiele podwyższonej zawartości cynku), ani cyjanków. Wody te posiadają znacznie podwyższoną zawartość substancji biogennych oraz podwyższone ChZT.
    Kontrola zakładów prowadzona przez WIOŚ nie została jeszcze zakończona, przewidywany termin zakończenia - 28.02.2007r.
    WGKiOŚ zwrócił się również do Wójta Gminy Dobra o podjęcie działań kontrolnych w zakresie prawidłowości prowadzenia gospodarki ściekowej na terenie Mierzyna, oraz ewentualnego przedostawania się ścieków do Wierzbaka i Stobnicy.
    Padły łabędź poddany został min. chemicznym badaniom weterynaryjnym, które wykazały podwyższony poziom kadmu w organizmie. Wobec braku kadmu w badanych przez WIOŚ wodach Wierzbaka, Bukowej i Jeziorka Słonecznego, nie można jednoznacznie stwierdzić związku przyczynowego między padnięciem ptaka a zanieczyszczeniem wody.
  • W połowie lutego br. WGKiOS organizuje spotkanie z udziałem przedstawicieli Gminy Dobra, Powiatowego Lekarza Weterynarii, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Zakładu Usług Komunalnych, celem ustalenia dalszych wspólnych działań w oparciu o wyniki dotychczasowych badań, przeprowadzonych oględzin i kontroli.

Interpelacja: Dot. stanu ekologicznego jeziora Słonecznego
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2007/01/31, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2007/01/31 11:13:28
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2007/01/31 11:13:28 nowa pozycja