Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Aleksander Buwelski
- Data odpowiedzi:
- 2010/08/10
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Zapewniam Pana, że zagadnienia rozwoju gospodarczego miasta należą do absolutnych priorytetów mojej pracy i kierowanego przeze mnie zespołu. Wśród nich jest także kwestia działań na rzecz przemysłu okrętowego, zarówno w odniesieniu do byłej stoczni, jak i innych podmiotów tej branży działających w Szczecinie.
W trakcie uzgodnień ze stroną rządową jest szeroki pakiet spraw gospodarczych ujętych w „Programie dla Szczecina”. Obejmuje on także tereny i urządzenia postoczniowe wskazane jako element przyszłej strefy ekonomicznej. Na pewno nie muszę Pana przekonywać, iż nie mogą to być działania deklaratywne, lecz muszą być oparte na gruncie poszanowania prawa, w tym prawa własności.
Powszechna w Szczecinie wola reaktywacji przemysłu okrętowego, jest reprezentowana także przez Miasto. Jednak nasze wysiłki oraz wysiłek zarządu kompensacyjnego i MSP ( w jego imieniu ARP) wymagają wsparcia kapitałowego zainteresowanych taką działalnością podmiotów gospodarczych. Jak Panu zapewne wiadomo na ten moment nie pojawiła się taka szansa.
Sugerowane przez Pana rozwiązanie polegające na wsparciu inicjatywy reaktywacji Porty Holding SA jest także przedmiotem mojego zainteresowania. Jednak pamiętać należy, że decyzja w tej sprawie należy do sądu, który będzie rozstrzygał o prawach właścicieli i zasadności ich wniosku. Orzeczenie sądu stworzy nowe uwarunkowanie działania w tym zakresie – także dla mnie jako prezydenta.
Postulowane przez Pana przyjęcie uchwały Rady Miasta w sprawie powołania przez Rząd stosownego zespołu złożonego z przedstawicieli MSP i ARP jest już rozwiązaniem zastosowanym. Mianowicie, na polecenie Rządu działa zespół ministra Michała Boniego ds. „Programu dla Szczecina”, który przewiduje m.in. przygotowanie terenów oraz infrastruktury dla gospodarki w Szczecinie , obejmując także teren stoczni.
W pracach tego zespołu uczestniczę osobiście wraz z marszałkiem województwa, przedstawicielami stoczniowych związków i zarządem Regionu NSZZ „Solidarność”.
Reasumując, pragnę Pana zapewnić, że w ramach moich kompetencji wykorzystam wszystkie drogi, które mogą służyć rozwojowi gospodarczemu Szczecina, w tym określeniu miejsca przemysłu stoczniowego w naszym mieście.
Interpelacja: Dot. podjęcia działania w celu ratowania produkcji statków.