Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Planowania Przestrzennego Miasta
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Nowak
- Data odpowiedzi:
- 2010/03/08
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
w związku z Pani zapytaniem dotyczącym przebiegu ulicy Nowoprzestrzennej informuję, że w obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Szczecina, które zostało uchwalone Uchwałą Nr XXVIII/706/08 Rady Miasta Szczecin z dnia 24 listopada 2008 r., utrzymany został dotychczasowy przebieg ulicy. W studium ulica sklasyfikowana jest jako ulica zbiorcza (w rejonie Trzebusza jako ulica główna) i zaliczona została do podstawowego układu ulicznego miasta. Budowa ulicy Nowoprzestrzennej jest inwestycją o dużym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania prawobrzeżnej części Szczecina. Budowa ulicy pozwoli na przejęcie znacznej części ruchu z już obecnie przeciążonej ul. Goleniowskiej, jest również niezbędna dla obsługi planowanych terenów produkcyjno usługowych w rejonie ul. Lubczyńskiej i Trzebusza. Ulica nigdy nie była planowana przez środek osiedla Dąbie tak jak to zostało sformułowane w Pani zapytaniu.
Wskazany w obowiązującym studium przebieg ul. Nowoprzestrzennej w rejonie ogrodów działkowych i ulic Jordana, Goplańskiej, Kraszewskiego to przebieg obowiązujący w dotychczasowych planach zagospodarowania przestrzennego od 1977 roku. Generalnie rzecz biorąc ulica przebiega na obrzeżu zabudowy mieszkaniowej, a w rejonie wspomnianych ulic prowadzona jest w pasie wolnym od zabudowy o szerokości w granicach 90 m-110m. Ulica w żadnym stopniu nie "odcina" zabudowy mieszkaniowej, a ponieważ w rejonie wspomnianych ulic przewidywana jest budowa skrzyżowania, moim zdaniem stworzone zostaną warunki dla znacznie lepszego niż obecnie skomunikowania istniejącej zabudowy i ogrodów działkowych z innymi obszarami miasta.
Wyjaśniam, że w trakcie opracowywania zmian wspomnianego studium wpłynął wniosek Rady Osiedla Dąbie, w którym zawarta była propozycja skorygowania przebiegu planowanej ulicy tj. przesunięcia jej w kierunku północnym "po obrzeżach rzeczki Chełszczącej, czyli po terenach nie użytkowanych od wielu lat i stanowiących dzikie łąki"'. Informuję, że przeprowadzone w ramach studium analizy wskazują, że nie ma możliwości prowadzenia ulicy w taki sposób aby nie zostały naruszone ogrody działkowe, a przesunięcie ulicy na północ i wprowadzenie jej w rejon rzeki Chełszczącej oznacza równocześnie wejście w obszar Natura 2000, obszar specjalnej ochrony ptaków Dolina Dolnej Odry PLB320003, a także obszar zaproponowany do objęcia ochroną w postaci zespołu przyrodniczo krajobrazowego " Trzebuskie, Sadlińskie Lęgi, Rokiciny". Zgodnie z sugestią zawartą w piśmie RO Dąbie, w ramach prac nad studium na początku 2008 roku, opracowana została koncepcja alternatywnego przebiegu ulicy i skierowana do zaopiniowania do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Nad Jeziorem oraz Wydziału Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Zarówno Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, jak i Rodzinne Ogrody Działkowe negatywnie zaopiniowały propozycję nowego przebiegu ulicy, natomiast Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa ZUW nie zajął jednoznacznego stanowiska, choć wskazywał, że nowy przebieg mógłby w znacznym stopniu wpłynąć negatywnie na stanowiska chronionych gatunków roślin oraz zwierząt, a także naruszyłby zakaz niszczenia siedlisk i ostoi gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną. W tej sytuacji, w studium utrzymano projektowany pierwotnie przebieg ulicy.
Interpelacja: Dot. przebiegu projektowanej ulicy Nowowprzestrzennej