Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Odpowiadający:
- Prezydent Miasta Piotr Krzystek
- Data odpowiedzi:
- 2009/09/16
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, iż zgodnie z art. 17 pkt. 1 Ustawy z dnia 21 listopada 2008r., o pracownikach samorządowych, wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta i marszałek województwa mogą zatrudniać osoby na stanowiskach doradców i asystentów odpowiednio w urzędzie gminy, starostwie powiatowym i urzędzie marszałkowskim. Przedmiotowy stan prawny nie uległ zmianie i nadal umożliwia zatrudnianie doradców na mocy art.17 cyt. ustawy.
Mając na uwadze dalszy i bardziej efektywny rozwój Miasta oraz możliwość skorzystania z cennych doświadczeń znanych mieszkańców Szczecina, zgodnie z umocowaniem prawnym powołani zostali Doradcy Prezydenta Miasta Szczecin w osobach Pana Marka Tałasiewicza oraz Pana Leszka Siwickiego. Przedstawiono im konkretne interdyscyplinarne obszary i zadania, za które będą odpowiedzialni przez okres pełnienia swojej funkcji na podstawie art. 17 pkt. 2 ustawy o pracownikach samorządowych.
Pan Marek Tałasiewicz – doradza w obszarze kluczowych inwestycji, współpracy międzynarodowej, transgranicznej oraz współpracy z środowiskami naukowymi. Szczególnie ważnym zadaniem jest analizowanie Projektu „Szczeciński Obszar Metropolitarny (SOM)” (w tym w szczególności doradztwo w poszukiwaniu odpowiedzi na szereg kluczowych pytań: dlaczego idea jest mało innowacyjna, rozpoznawalna?; dlaczego brak jest spójności w działaniu poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład SOM?; co jest powodem braku chęci współpracy? jakie są możliwości znalezienia nowych nośników wspierających inicjatywę SOM?).
Pan Leszek Siwecki – doradza w obszarze współpracy gospodarczej, w tym zwłaszcza zajmuje się problematyką współpracy ze sferą biznesu (organizacjami gospodarczymi, stowarzyszeniami przedsiębiorców, szeroko pojętym biznesem nie tylko w Mieście, ale i poza nim). Ponadto do zadań Pana Leszka Siweckiego należy obszar sportu, w tym rozwój sportu amatorskiego przy udziale infrastruktury miejskiej. Ważnym tematem dla rozwoju sportu |w mieście jest plan budowy Hali Widowiskowo-Sportowej oraz basenu – zadaniem Pana Leszka Siwickiego w tym obszarze jest analiza potencjału miasta, możliwości dodatkowego wykorzystania i sposobu sprzedania tych inwestycji jako produktów wzmacniających wizję Szczecina – miasta otwartego na sport.
Główną motywacją towarzyszącą podjęciu decyzji o powołaniu Doradców była często wyrażana, również przez mieszkańców miasta, potrzeba wykorzystania potencjału Szczecina, jego zróżnicowania kulturowego, gospodarczego i charakteru metropolii multikulturalnej. Wartościowym z punktu widzenie sprostania tym zadaniom jest sięgnięcie do opinii osób spoza struktur administracji publicznej, których doświadczenie i wiedza, a także perspektywa inna niż stricte administracyjna wzbogacają proces podejmowania decyzji w Mieście. Z tych to powodów przywołani Doradcy na początku swojej pracy zajęli się przedstawionymi zagadnieniami i problemami.
Jestem przekonany, że zakres i tematyka obszarów jakimi zajęli się Doradcy Prezydenta Miasta Szczecin potwierdzają, iż decyzja o ich powołaniu była słuszna.
Interpelacja: Dot. pracy doradców Prezydenta Miasta