Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
- Data odpowiedzi:
- 2009/06/01
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 21.05.2009 r. w sprawie niszczenia płyt chodnikowych przez wykonawcę inwestycji prowadzonej na ul. Kadłubka (od ul. Asnyka do ul. Kołłątaja) uprzejmie informuję co następuje.
Aktualnie w ramach Programu „Poprawa jakości wody w Szczecinie” budowany jest kolektor ogólnospławny o średnicy 1000 mm w ul. Kadłubka. Roboty są prowadzone na głębokości ok. 6 m. Zgodnie z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu połowa ulicy Kadłubka została wydzielona w celu utrzymania ruchu drogowego. Uwzględniwszy fakt, że ulica ta ma 9m szerokości, połowa ulicy ma szerokości 4,5 m, wykop dla rury o średnicy 1m, przy głębokości 6 m ma szerokość 2,5 m. Około 0,5 m zajmuje przestrzeń niezbędna do ustawienia barierek rozdzielających pas ruchu i zabezpieczających dostęp do placu budowy. Pozostający pas jezdni o szerokości 1,5 m to zbyt mało miejsca na pole operacyjne sprzętu dowożącego na plac budowy szalunki, których pojedyncza płyta waży ok. 5 ton, rury o średnicy 1 m i długości 6m, piasek i inne. Ciężki sprzęt pracujący przy budowie musi się znajdować w określonej odległości od skrajni wykopu by móc wykonywać niezbędne operacje. Podsumowując, poruszanie się sprzętu budowlanego i samochodów obsługujących budowę po chodniku w czasie prowadzenia robót w ul. Kadłubka jest konieczne ze względów technologicznych i wymogu zapewnienia pola operacyjnego dla sprzętu budowlanego.
Sytuacji takiej można było uniknąć, gdyby wykonawca uzyskał zgodę na całkowite wyłączenie z ruchu ulicy Kadłubka, wtedy sprzęt budowlany jeździłby po połowie ulicy nie zajętej przez wykop, a chodniki pozostałyby nienaruszone. Jednakże ze względu na konieczność utrzymania przejezdności ulicy Kadłubka wykonawca prowadzi roboty w jedyny możliwy sposób zapewniający ich poprawne wykonanie z zachowaniem obowiązujący przepisów i zasad bezpieczeństwa. Pragniemy równocześnie poinformować, że kontrakt, którego jednym z zadań jest budowa kolektora w ul. Kadłubka jest kontraktem ryczałtowych, co oznacza, że naprawa chodnika po zakończeniu robót stanowi koszt wykonawcy, i nie obciąża budżetu miasta.
Ponadto informuję, że podczas przeprowadzanych wizji lokalnych przez pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska nie stwierdzono nieprawidłowości w wykonywaniu robót ziemnych w odniesieniu do istniejących drzew.
Wizja lokalna przeprowadzona w dniu 27 maja b.r. wykazała, że dwa spośród rosnących tam drzew (platany klonolistne) w wyniku aktu wandalizmu trwale zostały zniszczone. Przedmiotowe drzewa to zaawansowane wiekiem egzemplarze o wysokich wartościach przyrodniczych i dużych walorach estetycznych. W pniach drzew, na całych ich obwodach, na wysokości ok. 1,3m zostały nawiercone otwory o śr. 1cm. W otwory wstrzyknięta została płynna substancja. W wyniku tych działań drzewa obumarły.
W celu ustalenia sprawców czynu i ich ukarania został skierowany stosowny wniosek na policję. Ze względu na zagrożenie podobnego postępowania wobec sąsiednich drzew poproszono policję o zajęcie się sprawą w trybie pilnym.
Interpelacja: Dot. inwestycji przeprowadzonej na ul Kadłubka na odcinku od ul. Asnyka do ul. Kołłątaja