przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
Data odpowiedzi:
2008/04/03
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

 W odpowiedzi na Pana zapytanie przesłane przez Przewodniczącego Rady Miasta pismem znak: BPM-I/MK/0057/703/08 w sprawie działań jakie zamierza podjąć Prezydent Miasta Szczecin w ramach rozwijania zdolności językowych uczniów, informuję Pana:

Ad. 1)

W Szkole Podstawowej nr 61 im. Michała Kmiecika w Szczecinie, ul 3 Maja 4/7 program “Nauczanie języka niemieckiego dla zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej” jest obecnie realizowany w jednym oddziale klas pierwszych w wymiarze 9 godzin tygodniowo (5 godzin kształcenia zintegrowanego i 2 godziny zajęć muzyczno – teatralnych, które prowadzone są przez nauczyciela kształcenia zintegrowanego – wychowawcę we współpracy z nauczycielem języka niemieckiego oraz 2 godziny zajęć językowych prowadzonych przez nauczyciela języka niemieckiego). W roku szkolnym 2008/2009 program będzie realizowany dodatkowo jeszcze w jednym oddziale (klasa pierwsza), w tym samym wymiarze godzinowym.

Ad. 2) 

  • planowany koszt realizacji programu “Nauczanie języka niemieckiego dla zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej” w roku szkolnym 2008/2009 wyniesie ok. 30 000 zł;
  • program “Nauczanie języka niemieckiego dla zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej” opracował nauczyciel nauczania zintegrowanego we współpracy z nauczycielem języka niemieckiego. Obaj wspomniani wyżej nauczyciele są zatrudnieni w SP Nr 61. W roku szkolnym 2008/2009 ten sam program będzie realizowany dodatkowo przez innego – zatrudnionego w SP Nr 61 – nauczyciela kształcenia zintegrowanego, który – przy jego realizacji – będzie współpracował z tym samym nauczycielem języka niemieckiego. Zatem, realizacja ww. programu w roku szkolnym 2008/2009 nie wymaga utworzenia dodatkowych etatów nauczycielskich, natomiast – niewątpliwie – wiąże się ze zwiększeniem wymiaru godzin ww. nauczycieli i jednocześnie – zwiększeniem godzin lekcyjnych dla jednego oddziału klas pierwszych i jednego oddziału klas drugich (o 4h).

Ad. 3)

Program “Nauczanie języka niemieckiego dla zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej” nie zakłada konieczności zakupu nowego sprzętu. Nie wymaga także utworzenia w budynku Szkoły Podstawowej nr 61 pracowni językowych, ponieważ takie już istnieją. Przypominam Panu, że ww. szkoła jest długoletnim organizatorem uznanego w środowisku germanistów Konkursu Języka Niemieckiego dla Uczniów Szkół Podstawowych Miasta Szczecin i Polic. Laureaci tego konkursu są przyjmowani - bez konieczności udziału w egzaminach wstępnych – do Gimnazjum Nr 42 z Oddziałami Dwujęzycznymi przy IX Liceum Ogólnokształcącym. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 61 współpracuje także z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. W budynku szkoły organizowane są ćwiczenia językowe dla studentów tej uczelni. W związku z powyższym, budynek szkoły musi spełniać pewne wymagania, jak choćby – zapewniać odpowiednie wyposażenie pracowni językowych, bo inaczej organizacja Konkursu, jak i współpraca z uczelnią nie byłaby możliwa.

Ad. 4)

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniający rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych - który został opublikowany w dniu 28 stycznia 2008 roku i w takiej wersji został przekazany do zaopiniowania związkom zawodowym i partnerom społecznym - nie zakłada wprowadzenia do szkół podstawowych (klas I - III) obowiązkowej nauki języka angielskiego, jako jedynego nauczanego języka obcego. W projekcie rozporządzenia mówi się o wprowadzeniu do klas I – III języka obcego nowożytnego. Jaki typ języka obcego zostanie wprowadzony do klas I – III w szkole podstawowej - to pozostanie w gestii dyrektora szkoły. W istocie, Pani Minister wypowiedziała się na spotkaniu z przedstawicielami wydawnictw edukacyjnych, że zamierza wprowadzić do klas I – III szkoły podstawowej obowiązkową naukę języka angielskiego, ale wypowiedź tę traktuję jako pewną sugestię, która na dzień dzisiejszy nie ma żadnej mocy prawnej. Co więcej, słowa te są sprzeczne z treścią ww. projektu rozporządzenia.

Ad. 5)

Koncepcję rozwijania zdolności językowych Wydział Oświaty realizuje już od kilku lat. Utworzone zostały gimnazja dwujęzyczne, dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych opracowują programy nauczania języka obcego w formie tzw. “innowacji pedagogicznej” zakładającej:

  • po pierwsze – zwiększenie liczby godzin na naukę wybranego języka obcego;
  • po drugie - poszerzenie, pogłębienie tej nauki poprzez wykorzystywanie nowych, nowatorskich metod i form nauczania (tj. zastępowaniu metod pamięciowych mnemotechniką).

W załączeniu przedstawiam wykaz szkół podstawowych, w których wprowadzono ten typ innowacji pedagogicznej.

 

INNOWACJE PEDAGOGICZNE - języki obce nowożytne
Rok szkolny 2007/2008
I. SZKOŁY PODSTAWOWE

1. Szkoła Podstawowa Nr 3, ul. Reymonta 23

  • klasy dwujęzyczne z językiem angielskim jako drugim językiem nauczania;
  • 2 oddziały, 48 uczniów, 15 godzin;

2. Szkoła Podstawowa Nr 20, ul. Dobrzyńska 2

  • klasa dwujęzyczna z językiem angielskim jako drugim językiem nauczania;
  • 1 oddział, 24 uczniów, 7 godzin;

3. Szkoła Podstawowa Nr 47, ul. Jagiellońska 59

  • klasa dwujęzyczna z językiem niemieckim jako drugim językiem nauczania;
  • 1 oddział, 25 uczniów, 7 godzin;

4. Szkoła Podstawowa Nr 48, ul. Czorsztyńska 35

  • klasa dwujęzyczna z językiem angielskim jako drugim językiem nauczania;
  • 1 oddział, 25 uczniów, 7 godzin;

5. Szkoła Podstawowa Nr 56, ul. Malczewskiego 22

  • klasy dwujęzyczne z językiem niemieckim jako drugim językiem nauczania;
  • 2 oddziały, 49 uczniów, 18 godzin;

6. Szkoła Podstawowa Nr 59, ul. Dąbska 105

  • klasa dwujęzyczna z językiem angielskim jako drugim językiem nauczania;
  • 1 oddział, 24 uczniów, 7 godzin;
  • klasa dwujęzyczna z językiem niemieckim jako drugim językiem nauczania:
  • 1 oddział, 26 uczniów, 2 godzin;

7. Szkoła Podstawowa Nr 61, ul. 3 Maja 4/7

  • klasa dwujęzyczna z językiem niemieckim jako drugim językiem nauczania;
  • 1 oddział, 21 uczniów, 9 godzin;

8. Szkoła Podstawowa Nr 74, ul. Seledynowa 50

  • klasa dwujęzyczna z językiem niemieckim jako drugim językiem nauczania; 
  • 1 oddział, 28 uczniów, 7 godzin.

Interpelacja: Dot. działań jakie zamierza podjąć Prezydent Miasta Szczecin w ramach tzw. restrukturyzacji szkół w Szczecinie, w tym rozwijania zdolności językowych uczniów
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2008/04/04, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2008/04/04 11:43:55
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2008/04/04 11:43:55 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2008/04/04 11:37:35 nowa pozycja