Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Architektury i Budownictwa
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Krzysztof Nowak
- Data odpowiedzi:
- 2009/03/30
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na w/w pismo informuję, że :
1. Na wniosek Polskiej Telefonii Komórkowej CERTENTEL Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Skierniewickiej 10a z dnia 06.05.2008r. Decyzją Nr 93/2008 z dnia 15 lipca 2008r. wydaną na podstawie ar. 50 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz.U. z 2000 r., poz. 1071 ze zm.), ustalona została lokalizacja inwestycji celu publicznego dla budowy stacji bazowej telefonii komórkowej PTK Centertel Sp. z o.o. nr 10299/3786 SZCZECIN OSIEDLE KALINY NEW na budynku przy ul. Jodłowej 25 w Szczecinie.
Wydanie decyzji poprzedzone zostało, zgodnie z art. 53 ust. 1 w/w ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zawiadomieniem o wszczęciu postępowania poprzez:
- zamieszczenie obwieszczenia na urzędowej tablicy ogłoszeń - w dniach od 28 maja do dnia 11 czerwca 2008r.,
- zamieszczenie obwieszczenia na stronie internetowej Urzędu Miasta, w dniach od dnia 28 maja do dnia 11 czerwca 2008r.,
- zawiadomienie na piśmie inwestora oraz użytkownika wieczystego nieruchomości, na której będzie lokalizowana w/w inwestycja.
Niezależnie od tego, w drodze obwieszczenia na stronie internetowej Urzędu Miasta, w dniach od 1 września do 15 września 2008 r., a także poprzez zawiadomienie na piśmie inwestora oraz użytkownika wieczystego nieruchomości, na której lokalizowana będzie inwestycja, powiadomiono o decyzji kończącej postępowanie.
W trakcie postępowania nie wniesiono żadnych uwag ani zastrzeżeń.
Na etapie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, planowana inwestycja nie wymaga obligatoryjnego sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Stosownie do § 3 ust. 1 pkt 8 lit. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko ( Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zm. ), w p. III ( na stronie pierwszej ) wydanej decyzji Nr 93/2008 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, zawarta została informacja, że przedmiotowa inwestycja może wymagać uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.
Zgodnie z art. 46 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 17 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska ( Dz. U. z 2008r. Nr 25 poz. 150 ze zm.) postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko nie jest prowadzone na etapie wydawania decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Ocena czy planowana budowa stacji bazowej telefonii komórkowej będzie stwarzać zagrożenie dla ludzi i środowiska rozstrzygana jest na etapie pozwolenia na budowę.
2. W dniu 12.01.2009r. Decyzją nr 45/09 udzielono pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej PTK Centertel na dachu budynku przy ul. Jodłowej 25 w Szczecinie.
Przedmiotowa decyzja została wydana na podstawie :
- prawomocnej Decyzji Nr 93/2008 o lokalizacji celu publicznego z dn. 15.07.2008 ,
- obowiązujących zapisów ustawy Prawo budowlane ( Dz.U. Nr 156, poz. 1118 ze. późn. zm. )
- obowiązujących zapisów ustawy Prawo ochrony środowiska ( Dz.U. Nr 129, poz. 902 z późn. zm. )
- rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczególnych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko ( Dz. U. Nr 257 , poz. 2573 ) zmienionego rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie j.w z dn. 21.08.2007 r. ( Dz.U. Nr 158, poz. 1105 )
- kompletnego projektu budowlanego wraz z wymaganymi opiniami i uzgodnieniami
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z zakwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko ( Dz.U. z 2004 r. Nr 257, poz. 2573 ze zm. – szczególnie Dz. U. z 2007r. nr 158, poz. 1105 ) planowane przedsięwzięcie nie należy do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, zarówno tych , dla których raport o oddziaływaniu na środowisko jest wymagany jak i dla których w/w raport może być wymagany i jego realizacja nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.
Inwestor wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę przedłożył kompletny projekt budowlany wraz z wymaganymi opiniami i uzgodnieniami zgodny: z zapisami decyzji lokalizacji celu publicznego , z wymaganiami ochrony środowiska , z przepisami w tym techniczno budowlanymi i wykonany przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane i legitymującą się aktualnym zaświadczeniem o przynależności do właściwej izby samorządu zawodowego.
Zgodnie z zapisem art. 35 ust. 4 ustawy Prawo budowlane (Dz.U. Nr 156, poz. 1118 ze. zm.) w razie spełnienia wymagań określonych w ust. 1 oraz w art. 32 ust. 4, właściwy organ nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Ponadto informuję , że zgodnie z art. 122 ustawy Prawo Ochrony Środowiska prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia emitującego pola elektromagnetyczne ( m.in. o parametrach określonych w przedmiotowym wniosku ) , są obowiązani do wykonania pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku:
- bezpośrednio po rozpoczęciu użytkowania instalacji lub urządzenia;
- każdorazowo w przypadku zmiany warunków pracy instalacji lub urządzenia, w tym zmiany spowodowanej zmianami w wyposażeniu instalacji lub urządzenia, o ile zmiany te mogą mieć wpływ na zmianę poziomów pól elektromagnetycznych, których źródłem jest instalacja lub urządzenia.
Z załączonego do wniosku opracowania „Kwalifikacja przedsięwzięcia” przeprowadzonego zgodnie z obowiązującą wykładnią przepisów prawa wynika, że w osi wiązek promieniowania anten sektorowych w odległościach wskazanych w rozporządzeniu ( do 70, do 100, do 150 m ) od środka elektrycznego nie znajdują się miejsca dostępne dla ludności.
Zgodnie z zapisem art. 28 ust. 2 stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są : inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. W związku z brakiem oddziaływania na tereny sąsiednie ich właściciele nie zostali uznani za strony w w/w postępowaniu Organ administracji budowlanej wydający pozwolenie na budowę nie posiada umocowania prawnego do wszczęcia postępowania sprawdzającego proces przygotowania i realizacji przedmiotowej inwestycji. Zgodnie z art. 84 ust 1 i 84a ust1 pkt. 1 ustawy Prawo budowlane - kontrola zgodności wykonywania robót budowlanych z przepisami prawa budowlanego , projektem budowlanym i warunkami określonymi w pozwoleniu na budowę należy do zadań organów nadzoru budowlanego.
Interpelacja: Dot. wydania zezwoleń na montaż masztu stacji bazowej telefonii komórkowej