Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Spraw Społecznych
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Tomasz Jarmoliński
- Data odpowiedzi:
- 2007/06/25
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana interpelację z dnia 11-06-2007, dotyczącą specjalistycznego transportu dla osób niepełnosprawnych informuję, że w pełni rozumiem powyższy problem. Podjęte były już działania dążące do wypracowania zasad, które pozwoliłyby zwiększyć dostępność do tego środka komunikacji, szczególnie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Zadaniem powołanego w 1994 roku Biura Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych (BOKON) była realizacja przewozów osób niepełnosprawnych w systemie radio-taxi przez 7 dni w tygodniu, a w przypadkach wcześniejszych zgłoszeń, także w porach nocnych. Zabrakło jednak jednoznacznego określenia, którym grupom osób niepełnosprawnych w sposób szczególny ma służyć ten transport.
Przez pierwsze lata Biuro funkcjonowało zgodnie z ideą dla której zostało powołane, czyli jako płatne taksówki na wezwanie. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać się z dniem 1 stycznia 1999 roku, kiedy to do ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 roku Nr 256, poz. 2572; zał. nr 1), wprowadzono w art. 17 pkt. 3a zapis: „obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub placówki wymienionej w art. 2 pkt. 5, do której uczniowie zostali skierowani przez organy wymienione wart. 71 bust. 5-5b".
Począwszy od 2000 roku do roku 2006 systematycznie wzrastała ilość dzieci niepełnosprawnych przewożonych nieodpłatnie w związku z realizacją obowiązku szkolnego. Spowodowało to powstanie dwóch szczytów przewozowych (w godzinach 6.00 - 9.30 oraz 13.00 - 16.30). W tym czasie, poza stałymi kursami, nie jest możliwa realizacja innych przewozów. Aktualnie także wielu rodzicom odmawia się przewozu dzieci ze względu na brak możliwości przewozowych. Obecnie BOKON zajęty jest prawie wyłącznie dowozem dzieci do szkół. Dostrzegając te problemy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wspólnie z Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej przygotował regulamin korzystania ze specjalistycznego transportu - BOKON. Regulamin był tematem posiedzenia Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Komisji Edukacji i Kultury. Obecnie jest stosowany przez BOKON. Pierwszeństwo w dowozach mają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Wprowadzenie powyższych zmian nie rozwiązało jednak w 100% problemu transportu osób niepełnosprawnych.
W 2007 roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zakupi dwa nowe specjalistyczne BUS-y ze środków własnych Gminy. Niestety nie było możliwości w tym roku uzyskania pomocy z PFRON w zakupie samochodów, co wpłynęło na ograniczoną ich liczbę. Obecnie rozpatrywana jest możliwość zwiększenia środków budżetowych na działalność BOKON (zatrudnienie dodatkowego kierowcy), co częściowo przyczyni się do rozwiązania powyższych problemów.
Interpelacja: Dot. transportu osób niepełnosprawnych.