przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2008/04/23
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na Pana interpelację z dnia 07.04.2008 r. uprzejmie informuję, że zaobserwowany problem ograniczenia ruchu pojazdów na Cmentarzu Centralnym jest bardzo trudny i złożony. Od wielu lat, sukcesywnie Zakład Usług Komunalnych (administrator terenu) podejmuje różne próby ograniczenia wjazdów, np.

  • soboty – wjazd tylko dla osób z karnetami tzn. osoby niepełnosprawne i powyżej 75 lat, z ograniczeniem czasowym: wjazd od 700 – 1100, wyjazd do godz. 1300,
  • niedziele – dni zamknięte dla samochodów.

Kolejna taką próbą było wprowadzenie płatnych karnetów dla osób niepełnosprawnych z ograniczeniem do 30 wjazdów na rok (do czasu tych zmian osoby niepełnosprawne wjeżdżały bez ograniczeń, na przepustki stałe, bezpłatne, roczne). Zmiany te oraz wprowadzenie opłaty 10 zł spotykały się z niezadowoleniem i polemiką w prasie. Kosztowały wiele pracy i stresów. Pomimo tego działania te przyniosły ograniczenia tylko na krótko i nie osiągnięto oczekiwanych rezultatów. Od tej pory każdego roku obserwujemy zwiększającą się liczbę karnetów wydawanych dla osób powyżej 75 roku życia.

W 2007 roku wydano 5649 karnetów, co daje nam przy maksymalnym ich wykorzystaniu ponad 169.000 wjazdów na miesiąc. To tylko grupa osób niepełnosprawnych i powyżej 75 roku życia. Do tej liczby należy dodać pojazdy obsługi: około 200 zakładów renowacyjno – kamieniarskich, 11 zakładów pogrzebowych, pojazdy wywożące śmieci, nadzoru, itp. Dane te (bez pojazdów z konduktów pogrzebowych) już obrazują jak duży, widoczny i odczuwalny jest to problem dla innych użytkowników cmentarza. Obliczenia wykonywane przez obsługę bramy (tabela poniżej) wyraźnie pokazują, że najwięcej wjazdów to pojazdy osób niepełnosprawnych i osób powyżej 75 roku życia.

Oznacza to, że w tej grupie osób należy szukać ograniczeń. Nie jest to jednak proste. Jakiekolwiek próby ograniczeń dla tej grupy spotykają się z olbrzymim niezadowoleniem. Z całą pewnością podłożem takiej reakcji jest wieloletnie przyzwyczajenie i brak parkingów przy bramach cmentarza. Dziś sytuacja ta uległa zmianom. Pomimo tego nie odnoszą skutku żadne argumenty i tłumaczenia administratora, że już są miejsca postojowe, że jest 13 bram wejściowych (żadna nekropolia w Polsce nie ma nawet w połowie takiej ilości wejść). Nawyk wjazdu na cmentarz funkcjonuje i w świadomości jest to roszczenie należne i niezmienne. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o cmentarzach w innych miastach, np. Warszawa, Kraków, Gdynia, Poznań gdzie też funkcjonują i korzystają z podobnych obiektów osoby starsze i niepełnosprawne. Są to cmentarze zbliżone wielkością do szczecińskiej nekropolii i nie występuje tam ten problem.

 

Rodzaj pojazdów
Ilość wjazdów w wybranych dniach tygodnia
Uwagi
Dnia
10.10.2007 r.
(środa)
Dnia
11.10.2007 r.
(czwartek)
Dnia
12.10.2007 r.
(piątek)
Dnia
13.10.2007 r.
(sobota)
Samochody inwalidzkie i osób powyżej 75 lat
287
261
201
292
wjazdy tylko w godz. od 700 do 1100
Wjazdy bezpłatne na podstawie karnetów
Karawany
60
66
72
12
Wjazdy w ramach opłaty od każdego pochówku
Zakłady kamieniarskie
55
37
56
-
 
Samochody ciężarowe
10
12
32
 
Pojazdy firmy Sial, Jantra i innych wykonujących prace na zlecenie ZUK
Autokary
6
5
6
 
 
Wjazdy do pogrzebów w cenie ulgowej
56
42
46
 
Limit-do pogrzebu 5 wjazdów w cenie 15 zł
Wjazdy do pielęgnacji mogił
56
42
46
 
Wjazdy płatne w cenie 30 zł
Razem
516
461
453
304
 

Reasumując, jak wynika z przedstawionych danych w wybranych dniach tygodnia najwięcej było wjazdów pojazdów inwalidzkich i osób powyżej 75 lat, którzy korzystali z ulg tzn. wjazdów na posiadane karnety (30 wjazdów w cenie 10 zł). Wprowadzenie ograniczeń dla tej grupy (np. zmniejszenie do 10 wjazdów na rok lub podniesienie wieku osób uprawniony) będzie bardzo trudne do zaakceptowania. Należy również liczyć się z atakami mediów, które regularnie, pomimo tak intensywnego, odczuwalnego ruchu pojazdów atakują nas, np. za odmowę wjazdu w niedzielę.

Naszym zdaniem, ograniczenie wjazdów jest możliwe do wprowadzenia dopiero wówczas gdy ok. 50 % pochówków zostanie przeniesiona na nowy cmentarz przy ul. Bronowickiej. To będzie odpowiedni moment na rozwiązanie nurtującego i narastającego od wielu lat problemu. Myślimy i rozważamy również, aby po otwarciu nowej nekropolii Cmentarz Centralny zamknąć dla ruchu pojazdów i wprowadzić komunikację wewnętrzną. Wiemy, że propozycja ta nie będzie łatwa do wprowadzenia ze względu na funkcjonującą nadal kaplicę, chłodnię i krematorium. Niemniej jednak jest to jedyna szansa na powrót do założeń nekropolii, stworzenia ciszy i spokoju niezbędnego dla obiektów zamkniętych (brak nowych miejsc pod pochówki), zabytkowych z ponad 100 – letnią historią.


Interpelacja: Dot. uporządkowania ruchu samochodów na Cmentarzu Centralnym
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2008/04/23, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2008/04/23 15:22:51
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2008/04/23 15:22:51 nowa pozycja