przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Nieruchomościami
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2009/07/14
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

Odpowiadając na Pana interpelację z dnia 29.06.09r. w sprawie zasiedlania przez ZBiLK wolnych lokali mieszkalnych o powierzchni powyżej 100 m2, w oparciu o informacje złożone przez Dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych uprzejmie wyjaśniam:
Gmina Miasto Szczecin działając poprzez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych może zasiedlić lokal mieszkalny (w tym także o dużej powierzchni np. powyżej 100 m2), w sytuacji gdy lokal ten jest lokalem wolnym zarówno pod względem prawnym oraz gdy lokal ten spełnia określone kryteria techniczne związane z funkcjonowaniem przepisów prawa budowlanego (lokal musi być przygotowany do umówionego użytku). Wskazanie osoby, której dany lokal mieszkalny będzie wynajęty nie odbywa się w sposób dowolny, lecz w oparciu o przepisy: prawa lokalnego w postaci Uchwały Nr VI/114/03 Rady Miasta z dnia
9 czerwca 2003 r. jak i przepisy prawa powszechnie obowiązującego w postaci Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w celu odzyskania lokali prowadzi:
• postępowania windykacyjne o zapłatę należności,
• postępowania sądowe,
• postępowania regulujące stan prawny lokalu
• postępowania zamiany mieszkań z urzędu.
Dodatkowo pomocne informacje zbierane są z bazy danych ewidencji ludności o zgonach i meldunkach oraz na podstawie zgłoszeń mieszkańców.
Poszczególne Rejony Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych (pracownicy działu czynszów) ustalają i monitorują na bieżąco zmiany stanu prawnego lokali mieszkalnych w porozumieniu z pracownikami Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, którzy wydają skierowania do zawarcia umów najmu.
Dane o wolnych lokalach mieszkalnych z poszczególnych rejonów przekazywane są w postaci zgłoszeń do siedziby zakładu budżetowego przez pracowników działów technicznych. Następnie informacje te trafiają do pracowników zespołu ds. zasiedleń lokali mieszkalnych oraz na stanowisko wolnych lokali. Decyzję odnośnie zagospodarowania danego wolnego lokalu mieszkalnego, jego ewentualnego remontu, bądź natychmiastowego zasiedlenia podejmuje zespół ds. ustalania sposobu zasiedlania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Szczecin oraz lokali stanowiących własność towarzystw budownictwa społecznego. Praktycznie każdy odzyskiwany przez gminę lokal jest w stanie technicznym, który nakłada na wynajmującego

obowiązek przeprowadzenia remontu. Nie są przypadkami odosobnionymi sytuacje, kiedy lokale te są także zdewastowane.
ZBiLK będąc zakładem budżetowym Gminy Miasto Szczecin, zlecając wykonanie dostaw, usług czy robót budowlanych związanych z tymi remontami lokali, ma obowiązek stosować przepisy Ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych. Wyłonienie wykonawcy zamówienia publicznego związane jest m.in. z czasem jaki niezbędny jest na przejście poszczególnych etapów wewnątrz danego trybu związanego z wyborem wykonawcy. Dotyczy to kwestii przygotowania zakresu niezbędnych robót, ich oszacowania, uzyskania niejednokrotnie zgody właściwych organów na wykonanie tych prac (pozwolenie na budowę).
W przypadku lokali o dużej powierzchni, fakt ten nie pozostaje bez znaczenia na szybkość zasiedlenia lokalu (dany lokal jest przedkładany jako propozycja do wynajęcia więcej niż jednej osobie)-dzieje się to w przypadku kiedy pierwsza osoba rezygnuje z wynajęcia.
Część wolnych lokali zostaje zagospodarowana także na potrzeby realizacji wyroków eksmisyjnych, jako lokale socjalne bądź pomieszczenia tymczasowe.
Czas jaki biegnie od momentu powzięcia przez ZBILK informacji o danym lokalu, że jest on (lub może być) lokalem wolnym, aż do momentu jego powtórnego zasiedlenia poświęcany jest na przeprowadzenie niezbędnych procedur obejmujących zarówno czynności faktyczne jak i prawne związane m.in.: z ustaleniem stanu faktycznego i prawnego lokalu na moment powzięcia informacji o tzw. „pustostanie”, weryfikacja przekazanych informacji, w zależności od poczynionych ustaleń, podjęcie następnych decyzji obejmujących sprawy związane z jak najszybszym przejęciem lokalu, bądź w przypadku ustalenia że nie jest on wolny od osób trzecich (faktycznie lub prawnie) – podjęcie odpowiednich kroków prawnych mających na celu odzyskanie lokalu.
Podzielając Pana uwagi i opinie, że zasiedlenie lokalu winno następować w najszybszym możliwym terminie chciałbym nadmienić, że poleciłem dodatkowo Dyrektorowi ZBiLK objąć szczególnym nadzorem sprawy związane z zasiedlaniem wolnych lokali.


Interpelacja: Dot. Strefy Płatnego Parkowania oraz przedstawienia raportu o aktualnej sytuacji gospodarki mieszkaniowej miasta
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2009/07/14, odpowiedzialny/a: Monika Bekisz, wprowadził/a: Monika Bekisz, dnia: 2009/07/14 10:49:08
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Monika Bekisz 2009/07/14 10:49:08 nowa pozycja