Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
- Data odpowiedzi:
- 2007/01/30
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na interpelację w sprawie częściowej likwidacji basenów przeciw pożarowych uprzejmie informuję, co następuje.
Na terenie Miasta Szczecin jest ponad 40 basenów przeciwpożarowych, które są utrzymywane przez Zakład Usług Komunalnych ze środków budżetu gminy. Ograniczone środki budżetowe uniemożliwiają utrzymanie basenów w taki sposób, aby stanowiły one wizytówkę Miasta. Baseny przeciwpożarowe są w złym stanie technicznym, sanitarnym i estetycznym, w związku z czym generują coraz wyższe koszty utrzymania. Administrator basenów wielokrotnie podejmował próby likwidacji części basenów, ale opinie Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności uniemożliwiają takie działania. Według informacji Straży Pożarnej na terenie Miasta Szczecin w ostatnim dwudziestoleciu tylko dwukrotnie korzystano w wody w basenach przeciwpożarowych do gaszeniu pożarów. Obecnie prawo budowlane nakłada obowiązek na nowo powstających osiedla budowanie hydrantów do ewentualnego gaszenia pożarów. Nowe osiedla funkcjonują bez basenów przeciwpożarowych.
Jeśli dotychczasowe stanowisko Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności zostanie zweryfikowane, możliwa będzie stopniowa likwidacja (zamiana) basenów p.poż. na hydranty o dużej wydajności. Zakład Usług Komunalnych podjął już działania zmierzające do poprawy estetyki miejsc, gdzie obecnie istnieją baseny. Aktualnie realizowana jest dokumentacja projektowa na zagospodarowanie zieleńca im. Janiny Szczerskiej wraz z adaptacją istniejącego basenu na fontannę. Realizacja takich zamierzeń wiąże się z zapewnieniem stosownych środków finansowych na przekształcanie basenów w fontanny.
Interpelacja: Dot. możliwości likwidacji basenów p.poż. w centrum miasta