przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Rady Miasta
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
Data odpowiedzi:
2008/10/06
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na zapytanie nr 0057/927/08 złożone w dniu 30 września 2008r. wyjaśniam co następuje:

1) Wydział Oświaty przeznaczył dodatkowe środki na realizację fakultatywnych zajęć z historii najnowszej naszego miasta, z tzw. Programów Projakościowych. Nauczyciele powinni napisać program takich zajęć wraz z określeniem liczby godzin potrzebnych na ich realizację, zaś Wydział Oświaty przyzna dodatkowe godziny dla szkoły, która będzie je realizować.

2) Idea propagowania najnowszej historii regionalnej wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom nauczycieli historii, którzy zgłaszali brak możliwości przeprowadzania takich zajęć z uwagi na bardzo rozbudowany program historii. Szczeciński oddział IPN wystąpił z inicjatywą do Prezydenta Miasta Szczecina, a Pan Prezydent wyraził gotowość do współpracy w dziedzinie wspomagania szkół zainteresowanych wprowadzeniem zajęć fakultatywnych z zakresu najnowszej historii regionu. Pierwszy etap tego pomysłu został już zrealizowany. IPN przekazał bezpłatnie albumy "Zbuntowane miasto- szczeciński Grudzień '70 - styczeń '7" oraz materiały dydaktyczne (Materiały edukacyjne "Szczecin. Grudzień '70 - Styczeń '71 ") wraz ze scenariuszami zajęć, które mogłyby być realizowane przez nauczycieli historii w ramach tychże fakultatywnych zajęć, do wszystkich szczecińskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (z uwagi na powagę tematyki). Sam pomysł jest już wdrażany. Oprócz rozdania wydawnictw edukacyjnych, przedstawiciele szczecińskiego oddziału IPN byli obecni na naradach z dyrektorami szkół, nie tylko w Szczecinie. Rozmawiali również z nauczycielami na konferencjach metodycznych organizowanych przez GOiON.

3) Ideą, którą kierował się IPN w Szczecinie proponując wprowadzenie do szkół lekcji o współczesnej historii regionu, było wprowadzenie zajęć fakultatywnych traktujących o historii naszego miasta, prowadzonych przez nauczycieli historii. O tym jaka liczba godzin miałaby być przeznaczona na takie zajęcia będą określać nauczyciele historii, którzy będą prowadzić takie zajęcia w porozumieniu z Wydziałem Oświaty, który przeznaczy na ten cel dodatkowe godziny. Zajęcia te muszą być dostosowane do programu nauczania i realizowane w wybranym przez nauczyciela momencie etapu edukacyjnego i wieku uczniów. Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie przeprowadziło już kilka bezpłatnych warsztatów dla nauczycieli, podczas których prezentowano możliwości
wykorzystania materiałów edukacyjnych dotyczących Szczecina. Istnieje możliwość zorganizowania kolejnych szkoleń oraz wsparcia merytorycznego ze strony pracowników Instytutu.

4) W chwili obecnej Wydział Oświaty ani szczeciński oddział IPN nie ma zaplanowanych nowych konkursów związanych z tą tematyką. Być może po zakończeniu pierwszego roku działania programu pojawią się plany związane z powołaniem konkursów. Istnieje możliwość zorganizowania wyjść klasowych do szczecińskiego oddziału IPN w celu zwiedzenia wystaw lub krótkoterminowego wypożyczenia małych ekspozycji do szkół.

5) 1 września 2008r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy szczecińskim oddziałem IPN a Urzędem Miasta Szczecin, w którym określono zasady współpracy.

6) Jak już napisano w punkcie 2) pierwszy etap został już zrealizowany.


Interpelacja: Dot. programu zajęć z historii lokalnej dotyczącej najnowszej historii Szczecina zapowiadanego przez Zastępcę Prezydenta Miasta Panią Elżbietę Masojć
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2008/10/29, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2008/10/29 12:05:01
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2008/10/29 12:05:01 nowa pozycja