przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Nieruchomościami
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
Data odpowiedzi:
2007/10/01
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację z dnia 07 września b.r. w sprawie estetyki stolarki okiennej wymienianej w zasobach Gminy Miasto Szczecin uprzejmie informuję, że wymiana stolarki okiennej dokonywana przez Gminę Miasto Szczecin odbywa się zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, tj. w oparciu o zgłoszenie robót nie wymagających uzyskania pozwolenia na budowę do Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej UM. Każdorazowo przed przystąpieniem do wymiany stolarki uzgadnia się pisemnie z Miejskim Konserwatorem Zabytków rodzaj i typ okien (co do materiału, podziałów, kolorystyki itp.).
Natomiast problem, na który Pan zwraca uwagę dotyczy raczej praktyki wymiany stolarki okiennej dokonywanej we własnym zakresie przez właścicieli i najemców mieszkań.
W takim przypadku inwestor winien wystąpić o podanie warunków wymiany okien do zarządcy nieruchomości, gdyż wymiana taka wymaga zgody właściciela budynku ( w przypadku budynków frontowych najczęściej są wspólnoty mieszkaniowe). Zarządca administrowanych przez siebie wspólnot mieszkaniowych każdorazowo na wniosek prywatnego inwestora wydaje warunki, informując o konieczności uzgodnienia rodzaju wymienianej stolarki z MKZ i zgłoszenia zamiaru wykonania takich robót do organów administracji budowlanej.
Doświadczenie wskazuje, że obowiązki te są przez inwestorów lekceważone i wymiana stolarki odbywa się z pominięciem takich uzgodnień. Zarządca nieruchomości nie ma jednakże możliwości nakładania jakichkolwiek sankcji z tytułu niedopełnienia tych obowiązków. W szczególnie drastycznych przypadkach, kiedy to wymieniona stolarka okienna odbiega wyglądem od pozostałych okien np. w budynkach wpisanych do rejestru zabytków lub budynkach poddanych remontom kapitalnym, praktyką stosowaną jest zgłaszanie takich przypadków do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Na tym rola zarządcy jednak się kończy, zaś sprawa prowadzona jest w trybie administracyjnym przez PINB.


Interpelacja: Dot. wyjaśnienia estetyki wyglądu bydynków administrowanych przez ZBiLK
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2007/10/02, odpowiedzialny/a: Monika Bekisz, wprowadził/a: Monika Bekisz, dnia: 2007/10/05 13:10:10
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Monika Bekisz 2007/10/05 13:10:10 modyfikacja wartości
Monika Bekisz 2007/10/05 10:58:18 nowa pozycja