przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/3/06
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 13 GRUDNIA 2006 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn. 04.12.06 i 06.12.06.
3. Analiza projektu budżetu Miasta na rok 2007.
4. Rozpatrzenie skargi P. G. Śmigielskiego.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z posiedzeń Komisji w dn. 04.12.06 i 06.12.06.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 04.12.2006 przyjęty został w głosowaniu:  jednomyślnie, bez uwag.

Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 06.12.2006 przyjęty został w głosowaniu:  jednomyślnie, bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Analiza projektu budżetu Miasta na rok 2007.


S. Lipiński - Skarbnik Miasta - omówił projekt budżetu miasta na 2007 r. Podkreślił, że edukacja jest największą pozycją w budżecie miasta. Jej udział w wydatkach to ok. 38%, a całe nakłady na oświatę przekraczają 40% budżetu miasta. Szczególny nacisk położył na rosnącą różnicę między subwencją a kosztami utrzymania ucznia przy malejącej liczbie uczniów. Ważną pozycją w budżecie są też środki na odprawy dla nauczycieli, którzy chcą skorzystać z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę. Reasumując poinformował, że Miasto musi dodać w tym roku 107 mln zł do oświaty z własnych środków, przy czym 71 % wydatków to środki na wynagrodzenia i pochodne, a jedynie 15,2 % to wydatki na inwestycje i remonty.

J. Wijas - przypomniał o planowanych podwyżkach dla nauczycieli i zapowiedziach Ministerstwa Edukacji, ze środki na ten cel powinny się znaleźć w budżetach samorządów. W przypadku Szczecina jest to ok. 10 mln zł.

L. Rogaś - poinformowała, że firma ratingowa dokonała oceny miasta z uwzględnieniem standaryzacji wprowadzonej przez miasto w dziale oświaty. Racjonalizowanie wydatków na oświatę została ocenione pozytywnie. Liczba uczniów maleje, ale na poziomie szkół ponadgimnazjalnych spadek jest wyrównany przez uczniów spoza naszej gminy i ta tendencja zaczyna się pojawiać także na poziomie gimnazjów. W ramach racjonalizacji wydatków na oświatę zmniejszono ilość etatów pedagogicznych o prawie 500 i o 580 etatów niepedagogicznych. Zagrożeniem dla budżetu są urlopy dla podratowania zdrowia (dzisiaj mamy 84 takie osoby na urlopie). Nie udało się w ramach restrukturyzacji zlikwidować szkół. Bardzo duże wydatki kumulują szkoły, które pustoszeją: mamy sieć niedostosowaną do potrzeb, szkoły nie są racjonalnie zapełnione. Placówki, które są racjonalnie wypełnione uczniami mieszczą się w swoich budżetach. Opracowana przez Wydział koncepcja restrukturyzacji będzie przedstawiona Komisji  w II połowie stycznia 2007.

S. Lipiński - podkreślił, że agencja ratingowa oczekuje od miasta restrukturyzacji oświaty, bez tego nie uda się utrzymać oceny ratingowej, co z kolei wpłynie na naszą zdolność kredytową. Poinformował, że po ostatnich analizach ratingowych bardzo dobrze oceniono plany miasta w tym temacie.

P. Bartnik - poprosił o przygotowanie na następne posiedzenie Komisji informacji na temat: obowiązek szkolny, dzieci specjalnej troski w ośrodkach specjalnych z podziałem na nasze i spoza miasta, indywidualny tok nauczania (miasto, poza miastem, podział na szkoły), zajęcia pozalekcyjne, skala finansowa w roku 2006 i plan na 2007,  nauczanie indywidualne i tok indywidualny, deklaracje nauczycieli nt. przejścia na emeryturę w roku 2007 z podziałem na przedmiot i stopień awansu zawodowego. Ad. inwestycje i remonty - poprosił o sporządzenie tabeli: potrzeby inwestycyjne i remontowe + zadania umieszczone w budżecie 2007, i informacja od kiedy szkoły zgłaszają swoje potrzeby.  

S. Lipiński - oświadczył, że edukacyjna opieka wychowawcza ,zdaniem specjalistów analizujących budżet miasta ,jest u nas bardzo wysoka .Wydatki są tu jednymi z najwyższych w Polsce. Dodatkowo są w mieście szkoły, gdzie koszt kształcenia jest tak wysoki na 1 ucznia, że opłacałoby się wozić dzieci taksówkami do innych placówek.

S. Biernat - ad. indywidualny tok nauczania poinformowała, że w jej szkole większość dzieci romskich jest tak chorych, że wymagają indywidualnego nauczania (dysponują każdorazowo właściwym zaświadczeniem lekarskim) i szkoła musi zapewnić tu nauczyciela. Do przeanalizowania są też, zdaniem radnej, stypendia socjalne: prawdziwej biedy nie widać, równocześnie wiele zamożnych osób otrzymuje stypendia nienależnie, a szkoła nie ma możliwości sprawdzenia tego.

T. Kalina - ad. stypendia socjalne: jeżeli już zostało to zrzucone na szkoły, to należałoby włączyć w prace MOPR, bo oni mają prawo chodzić po domach i weryfikować oświadczenia i stan majątkowy wnioskodawców.

A. Karut - zauważył, ze koszty społeczne wynikają z patologii. To jest problem postawienia na prorodzinność w szkołach. Poprosił o informację nt. szkół publicznych i niepublicznych w Szczecinie i wykonanie analizy finansowej oraz porównanie kosztów ich funkcjonowania.

C. Cichy - Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Kulturowego - omówił budżet wydziału. Ad. wydatki majątkowe - poinformował  o rozpoczęciu budowy filharmonii, planowanym remoncie elewacji DK XIII Muz oraz kontynuacji modernizacji sali Teatru Współczesnego i komputeryzacji Biblioteki Miejskiej. Podkreślił, że 90% wydatków to koszty związane z utrzymaniem instytucji kultury i prowadzeniem przez nie działalności.Pozostałe zadania to wspieranie organizacji pozarządowych działających w dziedzinie kultury, Nagroda Artystyczna Miasta Szczecina, stypendia artystyczne, mecenat miasta nad Muzeum Narodowym w Szczecinie, opieka nad pomnikami.

A. Karut - zaproponował, by zapytać dyrektorów muzeów o ofertę edukacyjną dla szkół.

A. Karut, P. Bartnik - zapytali, ilu uczniów dostawało stypendia artystyczne i jak przebiegała dalej ich kariera?

C.Cichy - zobowiązał się przedstawić taką informację na najbliższe posiedzenie komisji.


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skargi P. G. Śmigielskiego.


H. Sokulska - radca prawny - omówiła przedmiot skargi (załącznik nr 3 do protokołu).  Zapoznała radnych z opinią prawną (załącznik nr 4 do protokołu). Z wyjaśnień dyr. Masojć wynika, że w terminie skarga została przekazana do sądu, a dokumenty - uzupełnione i skarga w tej części jest bezzasadna. Drugi wniosek  skarżącego dotyczył wstrzymania rozstrzygnięcia konkursu - sąd skargi nie rozpatrzył, bo doszło do uchybienia formalnego i odrzucił skargę - zatem drugi z zarzutów jest także bezzasadny. Trzeci zarzut/ wniosek dotyczy postępowania pracownika wydziału edukacji. Pozostaje to poza kompetencją Rady i Komisji, właściwym do rozpatrzenia skargi na pracownika urzędu jest tu Prezydent Miasta.

Komisja w głosowaniu: 9 - za, 1 - wstrzym., 0 - przeciw

przyjęła projekt uchwały stanowiący załącznik nr 5 do protokołu, postanawiając jednocześnie skierować 3. część skargi do rozpatrzenia Prezydentowi Miasta.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Po zapoznaniu się z treścią korespondencji, jaka wpłynęła do Komisji radni postanowili:

- ad. wniosek Ośrodka Pracy Pozaszkolnej "Serduszka" o wydanie opinii o działalności placówki (załącznik nr 6) - Komisja zaopiniowała jednomyślnie pozytywnie,

- ad. wniosek ZHP Dom Harcerza o wydanie opinii o działalności placówki (załącznik nr 7) - Komisja zaopiniowała jednomyślnie pozytywnie.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił: , wytworzono: 2007/12/31 13:07:58, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2006/12/28 08:41:36
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2006/12/28 08:41:36 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2006/12/19 13:03:42 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2006/12/12 09:04:27 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2006/12/12 09:01:54 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2006/12/07 11:49:00 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2006/12/07 11:43:55 nowa pozycja