przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

Wyjazd młodzieży do XXI Dzielnicy Budapesztu - Csepel / Uroczyste otwarcie wystawy

W dniach 12-15 września br. dwanaścioro uczniów z  III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Szczecinie wzięło udział w spotkaniu młodzieży w ramach projektu Europa dla Obywateli, poddziałanie Spotkania Miast Partnerskich. Spotkanie zostało zainicjowane przez  XXI Dzielnicę Budapesztu-Csepel . Organizatorzy zaprosili młodzież z miast partnerskich Rumunii, Chorwacji i Polski (Kielc, Wołomina i Szczecina)

Wystawa - fotoreportaż z wyjazdu pn. „Jesteśmy zieloni” - rozstawiona na I piętrze Urzędu Miasta została uroczyście otwarta przez Zastępcę Prezydenta Miasta Krzysztofa Soskę w dniu 7 października 2013 r. W wydarzeniu wzięli udział  Konsul Honorowy Węgier Pan Artur Balazs, Konsul Honorowy Królestwa Szwecji Pan Dominik Górski, Sekretarz Miasta Pan Ryszard Słoka, Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie Pani Barbara Kwiatek oraz uczniowie III LO

Poniżej relacja uczniów z wyjazdu na Węgry:

„Witaj, Budapeszcie!

12 września 2013 roku wraz z naszymi kolegami i dwiema opiekunami:  Panią Marzeną Sokołowską oraz  Panią Magdaleną Kryśków , pojechaliśmy do Budapesztu,  by zapoznać młodzież z Rumuni, Węgier, Polski i Chorwacji ze Szczecinem, miastem przyjaznym środowisku. Braliśmy udział w projekcie Environmetal Protection in Focus, Csepel 2013. Wyjazd miał na celu pogłębienie naszej wiedzy na temat ekologii, zwiedzenie pięknej stolicy Węgier, sprawdzenie się w sferze języka angielskiego oraz poznanie mnóstwa niesamowitych ludzi, z którymi kontakt będziemy mieć przez długie lata.

Mimo trwającej ponad 15 godzin podróży, dobry humor nie odstępował nas na krok. Byliśmy niesamowicie podekscytowani, czekającymi na nas atrakcjami, których szczegóły długo znajdowały się pod kuszącym znakiem zapytania. Na miejsce przybyliśmy o bardzo późnej porze, jednak ożywiliśmy się, przyjęci ciepło przez organizatorów. Na następne dni przewidziane już było mnóstwo niespodzianek.

W piątek od samego rana nasi zagraniczni koledzy i my, przedstawialiśmy prezentacje oraz plakaty na temat ekologii w regionach z których pochodzimy. Naszym zdaniem najlepiej zaprezentowali się Chorwaci, popisali się doskonałą znajomością języka angielskiego, a także dużą kreatywnością. Nasza praca również nie poszła na marne, została bardzo doceniona przez młodzież oraz organizatorów projektu, w którym braliśmy udział. Wykłady były oddzielone dwiema przerwami, podczas których mogliśmy podzielić się odczuciami na temat prezentacji oraz przekąsić pyszne ciasto

Po południu wyruszyliśmy do centrum Budapesztu, by w grupach zagrać w grę terenową. Była to doskonała okazja na zobaczenie najpiękniejszych zakątków miasta. Przed wyprawą otrzymaliśmy jedynie mapę i wskazówki w języku angielskim. Wycieczka była długa i musieliśmy liczyć na to, że orientacja w terenie wybranego przez nas lidera, sprawdzi się na szóstkę. Nie mógł zawieść naszego zaufania, inaczej zawędrowalibyśmy na manowce... I kto wie, czy wspominalibyśmy dziś nasz pobyt za granicą tak wesoło? Chwile te upamiętniliśmy na zdjęciach, które dostępne są na stronie internetowej naszej szkoły.

Po tej ekscytującej przygodzie, wróciliśmy do naszego ośrodka, aby zintegrować się z naszymi kolegami, poprzez gry wymyślone przez animatora.

 Następnego dnia spotkaliśmy się z organizatorami programu, w celu dowiedzenia się, jaka jest sytuacja na Węgrzech odnoście ekologii i promowania ochrony środowiska. Dzięki tej prezentacji wiele się nauczyliśmy, zrozumieliśmy w jaki sposób możemy zmienić nasz region, aby był bardziej przyjazny środowisku. W kolejnym etapie, zostaliśmy podzieleni na grupy, po to, aby omówić różnice oraz podobieństwa między naszymi regionami. Z naszymi grupami poszliśmy na spacer do pobliskiego parku. Czekał nas następujące zadanie: zastanowić się, jak moglibyśmy zmienić te miejsce, żeby było bardziej użytkowe dla mieszkańców. Po powrocie mieliśmy wykonać projekt dotyczący renowacji parku, podczas którego wspólnymi siłami stworzyliśmy przepiękny, ekologiczny obszar przeznaczony do różnorodnych aktywności fizycznych oraz relaksu dla osób z każdej grupy wiekowej.Wieczorem odbyły się karaoke oraz dyskoteka, w których wszyscy uczestnicy programu chętnie wzięli udział.

Ostatniego dnia omawialiśmy wspólnie przygotowane prezentacje. Po ostatnich przemówieniach, swoją obecnością zaszczycił nas sam burmistrz, który oficjalnie zamknął projekt. Wspólnie udaliśmy się na dziedziniec, gdzie złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem ks. Popiełuszki. Znajdował się on w samym centrum ośrodka. Uroczystość ta miała na celu wyrażenie szacunku do nas, jako do obywateli państwa polskiego. Nasza wdzięczność przejawiła się w szczerym wzruszeniu.

Do domów wróciliśmy z uśmiechem na ustach. Przykre jest dla nas jedynie to, że musieliśmy się rozstać z naszymi nowymi przyjaciółmi. Mamy jednak szczęście, że żyjemy w czasach, w których rozmowa z ludźmi z różnych zakątków świata nie jest problemem. To pozwoli nam w utrzymaniu wartościowych znajomości.

A. Knapczyk, M. Dorżynkiewicz

udostępnił:
Prezydent Miasta Szczecin
wytworzono:
2013/10/15
odpowiedzialny/a:
Patrycjusz Ceran
wprowadził/a:
Miriam Lam
dnia:
2013/11/13 12:39:50
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Miriam Lam 2013/11/13 12:39:50 Nowa Pozycja
Miriam Lam 2013/11/13 12:35:09 Nowa Pozycja
Miriam Lam 2013/10/24 10:43:29 Nowa Pozycja
Miriam Lam 2013/10/24 08:55:52 Nowa Pozycja
Miriam Lam 2013/10/15 13:52:17 Nowa Pozycja