przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

Wręczenie nagrody Pomerania Nostra dla stowarzyszenia polenmARkT

Wręczenie nagrody Pomerania Nostra dla stowarzyszenia polenmARkT

W zamkowej sali Bogusława wręczona została w piątek28 października 2011 roku Polsko-Niemiecka Nagroda „Pomerania Nostra”.Jej tegorocznym laureatem zostało Stowarzyszenie polenmARkT – organizator Polskiego Tygodnia Kultury w Greifswaldzie.

Polnische Kulturwoche, bo tak nazwa tej organizowanej od 15 lat imprezy brzmi po niemiecku, jest dziś najciekawszym festiwalem kultury polskiej w Niemczech. i w ciągu lat rozrósł się do cyklu różnorodnych imprez i spotkań, trwającego niemal dwa tygodnie. W tegorocznej edycji, rozpoczynającej się 17 listopada, w programie są m.in. koncerty Leszka Możdżera, zespołu R.U.T.A., krakowskich klezmerów i spektakl znanego już w Polsce Teatru „Krzyk” z Maszewa.

Fundatorami Nagrody Pomerania Nostra są miasta Szczecin i Greifswald, uniwersytety Greifswaldzki i Szczeciński oraz redakcje „Kuriera Szczecińskiego” i „Nordkuriera” (Neubrandenburg”).

Gości spotkania, wśród których byli parlamentarzyści, radni, wielu przedstawicieli nauki
i kultury z obu miast, Wielonarodowego Korpusu Pólnocny Wschód, Kościoła Ewangelickiego, przedsiębiorcy i konsulowie honorowi, witał jego gospodarz, Prezydent Miasta Szczecin, przewodniczący Kapituły Nagrody „Pomerania Nostra”, Piotr Krzystek. Gratulując laureatom, mówił o znaczeniu ich inicjatywy dla dynamicznie zmieniającego się polsko-niemieckiego pogranicza. W podobnym duchu wypowiadali się pozostali członkowie Kapituły: nadburmistrz Greifswaldu, Arthur König, rektor Uniwersytetu Greifswaldzkiego, prof. Rainer Westermann, prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Edward Włodarczyk, redaktorzy naczelni „Nordkuriera” i „Kuriera Szczecińskiego”, Michael Seidel i Tomasz Kowalczyk.
 

Laudacje, podkreślające dokonania Stowarzyszenia polenmARkT, wygłosili konsulowie honorowi Polski w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Niemiec w Szczecinie, Helmuth Freiherr von Maltzahn i Bartłomiej Sochański. Helmuth von Maltzahn zwracał uwagę na znacznie kultury dla poznawania się ludzi i narodów.


Statuetkę nagrody, metalową szeklę, odebrali z rąk członków Kapituły dwaj dotychczasowi przewodniczący Stowarzyszenia polenmARkT, prof. Christian Lübke i prof. Aleksander Wöll, którzy zawodowo zajmują się historią i kulturą krajów słowiańskich i Polski. Przyznane po raz pierwszy medale nagrody odebrało jedenaścioro członków stowarzyszenia, wśród nich slawiści i poloniści z Greifswaldu, prawnicy, dziennikarze, ludzie kultury.


Dziękując za nagrodę prof. Aleksander Wöll cytował po polsku polskich pisarzy, Adama Mickiewicza i Witolda Gombrowicza, a prof. Christian Lübke, podkreślając korzyści płynące z polsko-niemieckiej współpracy naukowej, mówił o nowatorskich odkryciach polskich naukowców, pracujących w Instytucie Maxa Plancka w Greifswaldzie.


W 2013 roku Polsko-Niemiecka Nagroda Pomerania Nostra zostanie wręczona
w Greifswaldzie. 

(Na podstawie artykułu B. Twardochleba w „Kurierze Szczecińskim” z 31.10.2011 r.)

Zdjęcia: Sławomir Borek, Kurier Szczeciński

udostępnił:
RWM
wytworzono:
2011/11/10
odpowiedzialny/a:
arybacki
wprowadził/a:
Andrzej Rybacki
dnia:
2011/12/06 15:23:18
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Andrzej Rybacki 2011/12/06 15:23:18 nowa pozycja
Andrzej Rybacki 2011/12/06 15:21:57 nowa pozycja
Andrzej Rybacki 2011/12/06 15:18:28 nowa pozycja
Andrzej Rybacki 2011/12/06 15:07:46 nowa pozycja
Andrzej Rybacki 2011/11/10 09:13:56 nowa pozycja