Informacje dla Obwodowej Komisji Wyborczej
5. SOBOTA i NIEDZIELA WYBORCZA - ważne informacje dla OKW
Do piątku Przewodniczący powinien skontaktować się z GOSPODARZEM LOKALU. Numer telefonu do gospodarza znajduje się na protokole z pierwszego posiedzenia Komisji (ukonstytuowania).
SOBOTA 14.10.2023 r.
W godzinach od 8.00-12.00 Komisja w co najmniej połowie swojego składu (w tym Przewodniczący Komisji lub Zastępca Przewodniczącego) spotyka się w SIEDZIBIE KOMISJI i oczekuje na dostarczenie dokumentów wyborczych, w tym: kart do głosowania w wyborach do Sejmu RP, Senatu RP oraz Referendum ogólnokrajowego, spisów wyborców, pieczęci Komisji, obwieszczeń i informacji PKW, a także wszystkich innych materiałów niezbędnych do przeprowadzenia całego procesu wyborczego.
W czasie oczekiwania członkowie Komisji sprawdzają stan przygotowania lokalu wyborczego, w szczególności czy znajdują się w nim:
1) godło Rzeczypospolitej Polskiej (w miejscu widocznym dla wyborców);
2) przezroczysta urna wyborcza wykonana Do przeprowadzenia głosowania w wyborach do Sejmu i do Senatu oraz w referendum wykorzystywana jest jedna urna wyborcza;
3) pomieszczenia lub osłony zapewniające tajność głosowania.
Kodeks wyborczy oraz ustawa nie przewidują obowiązku przygotowania w lokalu wyborczym osłoniętych kabin do głosowania, lecz ważne jest aby miejsca przeznaczone do głosowania spełniały swoją funkcję, tzn. zapewniały tajność głosowania. Miejsca te powinny być wyposażone w przybory do pisania. W miejscach tych należy także umieścić plakaty informacyjne Państwowej Komisji Wyborczej o sposobie głosowania.
Lokal wyborczy powinien w miarę możliwości być tak urządzony, aby wyborca po otrzymaniu kart do głosowania kierował się bezpośrednio do miejsca za osłoną, a następnie w stronę urny wyborczej.
Ponadto Komisja sprawdza czy w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku (wewnątrz i na zewnątrz), w którym mieści się ten lokal, nie są umieszczone hasła, napisy lub ulotki oraz inne materiały agitacyjne (art. 107 § 2 Kodeksu wyborczego oraz art. 39 ust. 2 ustawy).
W razie umieszczenia takich materiałów komisja usuwa je. W przypadku gdyby usunięcie ich przez komisję we własnym zakresie nie było możliwe, zwraca się ona o pomoc do Zespołu Wyborczego oraz informuje o tym urzędnika wyborczego.
Materiały agitacyjne umieszczone zgodnie z prawem w pobliżu terenu budynku, w którym znajduje się lokal wyborczy, np.: bezpośrednio przed wejściem na teren budynku, w którym mieści się lokal, lub w bezpośrednim sąsiedztwie, lecz poza jego terenem, nie naruszają przepisów Kodeksu wyborczego oraz ustawy i nie mogą być usuwane przez członków komisji.
Po protokolarnym odbiorze kart i innych materiałów wyborczych Komisja sprawdza:
1. liczbę otrzymanych kart poprzez ich przeliczenie w wyborach do Sejmu, Senatu, Referendum (dla każdego oddzielnie)
2. czy karty do głosowania:
a. w wyborach do Sejmu: – dotyczą właściwego okręgu wyborczego, – nie zawierają błędów i usterek drukarskich, – są kompletne, tj. czy zawierają wszystkie listy kandydatów na posłów zarejestrowane w okręgu i dane wszystkich kandydatów na tych listach (sprawdzenia dokonuje się na podstawie obwieszczenia okręgowej komisji wyborczej),
b. w wyborach do Senatu: – dotyczą właściwego okręgu wyborczego, – nie zawierają błędów i usterek drukarskich, – są kompletne, tj. czy zawierają dane wszystkich kandydatów na senatora zarejestrowanych w okręgu wyborczym (sprawdzenia dokonuje się na podstawie obwieszczenia okręgowej komisji wyborczej),
c. w referendum: – nie zawierają błędów i usterek drukarskich, – są kompletne, tj. czy zawierają wszystkie postawione w referendum pytania poddane pod referendum;
Czynności te można zweryfikować z dostarczonymi obwieszczeniami o kandydatach na posłów i senatora.
3. czy przekazano właściwą liczbę (po 5 egzemplarzy) formularzy:
a. protokołu głosowania na listy kandydatów na posłów wraz z wydrukowanymi wszystkimi zarejestrowanymi listami kandydatów,
b. protokołu głosowania na senatora wraz z wydrukowanymi nazwiskami wszystkich zarejestrowanych kandydatów na senatora,
c. protokołu głosowania w referendum;
4. czy przekazano właściwą pieczęć komisji;
5. czy przekazano właściwy spis wyborców;
6. czy przekazano listę wyborców, którzy udzielili pełnomocnictwa do głosowania, a także dodatkowe formularze spisu wyborców (nie ma odrębnego spisu dla przeprowadzenia referendum);
7. czy przekazano osłony na spis wyborców zapewniające ochronę danych osobowych osób ujętych w spisie;
8. czy przekazano nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille’a dla wyborów do Sejmu i do Senatu oraz dla referendum;
9. czy przekazano formularz ewidencji czasu przebywania mężów zaufania w lokalu wyborczym;
10. czy przekazano formularze zaświadczeń:
a. dla wyborców – potwierdzających wzięcie udziału w głosowaniu,
b. dla członków komisji – usprawiedliwiających nieobecność w pracy,
c. dla mężów zaufania zgłoszonych przez komitety wyborcze: niezbędnych do wypłaty diety, potwierdzających, że obserwowali oni głosowanie przez co najmniej 5 godzin i obserwowali cały przebieg ustalania wyników głosowania do momentu podpisania protokołu głosowania, usprawiedliwiających nieobecność w pracy wykonywaniem zadań męża zaufania;
11. czy przygotowane zostały potrzebne materiały biurowe (przybory do pisania, papier, sznurek, nawilżacze, taśma klejąca, plomby, worki itp.).
12. Należy wywiesić obwieszczenia o kandydatach, o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, informacje o sposobie głosowania w odpowiednich miejscach.
13. Należy na drzwiach budynku wywiesić informację o składzie komisji oraz o czasie rozpoczęcia pracy.
W razie jakichkolwiek nieprawidłowości lub problemów Komisja kontaktuje się z Zespołem Wyborczym na numery telefonów podane na kolorowej kartce znajdującej się w kolorowej teczce.
NIEDZIELA 15.10.2023 r.
Komisja zbiera się w lokalu wyborczym najpóźniej o godzinie 6.00.
Po wejściu do lokalu i do czasu otwarcia lokalu o godzinie 7.00 należy sprawdzić czy przed wejściem do lokalu nie oczekuje mąż zaufania, obserwator społeczny lub obserwator międzynarodowy. Należy te osoby wpuścić do lokalu, gdyż mogą one obserwować prace komisji od samego początku.
Ponownie Komisja sprawdza czy w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku (wewnątrz i na zewnątrz), w którym mieści się ten lokal, nie są umieszczone hasła, napisy lub ulotki oraz inne materiały agitacyjne.
Otwarcie lokalu dla wyborców następuje o godzinie 7.00.
Przez cały czas pracy komisja musi być co najmniej w składzie ½ .
Zakończenie głosowania następuje o godzinie 21.00.
W razie jakichkolwiek problemów w czasie dnia wyborczego należy kontaktować się z Zespołem Wyborczym pod wskazane numery telefonów na kolorowej kartce przekazanej Komisji w sobotę.
ROZLICZENIE DOKUMENTÓW Z WYBORÓW
Sztab Zespołu Wyborczego - ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH ul. UNISŁAWY 32/33 SZCZECIN
Po sporządzeniu protokołu, podpisaniu go, parafowaniu oraz spakowaniu materiałów wyborczych zgodnie z wytycznymi należy je przywieźć do przekazania Okręgowej Komisji Wyborczej w sztabie Zespołu Wyborczego w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Unisławy 32/33 w Szczecinie.
Do obsługi tej czynności zapewniono taksówki firmy City Taxi. Na hasło podane na kolorowej kartce można zamówić transport JEDYNIE z tej korporacji i bezgotówkowo przewieźć wszystkie materiały do sztabu. Do rozliczenia należy przekazać paragon. Hasło obowiązywać będzie od godziny 21.00.
Można też skorzystać z własnego transportu. W kolorowej teczce zostanie przekazane OŚWIADCZENIE o użyciu prywatnego samochodu w celach służbowych i na podstawie kilometrówki zostanie Państwu zwrócony koszt za użycie samochodu prywatnego.
Udostępniony zostanie również parking przy basenie Floating Arena - bezpłatnie.
- udostępnił:
- brm
- wytworzono:
- 2023/10/11
- odpowiedzialny/a:
- marta czapiewska
- wprowadził/a:
- Marta Czapiewska
- dnia:
- 2023/10/11 12:59:49
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Czapiewska | 2023/10/11 12:59:49 | nowa pozycja |
Marta Czapiewska | 2023/10/11 12:55:59 | nowa pozycja |
Marta Czapiewska | 2023/10/11 12:53:42 | nowa pozycja |