przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/105/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 24 PAŹDZIERNIKA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jan Posłuszny - Wiceprzewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Wiceprzewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Rozpatrzenie protestu mieszkańców dot.budowy parkingu wielopoziomowego przy ul.Rybackiej w Szczecinie.
4. Rozpatrzenie skargi na działania Dyrektora ZDiTM w zakresie braku odpowiedzi na pismo.
5. Rozpatrzenie skargi w zakresie nieprawidłowego wskazania w upomnieniach o nieopłaconym postoju w SPP.
6. Rozpatrzenie skargi w zakresie niewłaściwego postępowania w sprawie uregulowania należności z tyt. nieopłaconego postoju w SPP.
7. Rozpatrzenie skargi na działania ZDiTM w zakresie sposobu załatwienia wniosku w sprawie wykonania nakładki asfaltowej na ulicy Żołnierskiej.
8. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Protokół z posiedzenia z dnia 17.10.br został przyjęty w wyniku głosowania /6-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie protestu mieszkańców dot.budowy parkingu wielopoziomowego przy ul.Rybackiej w Szczecinie.


p. D. Marciniak – w imieniu   protestujących mieszkańców z ulicy Dworcowej  odniósł się do proponowanej lokalizacji budowy  parkingowca,   pierwsza kwestia  jest związana  z zabudową o wys. ponad 20 metrów co przesłoni wizytówkę Szczecina jaką niewątpliwie jest PUM i Książnica Pomorska. Ponadto parkingowiec wprowadzi  znaczny ruch samochodów do centrum Miasta; co przełoży się  na wąskie uliczki zabudowy, która będzie miała wpływ na stan budynków.(protest stanowi załącznik nr 3 do protokołu). 

Rada Osiedla Stare Miasto – popiera wniosek mieszkańców, ponieważ cały projekt budowy takiego parkingu w tym miejscu jest nie do przyjęcia. Mieszkańcy chcą korzystać z zielonego skweru. Ponadto sama zmiana organizacji ruchu wpłynie negatywnie na okolicę.(opinia stanowi załącznik nr 3 A do protokołu).

p.A Gajda – Prezes NiOL – do nas dotarły uwagi mieszkańców co do lokalizacji i budowy parkingu. Pojawiło się sporo argumentów, które oparte są na pewnych nieporozumieniach. Poprosił  p. M. Rozwarskiego, który reprezentuje biuro o prezentację audiowizualną  zagadnienia.  Lokalizacja obiektu   jest zapisana w koncepcji funkcjonalno-przestrzennej  pod funkcje parkingowe i garażowe, więc idealnie wpasowuje się w ustalenia planistyczne.  Dodał, iż przed wojną stał tam budynek, co widać na prezentacji. Jesteśmy obecnie na etapie zbierania opinii środowiskowych i wychodząc naprzeciw wątpliwościom co do zabudowy i bryły parkingu przygotowali koncepcję architektoniczną. Budynek na jednej z kondygnacji będzie zabudowany funkcją usługowo-handlową, co wypełni lukę po wyburzonym budynku po wojnie.  Głównym  argumentem za budową parkingowca  w tym rejonie jest deficyt miejsc parkingowych. Przekonywał , że parkingowiec nie oszpeci tego zakątka miasta.

P. Rozwadowski – dokonał prezentacji audiowizualnej. Zabudowa ma być do granic terenów zielonych. Przedstawił różnice poziomów na poszczególnych odcinkach okalających ulicę  Rybacką z ul.  Dworcową. Od strony Dworcowej będą wyznaczone lokale handlowe o wielkości ok. 100m2 ze schodami lub platformami niwelującą różnice poziomów. Poziom parkingu (450 miejsc parkingowych ) byłby od strony Rybackiej i Dworcowej wjazd i wyjazd. Wyjaśnił, że procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę wymaga dołączenia decyzji środowiskowej. To jest moment, gdzie wszyscy mogą się wypowiedzieć na ten temat. Kondygnacji parkingowych jest zaplanowanych 5. Zaprezentował wizualizację przestrzenne parkingowca od strony każdej z ulicy oraz wersje elewacji także z różnych ulic.

Radny Łukasz Tyszler - podkreślił, iż to Rada Miasta  będzie decydować o jednym,  mianowicie o przekazaniu samego gruntu do Spółki NiOL.  Nie mamy pewności, że tak to będzie wyglądało, jak na koncepcji. Przede wszystkim w tej lokalizacji jest ogromny problem z parkowaniem i codziennie jest tam Straż Miejska, która nakłada blokady. Jest tam PUM, Książnica, przychodnia i gdzieś należy zaparkować. Ponadto jest tam SEC, Akademia Morska i cała masa miejsc, które odwiedzają mieszkańcy. Ostatnio szukał tam ok. 20 min miejsca parkingowego i pomimo funkcjonującej tam strefy nie było gdzie zaparkować.  Na tym terenie nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Realia, są takie, iż trzeba tam te miejsca parkingowe zabezpieczyć. Jego zdaniem ta lokalizacja nie jest zła, a drugą sprawą jest wizualizacja obiektu i wpisanie się w okalającą architekturę.

 Radna  Małgorzata Jacyna – Witt-  obecnie musimy  rozmawiać o podjęciu , bądź nie decyzji  o przekazaniu nieruchomości  miejskiej do NiOL- u,  na  dalsze działania  RM  nie mamy  żadnego wpływu.  Jeśli i ma tam powstać jakiś obiekt to parking podziemny, ale po przeprowadzonym konkursie  ofert.  Nie jest przekonana, że w Szczecinie są potrzebne parkingowce.

Radny  M. Duklanowski- dokonał  prezentacji  miejsc parkingowych  na omawianym terenie (prezentacja audiowizualna). Zapytał  przedstawicieli NiOL-u  czy mają badania, z których wynika, że jest tam deficyt miejsc,  jaka tam  będzie   taryfa? Na tym etapie nie chce  polemizować o przekazywaniu nieruchomości do spółki NiOL. Czy ktokolwiek dokonywał analizy , czy obecni mieszkańcy będą korzystać z wybudowanego parkingowca.  Powinniśmy  rozwiązać problem  parkowania na okolicznych ulicach, tam nie ma strefy – deficyt miejsc  pewnie zostanie zaspokojony usunięciem znaku zakazu postoju i zatrzymywania. Mamy tu przykład dzikiego  parkowania – niestety mieszkańcy zatrzymują się w marketach , gdzie cena parkowania jest konkurencyjnie  niższa od strefy.   Widzi lokalizację parkingowca  na placu Zawiszy.

Wiceprzewodniczący RM A. Szałabawka- miasto nie może dokładać do parkingowca. Lokalizacja jest niefortunna plus obawa przed wizualizacją obiektu.

Radna M. Jacyna-Witt  zwróciła uwagę, że na placu Zawiszy działa m.in. szwalnia (i jej zdaniem nie można zmuszać firmy do przenosin).
 

Radny J.Posłuszny- nie uciekniemy od tematu budowy parkingowa, tylko pytanie gdzie jest najlepsza lokalizacja . Wybierajmy miejsca , które nie przynoszą sprzeciwu. Popiera budowę  parkingowca schowaną pod ziemią. Czy była opinia Konserwator Zabytków w tym temacie?

Radna M. Jacyna-Witt- samochody winny parkować pod ziemią.  Jako pomysł  na rozwiązanie w tym miejscu parkowania widzi  teren przed dworcem PKS-u.  Nie widzi problemu aby Pan Prezydent porozumiał się z PKS  w sprawie wspólnej inwestycji :  z jednej strony parking z drogiej nowoczesny dworzec.

p. A. Gajda  Prezes NiOL – RM zmierza do systemowego zarządzania komunikacją , wiec budowa parkingowców jest jednym z elementów tej polityki. Odnośnie lokalizacji na  pl. Zawiszy również jest ona brana pod uwagę, obecnie  opracowują równolegle ten pomysł. Lokalizacja przy ul. Rybackiej i Dworcowej jest opracowana z uwagi na  duże zainteresowanie inwestorów PUM i AM ;  a także  inwestora budującego się nieopodal   hotelu. Który był  zainteresowany wykupem miejsc postojowych w parkingowcu. Przygotują kilka koncepcji i RM wybierze świadomie jedną z nich. Otrzymali opinię planistyczną, iż może powstać w tym miejscu parking z funkcją handlowo-usługową.. Wytyczne Kolegium Prezydenckiego były takie, iż parking działa  na zasadzie takiej samej jak strefa płatnego parkowania      

Wiceprzewodniczący Komisji J. Posłuszny- podsumowując komisje zaproponował nie podejmowanie żadnych decyzji w dniu dzisiejszym, komisja  odniesie się do problemu  jak będzie projekt uchwały o przeniesieniu aportem nieruchomości  do spółki NIOL-u.


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skargi na działania Dyrektora ZDiTM w zakresie braku odpowiedzi na pismo.


Komisja w wyniku głosowania  : za – 5 (jednogłośnie) uznała za nieuzasadnioną skargę   na Dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie (ZDiTM) z powodu braku odpowiedzi na pismo, podejmując inicjatywę uchwałodawczą w sprawie (skarga plus postępowanie wyjaśniające stanowi załącznik nr 4 do protokołu).  


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie skargi w zakresie nieprawidłowego wskazania w upomnieniach o nieopłaconym postoju w SPP.


z uwagi na brak quorum przełożono punkt porządku obrad na kolejne posiedzenie.


Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie skargi w zakresie niewłaściwego postępowania w sprawie uregulowania należności z tyt. nieopłaconego postoju w SPP.


Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie skargi w zakresie niewłaściwego postępowania w sprawie uregulowania należności z tyt. nieopłaconego postoju w SPP.


z uwagi na brak quorum przełożono punkt porządku obrad na kolejne posiedzenie


Ad. pkt. 7.
Rozpatrzenie skargi na działania ZDiTM w zakresie sposobu załatwienia wniosku w sprawie wykonania nakładki asfaltowej na ulicy Żołnierskiej.


z uwagi na brak quorum przełożono punkt porządku obrad na kolejne posiedzenie


Ad. pkt. 8.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja przyjęła do wiadomości nie zajmując stanowiska pisma skierowane do komisji:

1.  Agencji Ubezpieczeniowej  dot. przywrócenia strefy płatnego parkowania na ulicy Pocztowej ( załącznik nr 5 )

2.  PTTK dot. zrzutu ścieków do J..Rusałka w Parku Kasprowicza ( załącznik nr 6 do protokołu).


 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Wiceprzewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Jan Posłuszny
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/10/18, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2013/11/08 10:42:35
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2013/11/08 10:42:35 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/31 11:58:47 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/29 09:22:16 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/25 12:52:50 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/18 11:05:07 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/18 11:03:20 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/18 10:57:15 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/18 10:28:32 nowa pozycja