przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/81/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 14 MARCA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Informacja nt.przygotowań realizacji inwestycji modernizacja ulicy Potulickiej w Szczecinie.
4. Opiniowanie uchwał będących przedmiotem obrad sesji RM dnia 18 marca br.
69/13;74/13;77/13.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono,


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania za: 6, wstrzym.- 2 przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 28 lutego br. 


Ad. pkt. 3.
Informacja nt.przygotowań realizacji inwestycji modernizacja ulicy Potulickiej w Szczecinie.


W dalszej części porządku obrad  radni zapoznali się z prezentacją multimedialną przedstawioną przez p. A. Belinę Zastępcę Dyrektora WIM –u /załącznik nr 9 do protokołu/.

Przedsięwzięcie ( koszt 52 mln. zł.) swoim zakresem obejmuje:

  • przebudowę ulicy Potulickiej od skrzyżowania z ulicą Narutowicza (łącznie ze skrzyżowaniem) do końca pasa drogowego wraz z pętlą tramwajową oraz z infrastrukturą techniczną,
  • przebudowę ulicy Narutowicza od ulicy Potulickiej do ulicy 3 Maja (razem ze skrzyżowaniem) w zakresie nawierzchni drogowej i torowiska tramwajowego oraz sieci elektrotrakcyjnej tramwajowej.

Zadanie posiada ważną decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wydaną w dniu 25 lutego 2011 roku.

p. A. Szałabawka- zwrócił uwagę, iż w projekcie jest przewidzianych zbyt mało miejsc postojowych , wręcz zlikwidowano dotychczasowe.

p. W. Dąbrowski- poparł wypowiedź przedmówcy, zapytał czy kosztem zwężenia i tak szerokich chodników nie można zaprojektować dodatkowych miejsc postojowych.

p. L. Duklanowski– poprosił o przekazanie prezentacji na maila dla radnych, na bazie powyższego zwrócił się do radnych o przekazanie swoich uwag na piśmie do przedłożonego projektu.   


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie uchwał będących przedmiotem obrad sesji RM dnia 18 marca br.
69/13;74/13;77/13.


projekt uchwały 69/13 w sprawie  wykazu kąpielisk na terenie Gminy Miasta Szczecin ( załącznik nr 3 do protokołu).

Wprowadzenia do tematu dokonał p. A. Grabiec- Dyrektor WGKiOŚ -  zgodnie z wymogami znowelizowanych przepisów ustawy Prawo wodne, gminy prowadzą ewidencję kąpielisk.  Na terenie Gminy Miasta Szczecin  funkcjonują następujące kąpieliska:  Kąpielisko „Głębokie”, Kąpielisko „Dziewoklicz”, Kąpielisko „Dąbie”. W związku z powyższym Zakład Usług Komunalnych jako organizator kąpielisk zwrócił się do Prezydenta Miasta Szczecin z wnioskiem o umieszczenie ww. kąpielisk w wykazie kąpielisk.

 Komisja w wyniku głosowania : za – 6 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.

projekt uchwały 74/13 w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie w 2013 roku (załącznik nr 4 do protokołu).

Projekt uchwały omówił p. D. Matejski-  Zastępca Dyrektora WGKiOŚ - w związku z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt  zmieniony został art. 11a, który zobowiązuje Radę gminy do określania w drodze uchwały, corocznie do dnia 31 marca, programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.  Obejmuje on swoim zakresem realizację takich zadań jak:

  • zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt;
  • opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie;
  • odławianie bezdomnych zwierząt;
  • obligatoryjna sterylizacja albo kastracja zwierząt w schroniskach dla zwierząt;
  • poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt;
  • usypianie ślepych miotów;
  • wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt
  • gospodarskich;
  • zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

W Programie wskazano koordynatora oraz poszczególne zadania wraz z wysokością środków finansowych planowanych na ich realizację. Projekt przedmiotowej uchwały przekazany został do zaopiniowania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Szczecinie, organizacjom społecznym, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, a także zarządcom i dzierżawcom obwodów łowieckich działających na obszarze gminy.

 Komisja w wyniku głosowania : za – 6 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.

Projekt uchwały 77/13 - zmieniający uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych Miasta Szczecin oraz sposobu ich pobierania (załącznik nr 5 do protokołu).

Wprowadzenia do tematu dokonał p. J. Frydrych NiOL- projekt przedmiotowej uchwały zakłada zwolnienie ze strefy kierujących pojazdami samochodowymi Specjalnej Obsługi Komunikacyjnej OsóbNiepełnosprawnych oraz kierujących motocyklami. Bezsporny i podnoszony przez kierujących motocyklami jest fakt, iż kierujący motocyklem nie ma możliwości umieszczenia biletu za przednią szybą pojazdu w sposób umożliwiający kontrolę wniesionej opłaty, ponieważ pozostawienie biletu czy to na kierownicy, czy siedzeniu motocykla, jest bezcelowe biorąc pod uwagę wpływ warunków atmosferycznych, czy ewentualny zabór takiego biletu przez inną osobę. Podobny problem pojawia się w momencie stwierdzenia przez kontrolera, iż opłata za parkowanie motocykla nie została wniesiona – brak miejsca w którym kontroler może z przekonaniem, iż informacja dotrze do kierowcy pozostawić zawiadomienie o konieczności wniesienia opłaty dodatkowej. Kierujący motocyklami mogliby oczywiście korzystać z innych form wnoszenia opłat za parkowanie takich jak np. abonament czy płatność mobilna, jednakże nie można nakazać określonej grupie kierujących korzystania z jednej lub kilku form płatności, ograniczając prawo do korzystania z pozostałych form płatności. Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych środki transportu SOKON stanowią dla wielu osób niepełnosprawnych jedyny sposób przemieszczania się na rehabilitację zawodową,  społeczną lub leczniczą. Środowisko osób niepełnosprawnych ma możliwość korzystania  z takiej formy ułatwień, gdyż dostępność do specjalistycznego transportu zmniejsza istniejące bariery komunikacyjne przede wszystkim dla osób z niesprawnością ruchową i ułatwi im funkcjonowanie w środowisku.

Przewodniczący Komisji p. L. Duklanowski- poinformował zebranych, iż wpłynął do komisji wniosek MPOR-u w sprawie zwolnienia z opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania  samochodów MOPR- u (pojazdy służące do wykonywania obowiązków służbowych) Komisja Zdrowia RM poparła wniosek –pismo stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

p. J. Frydrych NiOL- ww. samochody MOPR-u są nieoznakowane i nie służą tylko do przewozu osób niepełnosprawnych, a wykonują zadania statutowe MOPR-u.

p. H. Jerzyk- zwrócił uwagę , iż  pozytywnie zaopiniowanie wniosku, rozpocznie „ lawinę „ próśb o zwolnienie z opłat w strefie.

p. W. Dzikowski- popiera wypowiedż przedmówcy, jako komisja odmówiliśmy innym wnioskodawcom np. Poczcie Polskiej.    

Komisja w wyniku głosowania : za – 6 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały nie głosując wniosku MPOR-u.

Projekt uchwały 80/13 - zmieniająca uchwałę w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości ( załącznik nr 7 do protokołu).

Wprowadzenia do tematu dokonał  p. P. Adamczyk – Zastępca Dyrektora WGK i OŚ - 25 stycznia 2013 roku Sejm znowelizował ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która była podstawą do podejmowania uchwał w sprawie gospodarki odpadami w gminach. Zgodnie ze zmianami do ustawy deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciele nieruchomości mogą składać za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zgodnie ze znowelizowanym przepisem art. 6n ust. 1 ww. ustawy rada gminy jest obowiązana określić w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego nie tylko wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, ale również warunki i tryb składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności:

▪ ich format elektroniczny oraz układ informacji i powiązań między nimi zgodnie z przepisami o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,

▪ sposób ich przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej,

▪ rodzaje podpisu elektronicznego, którym powinny być opatrzone.

W celu realizacji obowiązku określonego w znowelizowanym art. ustawy proponuje się uzupełnienie regulacji zawartych w § 3 uchwały oraz dodanie § 3a. Ponadto proponuje się w niniejszej uchwale zmianę wzoru deklaracji. Opłata bowiem powinna być przyporządkowana do określonego okresu, w którym ciąży obowiązek jej ponoszenia, a zatem wskazane jest przyjąć okres miesięczny.

 p. W. Dzikowski- zapytał  dlaczego nie zostały przedłożone RM uchwały dot. wybory formy opłaty za odpady, zgodnie z ustaleniami z poprzednich posiedzeń komisji. Zapytała o dezynfekcje pojemników, czyje to będzie zadanie. Ponadto komisja miała mieć  przedstawione analizy finansowe do wszystkich wariantów uchwał.

 p. P. Adamczyk- wyjaśnił, iż dokonali analizy finansowej do proponowanych wersji. Rozbieżności pomiędzy spółdzielniami mieszkaniowymi i zarządcami są znacznie duże i tak. W wysokości opłaty od 1 mieszkańca wahają się w jednej ze spółdzielni od 7 zł do 15,20. We wspólnocie od 17,55 do 10,53. Cena od m 2 powierzchni  przedstawia się w sposób następujący: od 69 gr do 29 gr. Wypośrodkowanie tych cen nie jest dobrym miernikiem.  Dezynfekcja pojemników jest zadaniem Miasta.

 p. Jerzyk- uważa, iż jako RM powinniśmy podjąć decyzję o ostatecznym wyborze metody opłat za odbiór odpadów, prawo wchodzi w życie od lipca br, deklaracje mówią o wyborze metody opłaty od wody, wkrada się chaos.

 p. L. Duklanowski- uważa, iż winniśmy wstrzymać się z podejmowaniem ostatecznej decyzji na najbliższej sesji. Poczekajmy na inne gminy, przyjrzymy się rozwiązaniom zaproponowanym w innych miastach. 

 p. M. Duklanowski-wnosi o rozpoczęcie  wiarygodnej i zorganizowanej akcji informacyjnej dla mieszkańców naszego miasta dot.  zmiany sposobu naliczania opłat za odpady komunalne.

Komisja w wyniku głosowania : za – 6 (jednogłośnie) przyjęła ww. wniosek.

Komisja w wyniku głosowania : za – 4,wstrzym.- 2 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.

Projekt uchwały nr 81/13 - zmieniająca uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian na uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi


Komisja w wyniku głosowania : za – 4,wstrzym.- 2 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja zapoznała się również z wypowiedzią  p. W. Kuraka w sprawie wykorzystywania szyb w autobusach komunikacji miejskiej pod powierzchnię reklamową –pismo stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Przewodniczący Komisji p. L. Duklanowski- zaproponował przyjęcie stanowiska, które wskaże na rozwiązanie umów pomiędzy firmami reklamowymi a szczecińskimi spółkami komunikacyjnymi  w zakresie wykorzystywania szyb w autobusach komunikacji miejskiej pod powierzchnię reklamową (z uwagi na brak quorum stanowisko będzie przegłosowanie na kolejnym posiedzeniu komisji).

 Komisja zapoznała się z treścią pism nie zajmując stanowiska:

  • Kujanek Wiesławy w sprawie  metod rozliczania opłaty za wywóz śmieci ( załącznik nr 11 do protokołu)
  • RO Niebuszewo BOLINKO w sprawie nowoustawionych znaków „zakaz zatrzymywania się „ na osiedlu – załącznik nr 12 do protokołu
  • Straży Ochrony Przyrody w sprawie poboru wody na terenie Gminy m. Szczecin – załącznik nr 13 do protokołu.  




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/02/28, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2013/03/25 10:56:41
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2013/03/25 10:56:41 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/03/20 12:54:12 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/03/20 09:04:42 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/03/07 12:48:09 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/03/07 08:49:25 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/03/07 08:30:19 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/03/07 08:29:46 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/03/04 08:25:02 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/03/04 08:08:44 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/02/28 14:52:40 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/02/28 14:51:39 nowa pozycja