PROTOKÓŁ NR 0063-1/106/13
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 5 LISTOPADA 2013 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:30
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Judyta Lemm - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Analiza projektu budżetu Miasta na rok 2014 - wydatki majątkowe i bieżące Wydziałów: WGN, WGKiOŚ, WOŚ, WS. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 09.07.13 przyjęto w głosowaniu: za - 6, przeciw - 0, wstrzym. - 1.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 14.10.13 przyjęto w głosowaniu: za - jednomyślnie.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 22.10.13 przyjęto w głosowaniu: za - 6, przeciw - 0, wstrzym. - 1.
Ad. pkt. 3.
Analiza projektu budżetu Miasta na rok 2014 - wydatki majątkowe i bieżące Wydziałów: WGN, WGKiOŚ, WOŚ, WS.
B. Kowalewska – Z-ca Dyrektora Wydziału Oświaty - omówiła wydatki majątkowe Wydziału, zebrane w zadania: Poprawa stanu technicznego obiektów oświatowych (8,8 mln zł), Dostosowanie budynków do wymogów przeciwpożarowych (3,5 mln zł) oraz Rządowy program Radosna Szkoła (460 tys. zł). Ad. Poprawa stanu technicznego - zadeklarowała, że po uchwaleniu budżetu zostanie przedstawiona radnym lista najpilniejszych potrzeb i wykaz placówek objętych programem.
H. Jerzyk – ad. Program budowy i remontów sal gimnastycznych (zadanie realizowane przez WIM) zapytał, jakiego obiektu to dotyczy?
B. Kowalewska – wyjaśniła, ze wskaźniki do tego zadania są źle opisane. Nie jest to jeden obiekt, ale dwa: Zespół Szkół Nr 11 i przeniesiona z 2013 r. Szkoła Podstawowa Nr 11.
J. Posłuszny – zapytał o zakup kontenerów w SP7.
B. Kowalewska – poinformowała, że zadnie jest wpisane do projektu budżetu.
J. Lemm – przypomniała, że przy okazji szkoły podstawowej muzycznej na ul. Bolesława Śmiałego i przeprowadzonej tam restrukturyzacji miasto zobowiązało się do pewnych inwestycji. To zobowiązanie nie jest realizowane.
B. Kowalewska – wyjaśniłam, że to zadanie jest wpisane na listę potrzeb, jednak jest ich b. wiele. Zawsze, jeśli zostają jakieś wolne środki w budżecie WOś realizowane są inwestycje w tej placówce, tak było i w tym roku.
M. Duklanowski – zapytał, czy planowana jest budowa nowej placówki na Warszewie?
B. Kowalewska – poinformowała, że trwają prace nad poszukiwaniem lokalizacji dla szkoły. Wstępnie ustalono kilka propozycji, sprawdzane są w tej chwili możliwości uzbrojenia i komunikacji dla analizowanych propozycji.
J. Posłuszny – zauważył, że trzeba brać pod uwagę demografię. Poszukiwania lokalizacji, przygotowanie projektu, szukanie środków i sama realizacja inwestycji to zadanie, które może potrwać kilka lat. Być może należy pomyśleć o wspólnej szkole dla Warszewa i Osowa. Potrzeba tu szybkiej decyzji bo problem już jest. Postawienie kontenerów nie zyska akceptacji rodziców.
B. Kowalewska – zobowiązała się przekazać te uwagi dyr. Misiak.
A. Grabiec – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska - omówił wydatki majątkowe Wydziału w zadaniu: Gospodarka komunalna oraz Transport i komunikacja (załącznik nr 3 do protokołu).
H. Jerzyk – ad. budowa zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów zapytał, jak będzie finansowane zadanie? W projekcie budżetu wpisano podniesienie kapitału zakładowego spółki, a radny pamięta informację o emisji obligacji.
I. Bobrek – Dyrektor Wydziału Zarządzania Finansami Miasta - przypomniała, że na finansowanie tej inwestycji składa się kilka elementów: m.in. dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,preferencyjna pożyczka inwestycyjna, emisja przez Spółkę obligacji oraz wkład własny Spółki.
M. Duklanowski – zauważył, że spółka będzie zasilana środkami mieszkańców miasta. Jeśli do tego dojdzie dodatkowe zasilenie z budżetu miasta, to są to b. duże kwoty. Uznał, ze trzeba chyba już dziś myśleć o zmianie taryfy za odpady.
A. Grabiec – przypomniał, że w tej chwili ogłosiliśmy przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. W momencie uruchomienia zakładu wszystkie odpady powinny do niego trafić. Koszty "na bramie" powinny być tak skalkulowane, by nie skutkowały wzrostem opłat ze strony mieszkańców.
H. Jerzyk – przypomniał, ze w tej chwili w każdej tonie odpadów jest zawarta już tzw. opłata marszałkowska. Po uruchomieniu zakładu tej zmiennej już nie będzie.
W. Dzikowski – "Teraz jesteśmy w fazie procesu inwestycyjnego. Po uruchomieniu inwestycji będziemy mieli też wpływy z sąsiednich gmin za spalanie ich śmieci. To także zmienna, którą należy wziąć pod uwagę." Kontynuując omawianie budżetu zapytał o Leśny ośrodek rehabilitacji zwierząt "Oleńka" : jaki mechanizm tu zadziałał? Przypomniał, że mamy 2 takie ośrodki na terenie miasta, oba mają zgodę ministra na funkcjonowanie. Czemu to właśnie Oleńka otrzymuje środki? Z końcem roku trzeba wyłonić łowczego miejskiego, skąd pewność że będzie to nadal osoba związana z "Oleńką"? Czemu w dofinansowaniu pominięto placówkę w Wielgowie? Jednak decyzja: przekazanie dodatkowego terenu na Wielgowie spowoduje, że to zadanie będzie wykonywane bez żadnych środków inwestycyjnych ze strony miasta.
A. Grabiec – uważa, ze po wybudowaniu schroniska powinien zostać wybrany jego operator. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by dwa takie ośrodki funkcjonowały na terenie miasta.
H. Jerzyk – jest zwolennikiem tego, by rozpocząć to zadanie od prawobrzeża. Przypomniał też, że bez dotacji zadanie na lewobrzeżu nie zostanie zrealizowane.
W. Dzikowski – ad. Program gospodarki deszczowej zapytał, czy mamy opisaną sieć, czy wiemy co należy do ZWIK-u? Czy będziemy to robić rękoma wykonawców z zewnątrz? Co można zrobić za 600 tys? Jego zdaniem lepiej dokonać inwentaryzacji tego co mamy i zadanie wykonać kompleksowo dla wszystkich mediów np. dzielnicami. Takie rozwiązanie będzie o ostatecznym rozliczeniu tańsze.
A. Grabiec – przypomniał, że ZWiK zawiaduje tylko siecią wodociągową i kanalizacyjną. Sieć deszczowa należy do zadań gminy.
M. Duklanowski – zwrócił uwagę na ul. Witkiewicza: b. uczęszczaną, obsługującą tysiące samochodów na dobę. Zrobienie tam kanalizacji jest potrzebą pierwszorzędową. Zapytał, jakie lokalizacje będą zrobione za te 600 tys. zł?
A. Grabiec – wyjaśnił, że kwota, jaka wchodzi w grę na ul. Witkiewicza to 800 tys – 1 mln zł. "Robimy na bieżąco to, co zostaje nam zgłoszone w ramach interwencji. Ostatnio była to ul. Belgradzka – tam woda wdziera się ludziom na posesję."
M. Duklanowski – "Tam jest tylko 9 domów. Kto uzgadniał włączanie do drogi dla tych posesji? Ta decyzja to błąd."
J. Lemm - poddała pod głosowanie projekt uchwały nr 305/13 w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie w latach 2014 i 2015
Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały w głosowaniu: za -4 , wstrzym. - 3, przeciw - 0.
W. Dzikowski – ad. Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju - zapytał, czy nie jest teraz czas na myślenie o poszerzeniu ulic w pobliżu pętli na Turkusowej? Przypomniał też, ze sama pętla na Turkusowej nie rozwiązuje problemów komunikacyjnych mieszkańców dalszych dzielnic.
A. Grabiec – wyjaśnił, że ta pętla będzie tymczasowa, do chwili zrealizowania kolejnego etapu. W Programie przebudowy dróg i chodników z pewnością część środków będzie przeznaczona na ten cel.
G. Zielińska – zapytała, czy powojenne chodniki na Pogodnie, nieremontowane od lat, również znajdą się w tym programie? Czy istnieje konkretny plan remontów?
A. Grabiec – poinformował, ze w tej chwili tworzy się taki plan. Zobowiązał się przekazać go do końca listopada.
M. Duklanowski – zwrócił uwagę na wysokie stawki za budowę ścieżki rowerowej. Dużo taniej wynosi budowa, czy generalny remont innej drogi wraz z przełożeniem wszelkich instalacji. Te koszty są irracjonalne. Radny jest zwolennikiem rozbudowy systemu ścieżek rowerowych, jednak za 9 mln zł zbudowane zostanie jedynie 4 km dróg rowerowych. To jakiś żart.
A. Grabiec – przypomniał, że podane kwoty wynikają z kosztorysów inwestorskich. Koszty jednostkowe np. w al. Wyzwolenia to także zmiana sygnalizacji świetlnych i cała towarzysząca temu infrastruktura. Ostateczny koszt wykonania ścieżek poznamy w terminie późniejszym.
M. Duklanowski – poinformował, że w Krakowie czy Gdańsku cyklicznie monitoruje się ilość rowerzystów korzystających z konkretnych przejazdów. To samo należy zrobić w Szczecinie. Przecież nie wiadomo, czy jest faktyczne zapotrzebowanie na takie drogi. Nikt tego nie monitoruje. Nie ma koncepcji. Projekty są przeszacowane.
K. Gajewski – Dyrektor WGN - omówił wydatki majątkowe w dziale "Gospodarka mieszkaniowa" (załącznik nr 4 do protokołu).
M. Posadzy - Dyrektor ZBiLK - omówił wydatki Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. Poinformował, ze w ostatnim czasie zweryfikowano pustostany: jest ich 1221. Środki z budżetu skierowane będą na ich remonty z przeznaczeniem na utworzenie lokali zamiennych i socjalnych. Część z nich zostanie przeznaczona na realizacje porozumień eksmisyjnych zawartych ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Część pustostanów jest w budynkach przeznaczonych do rozbiórki, cześć zostanie przekazana za remont, cześć ma pewne wady prawne i rozwiązanie tego wymaga pracy i czasu. Dane szczegółowe dot. tych lokali przekazano Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa.
J. Lemm – zapytała o koszt odtworzenia i koszt modernizacji – w tych kwotach jest szalona różnica.
K. Gajewski – wyjaśnił, że koszt odtworzenia publikuje Wojewoda, koszt modernizacji to faktyczne kwoty. Ad. program student – poinformował, że dotyczy on dużych mieszkań, dla których nie znajdujemy najemcy. Zostaną one zagospodarowane na małe mieszkania studenckie, małe akademiki.
M. Posadzy – ad. zarządzanie nieruchomościami - wyjaśnił, że kwota brakująca w budżecie ZBiLK wynika z małej sprzedaży mieszkań. Stąd wynikła konieczność wsparcia budżetu ZBiLK zł na ostatniej sesji.
G. Zielińska – zapytała, czy ZBiLK współpracował przy tworzeniu uchwały w spr. prywatyzacji mieszkań? Jej zdaniem nie wszystkie zaproponowane tam zapisy są dobre, niektóre budzą wątpliwości.
M. Posadzy – potwierdził, że przedstawiciele ZBiLK konsultowali ten projekt uchwały.
M. Balbuza – Z-ca Dyrektora Wydziału Sportu - omówił budżet bieżący i majątkowy Wydziału. Opisał realizowane zadania inwestycyjne : przebudowa stadionu na Twardowskiego ( projekt ma być gotowy w październiku 2014 roku) , budowa hali widowiskowo-sportowej (do 30 04.14 Wydział planuje wystąpić o prawo użytkowania hali).
M. Duklanowski – ad. stadion miejski – poinformował, że mamy do czynienia ze złym odbiorem medialnym tego projektu. Zaproponował, by zapytać ludzi, którzy chodzą na stadion regularnie, czy zaproponowane rozwiązanie jest dla nich rozwiązaniem oczekiwanym? Zapytać ich czy zaproponowane rozwiązanie jest akceptowane? Co ich zdaniem powinno być w nim jeszcze uwzględnione?
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Judyta Lemm |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2013/11/28 13:04:42 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2013/10/31 08:55:47 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2013/10/23 09:28:21 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2013/10/22 15:10:48 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2013/10/22 15:09:29 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2013/10/22 15:04:41 | nowa pozycja |