PROTOKÓŁ NR 0063-6/68/13
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 13 LUTEGO 2013 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jędrzej Wijas - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji. |
3. | Omówienie planów inwestycyjnych na rok 2013 Miejskiej Biblioteki Publicznej. |
4. | Opiniowanie wniosku Ogólnopolskiego Ruchu Ateistyczno - Lewicowego o postawienie tablicy upamiętniającej Kazimierza Łyszczyńskiego. |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 09.01.13 przyjęty został w głosowaniu: za – jednomyślnie.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 17.12.12 przyjęty został w głosowaniu: za – jednomyślnie.
Ad. pkt. 3.
Omówienie planów inwestycyjnych na rok 2013 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
J. Wijas - przedstawił pismo Rady Osiedla Krzekowo - Bezrzecze w spr. stanu technicznego nieruchomości przy ul. Zaściankowej planowanej do przejęcia przez Miejską Bibliotekę Publiczną (załącznik nr 3 do protokołu).
A. Stankiewicz – Dyrektor Wydziału Kultury - przypomniała, że budynek na ul. Zaściankowej ma być przekazany Miastu na zasadzie porozumienia z Marszałkiem. Na dziś nie jesteśmy jeszcze właścicielem tych budynków. Dyrektor nie wie, kiedy akty notarialne zostaną podpisane. Ad. przyszłość tego budynku – będzie tam prowadzona nadal działalność biblioteczna. Z uwagi na sam budynek i umiejscowione w nim różne przestrzenie, rozważana jest tam także inna działalność kulturalna. Swoje sugestie w tej sprawie zgłaszała m.in. Rada Osiedla.
M. Latkowska – Z-ca Dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami - przypomniała, że we wrześniu ub. roku podjęto uchwałę o wyrażeniu zgody na sprzedaż na rzecz gminy za 1 zł nieruchomości przy ul. Zaściankowej i Matki Teresy z Kalkuty. Uchwała jest częścią porozumienia dot. większej liczby nieruchomości. Do niedawna były one wpisane do rejestru Ministra Kultury i Sztuki jako obiekty, w których może być prowadzona wyłącznie działalność biblioteczna. MBP z uwagi na stan tych nieruchomości nie jest w stanie prowadzić tam tej działalności. W tej chwili zbierane są opinie prawne, odbywane spotkania. Problemem jest możliwość wykorzystania ul. Zaściankowej na inne cele. W tej chwili rozporządzenie, o którym mowa przestało obowiązywać, w przyszłym tygodniu prowadzone będą rozmowy z Urzędem Marszałkowskim o zmianie zapisów porozumienia, co pozwoli na zaistnienie innych instytucji w tym obiekcie. Na dzień dzisiejszy ciągle właścicielem nieruchomości jest Marszałek Województwa.
A. Marchewka – zapytał, czy stan techniczny budynku był znany przed podpisaniem porozumienia z Marszałkiem?
M. Latkowska – przyznała, że oględziny odbyły się kilka dni po podpisaniu porozumienia.
W. Braciszewski – Rada Osiedla Krzekowo-Bezrzecze - jest zdziwiony tym, że Miasto przejmuje obiekt nie znając jego stanu technicznego. W tej chwili mamy do czynienia z dewastacją budynku, który nie jest dostatecznie zabezpieczony. Jego zdaniem to jest sprawa dla prokuratora. Ktoś doprowadził do zniszczenia mienia społecznego. Zaapelował o przyspieszenie działań mających na celu ochronę tego budynku.
M. Latkowska – wyjaśniła, że z uwagi na nowe okoliczności postanowiono etapować to porozumienie. W pierwszej kolejności przejęta zostanie nieruchomość przy pl. Matki Teresy z Kalkuty. Podkreśliła też, że na dzień dzisiejszy nie jesteśmy właścicielem nieruchomości, nie możemy podjąć żadnych kroków.
A. Marchewka – zapytał, czy zakup tej nieruchomości warunkuje realizację całego porozumienia?
M. Latkowska – wyjaśniła, że każda z tych nieruchomości jest procedowana/ warunkowana odrębnie.
J. Fert – Rada Osiedla Krzekowo - Bezrzecze - uważa, że należy ustalić osobę odpowiedzialną za doprowadzenie tego budynku do stanu dewastacji oraz rozważyć możliwość sfinansowania remontu z opłat za dzierżawę masztu telefonii cyfrowej, która nadal spływa do kasy Urzędu Marszałkowskiego.
J. Wijas – wyjaśnił, że na pytania zadane przez Radę Osiedla odpowiedzi musi udzielić Marszałek. To on jest właścicielem nieruchomości.
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie wniosku Ogólnopolskiego Ruchu Ateistyczno - Lewicowego o postawienie tablicy upamiętniającej Kazimierza Łyszczyńskiego.
J. Wijas - przedstawił wniosek Ogólnopolskiego Ruchu Ateistyczno - Lewicowego o upamiętnienie Kazimierza Łyszczyńskiego (załącznik nr 4 do protokołu).
T. Dalski – Prezes Stowarzyszenia Oral - wyjaśnił, że celem wniosku jest upamiętnienie wielkiego Polaka – ateisty, filozofa, myśliciela i patrioty. Człowieka, który za swój światopogląd został spalony na stosie. Ateiści, stanowiący mniejszość w Szczecinie, chcą mieć miejsce upamiętniające ich patrona.
M. Gwiazdowska – Miejski Konserwator Zabytków - po zapoznaniu się z projektem uznała, że jest on formą przestrzenną i jako pomnik wymaga zgody podejmowanej w procedurze uchwały Rady Miasta . Ad. proponowana lokalizacja – oświadczyła, że służba konserwatorska nie wyraża opinii, gdyż przedstawione propozycje nie są objęte ochroną konserwatorską. Ad. inskrypcja – wyjaśniła, że w razie wątpliwości Biuro Konserwatora zwraca się o opinię do fachowców (Instytut Historii).
J. Wijas – zapytał, kto będzie finansował tablicę?
T. Dalski – oświadczył, że tablica powstanie ze środków własnych stowarzyszenia. Z tych samych środków będzie także finansowana późniejsza opieka nad pomnikiem, bieżąca pielęgnacja oraz ubezpieczenie.
M. Gwaizdowska – zobowiązała się przygotować projekt uchwały, po uzyskaniu opinii Instytutu Historii dot. inskrypcji.
M. Jacyna - Witt – uznała, że stawianie tablic w centrum miasta szpeci centrum Szczecina. Mamy wiele takich przykładów, gdzie wspaniałe postaci poprzez formę, jaką przyjęto dla ich upamiętnienia,wiele straciły w odbiorze społecznym. Dlatego nie będzie akceptowała tej propozycji. Uznała równocześnie, że w tej chwili jest czas na zagospodarowanie terenu nowego cmentarza przy ul. Bronowickiej – będzie on pełnił również rolę upamiętniającą naszą współczesną historię. Zaproponowała taką lokalizację dla tej tablicy.
B. Baran – nigdy nie słyszał o tym filozofie i myślicielu. Jeżeli jego zasługą jest to, że spłonął na stosie to należy pamiętać też o wielu kobietach spalonych na stosie za wiarę. Jest przeciwny umieszczeniu tej tablicy w al. Jana Pawła II. To miejsce jest salonem miasta Szczecina. Nazwa alei jest formą oddania hołdu wielkiemu Polakowi, postawienie tam tablicy jest dysonansem nie do zaakceptowania.
A. Szałabawka - zaproponował, by dla ułatwienia sprawy umieścić tablicę na którymś z budynków. Nie wymaga to zgody Rady Miasta. Być może jest adres, pod którym mieszkała osoba, szanowana przez członków Stowarzyszenia, na którym możnaby umieścić tablicę.
T. Dalski – zapytał o lokalizację na skwerze Mickiewicza i możliwość "położenia" tablicy, rezygnując tym samym z formy przestrzennej? Czy takie rozwiązanie byłoby problemowe?
M. Gwaizdowska – wyjaśniła, że położenie tablicy w pasie chodnika wymaga jedynie zgody zarządcy. Nie ma poza tym żadnych przeszkód.
T. Dalski – wobec powyższego oświadczył, że Stowarzyszenie optuje za takim rozwiązaniem.
J. Wijas – poprosił p. Konserwator o zweryfikowanie proponowanej inskrypcji. Zwrócił się także z prośbą do p. Dalskiego o ponowne złożenie wniosku – na ręce Miejskiego Konserwatora Zabytków, do wiadomości Komisji Kultury.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Jędrzej Wijas |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2013/04/12 11:39:04 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2013/02/07 14:47:38 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Kamińska | 2013/02/06 10:29:39 | nowa pozycja |