PROTOKÓŁ NR 0063-2/43/12
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 5 MARCA 2012 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Stan przygotowań miasta do imprezy Dni Morza Sail Szczecin 2012 |
4. | Rozpatrzenie pisma firmy Eurotrade Grupa dot.możliwości przedlużenia decyzji na zajęcia pasa drogowego pod tablice reklamowe na słupach oświetlenia ulicznego |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Z dnia 08.02.2012 r. Za-5, Wstrzymujących-1
Z dnia 13.02.2012 r. Za-5, Wstrzymujących- 1
Z dnia 20.02.2012 r. Za-5, Wstrzymujących-1
Ad. pkt. 3.
Stan przygotowań miasta do imprezy Dni Morza Sail Szczecin 2012
Przewodnicząca Magdalena Herczyńska przywitała przybyłych gości. Przedstawiła porządek obrad oraz tematy do omówienia. Oznajmiła, że problem reklam w mieście Szczecin zostanie poruszony na oddzielnym posiedzeniu komisji RM wraz ze wszystkimi zainteresowanymi firmami.
Jerzy Raducha Kierownik Biura ds. Morskich Urzędu Miasta przedstawił plan realizacji Dni Morza 2012. Argumentował, że impreza w 2012 r. będzie nietypowa, gdyż termin imprezy będzie zbiegać się z terminem odbywania się mistrzostw europy piłki nożnej Euro 2012. Dodatkowo nie będzie ustawionego mostu pontonowego łączącego nabrzeże Wałów Chrobrego z Łasztownią z przyczyn remontu nabrzeża. Dodał, że inna lokalizacja mostu pontonowego nie została rozpatrzona z powodów bezpieczeństwa. Do Szczecina na Dni Morza przybije około 30 żaglowców m.in. STS Kruzenshtern, Dar Młodzieży, Dziki Łabędź z Holandii. Obecne dni morza zbiegną się z okrągłą rocznicą wodowań jednostek takich jak:
• Dar młodzieży 30 rocznica
• Chopin 20 rocznica
• Iskra 20 rocznica
Dnia 7 czerwca w święto Bożego Ciała do Portu szczecińskiego wpłyną dwa największe żaglowce. W piątek w godzinach popołudniowych odbędzie się filharmonijny koncert o godz. 21:00. Nie wykluczone, że w piątek w godzinach popołudniowych na terenie łasztowni rozpocznie się festiwal dj-ski. Program sobotni rozpocznie się od godzin porannych. Zaproszonych zostało ponad 100 zabytkowych samochodów marki Mercedes, które będą przejeżdżać przez specjalnie przygotowany podest do godziny 14:00. Koncerty zespołów szczecińskich odbędą się od godz. 14:00. Atrakcje dla dzieci będą znajdować się na Placu Mickiewicza. Realizowany będzie program ekologiczny, około 1500 dzieci weźmie udział w projekcie liczenia ptaków. Koncert wieczorny odbędzie się o godz. 22:00. Pokaz sztucznych ogni odbędzie się na nabrzeżu Starówka w sobotę w nocy. W niedziele kontynuowany będzie program dla dzieci, warsztaty ekologiczne, koncert muzyki morskiej. Część występów odbędzie się na scenie a część na pokładach żaglowców(muzyka celtycka). Na koniec imprezy wszystkie jednostki okrążą dwukrotne wyspę Grodzką. Około godz. 21:00-22:00 odbędzie się koncert wieczorny na pokładzie Fryderyka Chopina. Dużą atrakcją będzie ORP Orzeł zacumowany na środku Odry. W trakcie trwania Dni Morza w programie przewiduje się rejsy zaproszonymi jednostkami, około 1200 osób będzie mogło skorzystać z tej biletowanej atrakcji, jaką jest rejs po Odrze.
Przewodnicząca Magdalena Herczyńka zadała pytanie, czy miasto zaprosiło na Imprezę Sail Szczecin gwiazdę muzyczną?
Jerzy Raducha Kierownik Biura ds. Morskich Urzędu Miasta powiedział, że zdradzi szczegóły na kolejnej komisji RM poświęconej tematowi Dni Morza 2012.
Radny Piotr Kęsik zapytał kto będzie głównym sponsorem Dni Morza 2012.
Piotr Wachowicz- dyr. BPII- głównym sponsorem będzie przedsiębiorstwo z branży piwnej, ale również sponsorami będą przedsiębiorstwa z branży telekomunikacyjnej oraz energetycznej. Udział głównego sponsora to min. 500 tys. Rozmowy pomiędzy sponsorem głównym a miastem dotyczą umów długoterminowych (do imprezy The Tall Ship Races 2013 włącznie). Koszt całkowity imprezy to kwota od 2-2,4 mln zł.
Radny Piotr Kęsik zapytał czy będzie dozwolone spożywanie napojów piwnych na imprezie.Uzyskał odpowiedź twierdzącą.
Radny Marchewka zapytał czy Dni Morza 2012 nie można połączyć z oglądaniem meczów podczas Euro 2012.
Jerzy Raducha Kierownik Biura ds. Morskich Urzędu Miasta: wstępnie będą zlokalizowane strefy dla kibiców przy Placu lotników oraz w okolicach Teatru Letniego.
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie pisma firmy Eurotrade Grupa dot.możliwości przedlużenia decyzji na zajęcia pasa drogowego pod tablice reklamowe na słupach oświetlenia ulicznego
Przewodnicząca Magdalena Herczyńska przedstawiła pismo Firmy Eurotrade zwracające się do RM o wstawiennictwo i pomoc w uzyskaniu pozytywnej decyzji na zajęcie pasa drogowego. Pismo niniejsze, stanowi załącznik do protokołu.
Dyrektor Dariusz Paczkowski z firmy Eurotrade przeprosił za nieobecność Pani Borowieckiej. Opisał problem. Z dniem 31.01.2012 wygasła decyzja zezwalająca na zajęcie pasa drogowego. Zadał pytanie czy tablice kierunkowe znajdujące się na słupach oświetleniowych mogą rozpraszać kierowcę? Argumentował, że firma Eurotrade jest firmą szczecińską, która płaci podatki w Szczecinie. Tłumaczył, że firma starała się o przedłużenie decyzji na zajęcie pasa drogowego, jednak ZDITM negatywnie rozpatrywała ich wnioski. ZDITM uzasadniał negatywne rozpatrzenie wniosku firmy zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na chwilę obecną dyrektor poinformował, że wszystkie tablice Eurotrade znajdujące się obecnie na słupach oświetleniowych są pozakrywane białą płachtą do momentu otrzymania dalszego zezwolenia.
Przewodnicząca Magdalena Herczyńska zapytała, ile jest firm w Szczecinie zajmujących się omawianą formą reklamy.
Dyrektor Dariusz Paczkowski odpowiedział, że na terenie Szczecina znajduje się kilka takich firm.
Radny Marcin Napieralski zapytał czy inne firmy, które zajmują się omawianą formą reklamy również nie dostały zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.
Mecenas Eurotrade: argumentował, że firma funkcjonuje na rynku szczecińskim od wielu lat, obecnie zmienił się stan prawny, na początku działalności firma funkcjonowała na zasadach umów cywilnoprawnych obecnie zgodnie z Ustawą o drogach publicznych występują o wydanie decyzji do ZDITM. Argumentował, że jeszcze 4 lata wstecz umiejscowienie reklam w pasie drogowym nie wpływało na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dodał, że ZDiTM nie podał merytorycznych powodów, które uzasadniłyby wydanie negatywnych decyzji. Poprzez umieszczanie reklam, wspierają pośrednio przedsiębiorczość w mieście.
Jerzy Barański Wicedyrektor ZDITM tłumaczył, że na urządzenia znajdujące się w pasie drogowym wymagają się stosownych zezwoleń. Decyzje od 2004 roku wydaje się na mocy decyzji administracyjnej. Przytoczył Art. 39 ust. 3 Ustawy o drogach publicznych, który brzmi”…W szczególnie uzasadnionych przypadkach lokalizowanie w pasie drogowym obiektów budowlanych lub urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego może nastąpić wyłącznie za zezwoleniem właściwego zarządcy drogi, z zastrzeżeniem ust. 7, wydawanym w drodze decyzji administracyjnej. Jednakże właściwy zarządca drogi może odmówić wydania zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym urządzeń i infrastruktury, o których mowa w ust. 1a, wyłącznie, jeżeli ich umieszczenie spowodowałoby zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, naruszenie wymagań wynikających z przepisów odrębnych lub miałoby doprowadzić do utraty uprawnień z tytułu gwarancji lub rękojmi w zakresie budowy, przebudowy lub remontu drogi...”.
Stanowisko zostało podtrzymane przez Kolegium Samorządowe oraz Sądy Administracyjne.
Przewodnicząca Magdalena Herczyńska zapytała czy obecnie będzie możliwość starania się o pozytywne rozpatrzenie wniosku na reklamy w pasie drogowym. Stwierdziła, że kierowcy którzy np. nie są doinformowani, nie znają drogi dojazdu, mogą stwarzać większe zagrożenie niż istnienie tablic informacyjnych. Uważa, że musi istnieć jakieś rozwiązanie, aby reklamy mogły być umieszczane w pasie drogowym.
Jerzy Barański Wicedyrektor ZDITM odpowiedział, że od informowania kierowców są informacyjne znaki drogowe, a nie reklamy na słupach.
Przewodnicząca Komisji M. Herczyńska poprosiła Prezydenta Mariusza Kądziołkę o zajęcia stanowiska w tej sprawie.
Prezydent Mariusz Kądziołka oddał glos pracownikowi UM Wydziału Księgowości.
Ewa Pobrikowska Wydział Księgowości UM przedstawiła stan należności firmy Euro trade na rzecz Gminy Miasto Szczecin. Zadłużenie firmy wobec miasta wynosi około 1,1 mln plus odsetki, tj. 180 tys.zł. Zadłużenie firmy z tytułu niezapłaconych podatków pojawiły się już w roku 2009 i od tego czasu, Eurotrade jest winne miastu kwotę ponad milion złotych.
Przewodnicząca Magdalena Herczyńska zapytała, jak firma Eurotrade ma odddać dług miastu, skoro negatywna opinia ZDiTM uniemożliwi im wykonywania pracy zarobkowej.
Radna Joanna Bródka zadała pytanie odnośnie formy organizacyjno-prawnej firmy Eurotrade.
Mecenas Eurotrade Grup : Pani Borowiecka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Omówił działania firmy mające na celu zmniejszenie długów wobec miasta Szczecina. Zapewnił że Pani Borowiecka chce uregulować wszystkie zobowiązania wobec miasta gdyż odpowiada całym swoim majątkiem. Oznajmił, że firma Eurotrade dostała zezwolenie od ZDITM na większe nośniki reklam. Natomiast na reklamy w pasie drogowym- nie. Jest to zdaniem pana Mecenasa sytuacja dość dziwna.
Prezydent Mariusz Kądziołka oznajmił że został stworzony specjalny zespół zajmujący się reklamami w mieście Szczecin. Zapewnił że od czerwca 2012 roku będą funkcjonowały jasne i klarowne zasady umieszczania reklam w mieście Szczecin. Będzie to rozwiązanie kompleksowe również w dalszej perspektywie czasu(reklamy wyborcze).
Radny Leszek Duklanowski stwierdził, że zgadza się z propozycją Pana Prezydenta odnośnie powołania Zespołu. Poruszył problem reklam oszpecających budynki w całym mieście Szczecin. najbardziej nieefektowne osłaniają elewację całych budynków np. w centrum miasta.
Prezydent Mariusz Kądziołka stwierdził, że skoro istnieją obowiązujące przepisy zakazujące umieszczania reklam w pasie drogowym, to należy ich przestrzegać.
Radny Marcin Paluch powiedział, że powinien być równy dostęp do świadczenia usług reklamowych dla wszystkich podmiotów gospodarczych. Powołał się na przepisy z lat ubiegłych, np. w roku 2011 nikt nie otrzymał z ZDiTM zgody na umieszczanie w pasie drogowym plakatów wyborczych. Cieszy się, że powstał Zespół do opracowania jasnych,klarownych zasad dot. umieszczania reklam.
Radny Marek Duklanowski zapytał jak ZDiTM mógł wydać decyzję zezwalającą na umieszczenie reklamy na środku skrzyżowania w centrum miasta. Podobno w obrębie samego skrzyżowania takie reklamy nie powinny się znajdować. Eurotrade jest w takiej samej sytuacji jak in ne firmy na rynku. Nie płacili na czas- nie są dla miasta wiarygodni.
Piotr Kęsik stwierdził, że miasto nie posiada informacji odnośnie sytuacji finansowej p.Borowieckiej, dyrektorzy firmy Eurotrade nie znają szczegółów dot.tej sytuacji, radny uważa, że należy wystąpić o dodatkowe inf.nt np.bilansu finansowego firmy. Kłopoty finansowe pani Borowieckiej zaczęły się z chwila zmiany przepisów prawnych wydawanych decyzji. Radny zadał pytanie o wpływu do miasta z tytułu odprowadzanych podatków od.zajęcia pasa drogowego.
Ewa Pobrikowska W. Księgowości - poinformowała, że dochody osiągane z tytułu reklam w całym mieście wynoszą ok. 5 mln złotych rocznie. Odnosnie bilansu finansowego- miasto nie zwrócić się o taki dokument, poniewąż pani Borowiecka prowadzi jednoosobowa dzialalnośc gospodarczą i jest to majątek prywatny.
Radny Piotr Kęsik argumentował, że miasto nie jest aż tak bogate aby rezygnować z wpływów z tytułu reklam. Zapytał czy Miasto posiada opinię prawną, która potwierdza brak możliwości ubiegania się dotychczasowego najemcy o odszkodowanie.(roszczenie firmy z tytułu odmowy wydania pozytywnej decyzji na zajęcia pasa drogowego). radny zwrócił się do komisji o konieczność dostarczenia takiej opinii.
Radny Leszek Duklanowski podtrzymał stanowisko odnośnie sposobu rozliczania się firmy z podmiotami gospodarczymi. za każdą usługę trzeba zapłacić "z góry" i jest to rzecz normalna.
Mecenas firmy Euro trade tłumaczył, że w 2009 roku ich firma otrzymała decyzje zezwalającą na korzystanie z pasa drogowego, decyzja wygasła w 2012 roku. Ich zadłużenie wobec miasta jest tak wysokie, gdyż firma musiała zapłacić za 3 lata z góry dla ZDITM. Firma Euro trade otrzymuje płatności od klientów dopiero po wystawieniu faktury.
Radny Marcin Paluch zadał pytanie, czy zasady, które ma opracować powołany przez Prezydenta Zespół, można będzie poznać wcześniej niż w czerwcu. Podkreślił konieczność równego traktowania wszystkich firm reklamowych w mieście.
Prezydent Mariusz Kądziołka zapewnił, że obecnie konstruowane jest kompleksowe rozwiązanie, które nie będzie dyskryminowało innych firm. Będą to zasady czytelne dla wszystkich firm, nie tylko szczecińskich.
Dariusz Paczkowski Dyrektor Eurotrade powiedział, że ich firma nie chce być monopolistą. Chcieliby tylko aby ZDITM wydało pozytywną decyzje na zajęcie pasa drogowego do momentu wprowadzenia nowego przepisu.
Radny Piotr Kęsik zwrócił się do Prezydenta o inwentaryzację słupów oświetleniowych (firma ENEA i ENOS).
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie porządku obrad dyr. Biura Promocji i Informacji Piotr Wachowicz przedstawił radnym informacje dot. planowanych w Berlinie Targów Turystycznych.
Targi ITB w Berlinie rozpoczynają się w środę i potrwają do końca tygodnia. Ubiegłoroczną edycję odwiedziło 170 tys. ludzi. Promocja Szczecina będzie kosztowała 88 tys. zł. Na stoisku oprócz trzyjęzycznych (polski, niemiecki, angielski) folderów mają być zdjęcia i filmy promujące miasto. W ubiegłym roku było do dyspozycji półtora metra kwadratowego na miejsce wystawiennicze, dziś miasto Szczecin ma aż 20 m kw. to zasadnicza różnica, także jakościowa. Zdaniem dyrektora Wachowicza, najważniejsze są spotkania. Są już umówione rozmowy z 60 touroperatorami. Naszym celem jest to, by umieścili Szczecin w swoich ofertach.
Będzie informacja nt. przyszłorocznego finału regat The Tall Ships' Races oraz o jako miejscu turystycznym.
Miasto ma być prezentowane w trzech aspektach: Szczecin tajemniczy (miejsca mniej znane, a warte zobaczenia - np. Cmentarz Centralny jako jeden z siedmiu cudów Polski w zestawieniu National Geographic), Szczecin na fali - jako miejsce turystyki wodnej - i Szczecin na spacer dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej.
Zachodniopomorskie będzie konkurować z ogólnopolską promocją EURO 2012. Miasta, w których będą rozgrywane mecze w ramach Euro, szacują, że każde z nich odwiedzi średnio 800 tys. kibiców.
Pan dyr.Wachowicz zaprosił chętnych radnych na wyjazd w dniu 09 marca(są jeszcze wolne miejsca), po zakończonych targach, Komisja otrzyma informację jak zostały zrealizowane założone cele.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Maria Magdalena Herczyńska |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2012/03/22 14:32:19 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2012/03/07 13:13:07 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2012/02/22 14:02:02 | nowa pozycja |