przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-10/60/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH
Z DNIA 21 MAJA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji
3. Podsumowanie posiedzenia wyjazdowego w sprawie zmian do Statutu Osiedla.Zaopiniowanie zgłaszanych poprawek przez Rady Osiedli.
4. Omówienie korespondencji wpływającej do Komisji.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji


Komisja wyniku głosowania przyjęła protokoły z dnia:

16.04.2013- za-4, wstrz-1

13.04.2013- za-4, wstrz-1

12.04.2013- za-3, wstrz-2

Protokoły przyjęto bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Podsumowanie posiedzenia wyjazdowego w sprawie zmian do Statutu Osiedla.Zaopiniowanie zgłaszanych poprawek przez Rady Osiedli.


Przewodniczący Komisji  Tomasz Grodzki  podsumował posiedzenie wyjazdowe z Radami Osiedli. Był to owocny wyjazd,uzgodniono wstępnie kilka zmian, dot. to głównie zapisów paragr.7 ust.4, paragr.9 ust.3, paragr.22 ust.7, paragr.23 ust.3. Rota ślubowania, zaproponowana przez radnych osiedlowych również może znaleźć się w statucie.

Na wniosek komisji, Pani Mecenas Sokulska przygotuje  tekst jednolity do w/w. I gotowy projekt po zmianach  komisja  przyjmie w drodze głosowania na kolejnym posiedzeniu Komisji.


Ad. pkt. 4.
Omówienie korespondencji wpływającej do Komisji.


Komisja zapoznała się z pismem Rady Osiedla Bukowe-Kleskowo , które stanowi zał. do protokołu. W piśmie Rada Osiedla  zwraca się o utrzymanie w nowym statucie pewnych zapisów, które były umieszczone w obowiązującym dokumencie.

W związku z przedstawieniem projektu nowego statutu rad osiedlowych, Rada Osiedla Bukowe-Klęskowo zwraca się z apelem o poparcie inicjatywy zmierzającej do utrzymania dotychczasowych oraz rozszerzenia kompetencji rad osiedli.  W szczególności uważają , że należy utrzymać w nowym statucie postanowienia, które nie zostały zachowane, a które dotyczą:

1.   uczestniczenia w organizowaniu: kulturalnego i społecznego życia mieszkańców, pomocy i samopomocy społecznej, uczestniczenia z głosem doradczym w komisjach odbioru  robót realizowanych na osiedlu  przez jednostki organizacyjne Urzędu Miasta lub miejskie jednostki organizacyjne -Rozdział III § 19 ust. 6 pkt l lit a), b), e) dotychczasowego statutu;

2.   organizowania i wspomagania działań podejmowanych na rzecz osiedla przez mieszkańców - Rozdział III § 19 ust. 6 pkt 3 dotychczasowego statutu;

3.   uprawnienia rady osiedla do korzystania z pomocy Urzędu Miasta w sprawach prawnych oraz dotyczących prowadzenia gospodarki finansowej -Rozdział III § 19 ust. 8 dotychczasowego statutu.

Ponadto w zakresie kompetencji rad osiedlowych wskazanych w § 19 ust. 6 obecnego statutu wnioskują o ich rozszerzenie poprzez wprowadzenie możliwości finansowania lub współfinansowania ze środków własnych rad osiedlowych zadań wykonywanych w związku z realizacją tych uprawnień.

II.  Dodatkowo proponują  rozszerzenie kompetencji rad osiedlowych o prawo decydowania o sposobie wydatkowania środków przyznawanych corocznie w wysokości po 100tys  zł z budżetu miasta w ramach pozycji budżetowej „współfinansowanie inwestycji rad osiedlowych", w tym w szczególności na etapie przygotowania inwestycji, tj. projektowania, wyboru wykonawcy oraz realizacji inwestycji i odbioru robót. Przewodniczący Karut podał tu przykład cmentarza na ul. Smutnej i złego wydatkowania pieniędzy.

III. W § 9 ust. 3 nowego statutu proponują  wydłużenie terminu wydania opinii do jednego miesiąca.

IV. W § 38 nowego statutu należy zdaniem RO wprowadzić możliwość finansowania ze środków rad osiedlowych kosztów przygotowania wniosków zawierających elementy,  o których mowa w § 38 ust. l pkt 1-3. Dodatkowo należy doprecyzować na jakim etapie występowania o zadanie własne przez radę osiedla do Rady Miasta wymagane są opinie (czy ma to następować przed podjęciem stosownej uchwały przez radę osiedla, czy po podjęciu takiej uchwały).

Do w/w uwag ustosunkowała się  Mecenas Sokulska.

Decydentem w sprawach finansowych jest urząd miasta a dysponentem pieniędzy dla RO jest dyr. Biura. Odnośnie środków na inwestycje(100 tys zł)- są to pieniądze w dyspozycji WGKiOŚ i również  dysponentem jest dyrektor Wydziału. Nie jest możliwe, aby RO decydowała samodzielnie   o sposobie wydatkowania tych środków, oczywiście mogą współdecydować o tym, co i gdzie ma zostać  wykonane. I wnioskować  o wykonanie konkretnych inwestycji. Mecenas dodała, ze wszelkie zapisy odnośnie  współdecydowania można zawrzeć w instrukcji finansowej, nie w statucie.

Radny W.Dzikowski zauważył, że radni osiedlowi powinni mieć prawo monitorować inwestycje, które zaproponowali. Był również wniosek, aby radni osiedlowi uczestniczyć mogli w przetargach - zdaniem radnego bardzo zasadny. Opinie RO są ważne i bardzo potrzebne, trzeba aby Prezydent zwrócił uwagę na fakt, aby wnioski Wydziału miały zawartą  klauzulę  dot.konieczności zaciągnięcia  opinii RO.

Mecenas Sokulska zaproponowała opiniowanie specyfikacji- zamiast udziału w komisjach przetargowych. jest to bardziej realne. Odnośnie działań kontrolnych zaproponowanych przez  RO  Bukowe-Klęskowo- Mecenas Sokulska uznała, ze będzie można dopisać do nowego projektu statutu.

 

W tym punkcie porządku obrad, komisja zapoznała się z pismem RO Centrum, która zwróciła się  z wnioskiem o wyrażenie zgody na zamianę przeznaczenia środków finansowych przyznanych im w roku 2013. Pismo stanowi zał. do protokołu.

Komisja pozytywnie zaopiniowała  wniosek, jest to ta sama kwota, którą operuje Rada Osiedla, zmienia się  tylko przeznaczenie kwoty(zamiast wyjazdu do Dobrzycy- wyjazd do Rostoku. Opiniowanie wniosku- (za-5).


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad radny W. Dzikowski poruszył ponownie sprawę montażu siedzisk dla Rady Osiedla  Żydowce-Klucz (stary Amfiteatr). Potrzebna jest kwota 5 tys złotych na zakup śrub do montażu siedzisk. Prosi o podjęcie ostatecznej  decyzji w sprawie dofinansowania RO kwotą 5 tys zł(z rezerwy finansowej).

Przewodniczący Komisji Tomasz Grodzki stwierdził, że nie wpłynęły inne wnioski  Rad Osiedla na zagospodarowanie tej kwoty. Ale ponieważ rezerwa liczy tylko  6 tys zł, to proponuje, aby dać RO Żydowce  3 tys.zł a resztę  pozostawić na jakąś awaryjną sytuację dla innych RO.

Radny  W.Dzikowski uważa, że Komisja powinna wystąpić do Prezydenta Miasta z wnioskiem o zwiększenie środków finansowych na "rezerwę", zdaniem radnego ta kwota to minimum 50 tys. i tym dopiero nią   można dysponować.

Radny Piotr Jania przychylił się do wniosku radnego Dzikowskiego, proponuje dać  RO Żydowce- Klucz 4  tys i ewentualnie zwrócić się  do Prezydenta o dodatkowe środki dla Rad Osiedli.

Przewodniczący T.Grodzki zakwestionował  ten wniosek, jest zdania że może być to źle odebrane przez inne RO, które też  mogą mieć problem finansowy, aby dopiąć projekt. Zdaniem T.Grodzkiego, zadanie w RO Żydowce Klucz powinien realizować ZUK z własnych środków.

Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie   wniosek radnego  P.Jani dot. przekazania  RO 4  tys.zł i wniosek W.Dzikowskiego o kwotę 5 tys.zł.

Za przekazaniem RO Żydowce-Klucz 5 tys zł-wniosek W. Dzikowskiego  (za-2)

Za kwotą  4 tys- wniosek P.Jani  (za-4)

Decyzją Komisji, RO Żydowce -Klucz otrzymała z "rezerwy" kwotę  4 tys.zł na montaż siedzisk w Amfiteatrze.

Przewodniczący KOmisji T.Grodzki proponuje wyjazdowe posiedzenie do Rady Osiedle Żydowce i wizję lokalną Amfiteatru.

 

Innych spraw nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/05/10, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2013/07/08 09:40:03
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2013/07/08 09:40:03 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/05/15 11:48:20 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/05/15 11:45:38 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/05/10 13:42:27 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/05/10 13:11:59 nowa pozycja