przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/104/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 17 PAŹDZIERNIKA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Omówienie działania systemu biletomatów.
4. Rozpatrzenie protestu mieszkańców dot. planowanej reorganizacji komunikacji miejskiej na Niebuszewie (planowane wprowadzenie dodatkowych linii autobusowych).
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja  w wyniku głosowania : za - 5, wstrzym.- 1 przyjęła protokół z dnia 3 i  10 października br.


Ad. pkt. 3.
Omówienie działania systemu biletomatów.


p. R. Tumiewlewicz Dyrektor ZDiTM- w ramach realizacji drugiego etapu Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską ma on zostać rozbudowany i poszerzony o nowe elementy. Wśród nich jest wyposażenie każdego autobusu i tramwaju w automat do sprzedaży biletów, z możliwością płatności pieniędzmi i kartą  Wartość projektu składającego się z dwóch etapów wynosi ponad 54 miliony złotych, z czego ponad 37 milionów stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.  W biletomaty będą wyposażone także tatry, które sukcesywnie przyjeżdżają do nas z Berlina. Urządzenia są już w mniej więcej połowie pojazdów spółki SPA Dąbie (51 sztuk), w 32 wozach SPA Klonowica i 13 spółki SPPK. Biletomaty są też w  tramwajach Swing.

Radny M. Duklanowski - zdarza się też, że automaty są uszkodzone. Co należy zrobić w takiej sytuacji aby uniknąć kary za przejazd bez biletu?

p. R. Tumielewicz - w takiej sytuacji należy poinformować o uszkodzeniu kierowcę. Sprawa od razu przekazana zostanie do serwisu. Kierowcy na pewno nie lekceważą zgłoszeń, bo jeśli automat jest uszkodzony, to sami muszą sprzedać pasażerowi bilet.

Komisja zapoznała się z ww. informacją nie zajmując stanowiska.


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie protestu mieszkańców dot. planowanej reorganizacji komunikacji miejskiej na Niebuszewie (planowane wprowadzenie dodatkowych linii autobusowych).


p. R. Tumielwicz- Dyrektor ZDiTM przedstawił wizualizację nowych rozwiązań komunikacyjnych na terenie ulic Kołłątaja, E. Orzeszkowej, A. Asnyka, Boguchwały  ( materiał stanowi załącznik do protokołu).

p. M. Charęza Kierownik Referatu Organizacji Ruchu WGKIOŚ– przedstawił projekt organizacji ruchu na tym terenie, który został dostosowany  do zmian komunikacji miejskiej. Nowa organizacja ruchu powstała na skutek postulatów i wniosków przekazywanych zarówno przez RO jak i mieszkańców Miasta. Zmiany nastąpią  dnia 4 listopada br. ( na dzień dzisiejszy obserwują zaistniałe zmiany w celu ich poprawy). Stwierdził, iż  rzeczywiście wzrosła kolejka  oczekujących samochodów na ul. Warcisława, ale eliminują ten problem.

W dalszej części porządku obrad głos zabrali mieszkańcy protestujący w sprawie przedstawionych rozwiązań komunikacyjnych – przedstawili  na piśmie swoje uwagi i wniosku (załącznik nr do protokołu). Ich zdaniem w procesie planowania powyższych zmian nie uznano ich  prawa do udziału w procesie planowania.   Zawiniły władze Rady Osiedla jak i ZDiTM oraz  Urząd Miejski.  Jaki jest "komfort" życia przy dwóch zintegrowanych przystankach przesiadkowych 8 linii autobusowych i 2 linii tramwajowych? Obliczenia wykazują, że w tym miejscu w ciągu godziny zatrzyma się i odjedzie około 90 pojazdów (więcej niż jeden na minutę). To generuje potężny hałas, który nie tylko uprzykrza życie mieszkańców, ale ma także negatywny wpływ na zdrowie. Zdaniem mieszkańców potrzebna jest rzeczowa i poważna dyskusja, poszukanie alternatywnych rozwiązań i kompromisów z uwzględnieniem zdania i argumentów każdej strony. Bezsensownym wydaje się być dublowanie trzech punktów przesiadkowych z powtarzającymi się w większości zestawami numerów tramwajów i autobusów. Proszą o wstrzymanie w/w zmian do czasu debaty. Od roku 2009 nie było próby podjęcia tematu z mieszkańcami  w sprawie odciążania na ul. Orzeszkowej ( jest tam  transport ciężki kolejowy gdzie dochodzi do drgań w mieszkaniach).

Radny W. Dzikowski- nie zna topografii miasta w tej części, ale spójrzmy na dynamizm z jakim rozwija się osiedle Warszewo, które musi być skomunikowane ( obecnie mieszka tam ok. 9-10 tysięcy mieszkańców). Miasto przedstawiło wyniki analiz zmian komunikacyjnych prowadzone od roku. Jeżeli planujemy rozwój komunikacji w tym rejonie, musimy zaplanować powstanie węzła  w jednym  miejscu. Zwrócił uwagę, iż powstanie nowej linii komunikacji miejskiej powoduje tworzenie nowej infrastruktury na danym terenie, poprzez tworzenie nowych pawilonów handlowych, usługowych co w pewnym sensie może budzić negatywne wątpliwości dla mieszkańców. Proponuje, aby poczekać na wprowadzenie tych zmian,  ich obserwację przez miesiąc, w dalszej części zgłaszanie uwag i propozycji mieszkańców.

Radna M. Jacyna-Witt- zaniechano kwestii konsultacji społecznych nie skorzystano z możliwości zwołania spotkań z   RO w obecności mediów i powiadomienie jak największej liczby osób. Mieszkańcy osiedla Niebuszewo stają się ofiarą rozbudowy osiedla Warszewo. Jakie powstały nowe uwarunkowania  w obrębie  omawianych ulic, że zafundowano mieszkańcom nową linię autobusową z nowymi przystankami, jest to działanie  bezsensowne w tak wąskich uliczkach. Pokażmy rozwiązania w całym układzie komunikacyjnym. Proponuje przeniesienie terminu wprowadzenia zmian organizacji ruchu z 4 listopada br.  na 1 marca 2014r. i przeprowadzenie  konsultacji z mieszkańcami ( dla całej części   Niebuszewa).

Radny  M. Duklanowski–  jest to dobry ruch dla proponowanych  rozwiązań komunikacyjnych dla całego terenu,  obwodnica śródmiejska jest ciasna, powinna  omijać  komunikację zbiorową. Uważa,  iż zaproponowane  zmiany idą ku lepszemu. Obecnie odległość do przystanku przesiadkowego wynosiła 300 m , teraz znajduje się wszystko w jednym miejscu. Był na wizji lokalnej i oglądał proponowane zmiany , których nie ocenia negatywnie. Którędy mieszkańcy Warszewa mają dojechać  do domu korzystając z komunikacji zbiorowej. Winniśmy dążyć do korzystania z zintegrowanego systemu komunikacji zborowej. Przypomniał, iż przystanek linii B został wprowadzony na wniosek mieszkańców.

Radny J. Posłuszny- dzielnica Warszewo kiedyś była wioską,  która obecne liczy 10 tys. mieszkańców, ludzie z dzielnic północnych  korzystają z przejazdu przez te ulice. Obwodnica śródmiejska zabierze ruch z północy i nie będzie ruchu skierowanego na ul. Warcisława. Dajmy trochę czasu systemowi, zobaczmy jak to zadziała. Konsultacje winny toczyć się we  wszystkich RO. Zróbmy konsultacje niezależnie od systemu, dajmy mu szansę. Wszystkie wnioski  mieszkańców o wydłużenie  linii są zasadne, ale potem okazuje się, iż nikt nie chce przystanku pod własnym domem. Spotkajmy się za okres pół roku.

Radna Sejmiku Samorządu Wojewódzkiego- w swej wypowiedzi podkreśliła, iż poprawienie warunków jazdy dla samochodów prywatnych i skrócenie ich czasu przejazdu do centrum (a nie pozostawienie samochodów na obrzeżach i korzystanie z komunikacji miejskiej w centrum) nie może odbywać się kosztem innych mieszkańców. Mamy  zjawisko "wrzucenia"  autobusów w ciasne, kręte uliczki starego Niebuszewa i pozostawienie szerokich, nowo wyremontowanych arterii dla samochodów prywatnych. Trzeba przedstawić rozwiązanie całościowe dla arterii miejskiej. Nie można rozwiązywać problemów komunikacyjnych stwierdzeniem, iż trasa przejazdu ma być najkrótsza, bowiem w tym konkretnym przypadku odbywa się to kosztem mieszkańców dzielnicy północnej. Wróciła w swej wypowiedzi do problemu skomunikowania Warszewa z  innymi dzielnicami ( nie jest skomunikowany z Głębokim bo nikt o tym  nie pomyślał  sprzedając działki).   Decyzja winna być podjęta po wysłuchaniu   wszystkich stron. Mieszkańcy dowiedzieli się z mediów we wrześniu o proponowanych zmianach, nie są przygotowani  do przedstawienia swoich propozycji, mają świadomość skomunikowania Warszewa z centrum, ale wnoszą o rozproszenie  komunikacji.

Mieszkańcy ul. Kołłątaja – odnieśli  się do spotkania z RO , na którym przedstawiciel ZDiTM nie był zorientowany o ilości zatrzymań środków komunikacji miejskiej na tym terenie. Oni sami wyliczyli, iż w ciągu godziny zatrzyma się aż 90 autobusów co dzienne daje ok. 1197 zatrzymań i ruszeń pojazdu, w dni świąteczne ok. 800 zatrzymań. Jak będzie wyglądać droga dzieci idących do szkoły jeżeli przez minutę  przejeżdża tyle autobusów.

p. T. Jankowska Przewodnicząca RO-  problem jest złożony  z jednej strony wnioski mieszkańców o wprowadzenie nowych linii komunikacyjnych a z drugiej natężenie ruchu. RO zajmowała się problemem dwukrotnie, dnia 5 sierpnia br. wydała pozytywną rekomendację (protokół RO stanowi załącznik do protokołu), kolejna RO cofnęła swoje poparcie. Prosiła o uwagi składane na piśmie - nie otrzymała żadnych merytorycznych wniosków. Ze swej strony  jako Przewodnicząca RO zwróciła się do ZDiTM o prezentację proponowanych uwag.

Przewodniczący Komisji L. Duklanowski- komisja debatowała wielokrotnie na temat rozwoju komunikacji miejskiej. Prezentowane zmiany są wynikiem zaspokojenia potrzeb kilku dzielnic, dajmy im szansę.

Radny  J.Posłuszny – zaapelował o cierpliwość i rozsądek. Zaufajmy fachowcom. Ruch samochodowy sam zostanie rozbity po wprowadzeniu tych rozwiązań.

Radna M. Jacyna Witt- największy problem jest taki, że mieszkańców postawiono przed faktem dokonanym, a nie że tam ustanowiono przystanki. Nie było na ten temat w ogóle dyskusji i radni tez zostali postawieni przed faktem dokonanym, podejmowanie pochopnych decyzji nie rozwiąże sprawy. Mamy tu przykład arogancji Miasta wobec mieszkańców. Przypomniała sytuację podobną z budową hali, gdzie przeprowadzono konsultacje społeczne które pozwoliły zaakceptować  likwidację dotychczasowych garaży blaszanych i pozwoliły na budowę nowych. Wnosi o przełożenie terminu usytuowania przystanków o 3-4 miesiące do czasu przeprowadzenia konsultacji społecznych. Sens ma przyjęcie tej zmiany wspólne, a nie ze sprzeciwem mieszkańców.    

Radny M. Duklanowski – nie mamy w kompetencjach opiniowania jakichkolwiek zmian w ruchu drogowym. Nie jest prawdą, że nikt o tym nie widział, ponieważ   gazety o tym pisały parę miesięcy temu.

p. M. Charęza- z doświadczenia wie, że każda zmiana organizacji ruchu budzi wątpliwości i niepokoje mieszkańców. Uczestniczył w spotkaniach 7 i 14 października br. Na etapie projektu  nie jest w  stanie przeprowadzić konsultacji  z 20 tysiącami mieszkańców, dlatego też skierowali swoje zapytania do RO. Na spotkaniach w terenie jest chaos, wszyscy się przekrzykują. Projekt organizacji ruchu powstał na podstawie, wszystkich  uwag zgłaszanych przez mieszkańców. Zostanie wdrażany po 4 listopada br. Prosi o miesiąc rozwagi,  dnia 4 grudnia br. przyjrzymy się ponownie tematowi i rozpatrzymy uwagi mieszkańców. Jako WGKiOŚ patrzą kompleksowo  na rozwój  komunikacji miejskiej i na  bezpieczeństwo mieszkańców.

Radna M. Jacyna-Witt – zgłosiła  wniosek  o odłożenie wprowadzenia omawianych zmian organizacji ruchu i komunikacji na terenie Niebuszewa do czasu przeprowadzenia konsultacji społecznych do dnia 1 lutego br.

Komisja w wyniku głosowania: za- 1 przeciw- 5  wniosek odrzuciła.  


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Przewodniczący Komisji p. L. Duklanowski  podsumowując wyjazdowe posiedzenie zaproponował przyjęcie  wniosku o treści: " Komisja Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia R.M. wnosi do Pana Prezydenta o zobowiązanie Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska U.M. do cyklicznego monitorowania  przesypowni odpadów  na terenie byłego UNIKONU przy ul. Szosa Stargardzka 38-40 w Szczecinie".

Komisja przyjęła przez aklamację ww. propozycję.

p M . Szczerbak  mieszkaniec miasta - poruszył problem stanu nawierzchni ul.Batalionów chłopski (odcinka 150m). W  ramach inwestycji Szczeciński Szybki Tramwaj ruch samochodowy zostanie skierowany na ul.Gryfińską dalej Batalionów Chłopskich. Stan nawierzchni tej ulicy jest zdegradowany wnosi do służb miejskich o zajęcie się tematem.

p.R.Tumielewicz Dyrektor ZDiTM - przyjął powyższą uwagę. 

Komisja przyjęła do wiadomości nie zajmując stanowiska pismo P.A. Nieczajewa  w sprawie "AKCJI CIS" - stanowi załącznik    do protokołu. 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/10/14, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2013/10/25 12:53:32
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2013/10/25 12:53:32 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/23 08:58:43 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/23 08:58:02 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/22 14:13:11 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/14 14:38:04 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/14 14:13:53 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/14 14:13:18 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/14 14:07:01 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/10/14 13:34:00 nowa pozycja