przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/200/14
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 5 SIERPNIA 2014 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.
3. Rozpatrzenie wykazu nieruchomości nr 31/2014.
4. Rozpatrzenie wniosku SM "Ster" o zmiany w mpzp "Warszewo-Kredowa" - c.d.
5. Rozpatrzenie wniosku w sprawie wydzierżawienia dod. pow. gruntu na terenie kąpieliska Głębokie.
6. Rozpatrzenie skargi na przewlekłe działania Dyrektora ZBiLK.
7. Rozpatrzenie skargi na Dyrektora ZBiLK w zakresie przeprowadzonego remontu.
8. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że po zwołaniu posiedzenia wpłynął wykaz nieruchomości nr 32/2014 i skarga Pani Ireny Matejek. Proponuje włączyć je pod obrady.

Komisja przez aklamację przyjęła ww. wniosek.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.


W wyniku głosowania: za – 8, przeciw-0, wstrzyma.-1 Komisja przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 15 lipca 2014r.

W wyniku głosowania: za – 9, przeciw-0, wstrzyma.-0 Komisja przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 4 sierpnia 2014r.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie wykazu nieruchomości nr 31/2014 i 32/2014.


Wykaz nieruchomości nr 31/2014 (znak: WGN-III.6841.10.2013.RS, UNP: 32154/WGN/-XIV/13, zał. nr 3 do protokołu),

Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta powiedział, że działki wymienione w wykazie proponowane są do przekazania bezprzetargowo w wieczyste użytkowanie na rzecz inwestora rozbudowy Galaxy spółki Echo Investment.  Są one potrzebne  spółce do zakończenia rozbudowy Centrum zgodnej z zapisami miejscowego planu. Stan surowy ma być zamknięty w terminie 5 lat od daty oddania działek w użytkowanie wieczyste.  Wykaz ten jest konsekwencją przyjętego planu dla tego terenu.

Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik zapytał, jakie Miasto przewidziało zabezpieczenia.

Krzysztof Gajewski Dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami powiedział, że 250 000 zł czyli 10 % wartości zbywanej działki.

Jacek Bugajski z Echo Investment powiedział, że plany co do tego terenu były wielokrotnie przedmiotem dyskusji, są one jawne. W styczniu 2014 odbyła się publiczna prezentacja planów przebudowy.  W ciągu 1-2 lat chcą rozbudować Centrum Handlowe Galaxy.

W wyniku głosowania: za-8, przeciw-0, wstrzyma.-1 (Witold Dąbrowski) Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. wykaz nieruchomości.

Wykaz nieruchomości nr 32/2014 (znak: WGN-III.6840.72.2012.JW, UNP: brak, zał. nr 4 do protokołu).

Radny Witold Dąbrowski powiedział, że znowu dołączamy dwie działki do przyległych  nieruchomości,  co z pozostałymi sąsiadami.

Maria Latkowska z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami  powiedziała, że przylega do tych działek szkoła.

Radny Witold Dąbrowski zapytał do kogo należy działka nr 124.

Maria Latkowska powiedziała, że jest ona w trwałym zarządzie szkoły.

W wyniku głosowania: za-9, przeciw-0, wstrzyma.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. wykaz nieruchomości.


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie wniosku SM "Ster" o zmiany w mpzp "Warszewo-Kredowa" - c.d.


Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że po wczorajszej wizji lokalnej wracamy do sprawy osiedla Lisie Pole.  Powiedział, że  pozwolił sobie przygotować projekt uchwały w sprawie przystąpieniado sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  „Warszewo –Kredowa 2” w Szczecinie (zał. nr 5 do protokołu). Powiedział, że przekazał go do zaopiniowania radcy prawnemu Biura Rady Miasta Hannie Sokulskiej, jednak ta wyraziła wątpliwości czy jest to odpowiednia procedura.

Hanna Sokulska radca prawny Biura Rady Miasta powiedziała, że nie jest przekonana czy zmiana mpzp to właściwa procedura, aby zrealizować cel przejęcia przez Miasto dróg. Plan nie określa kto jest właścicielem drogi.

Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik zapytał Piotra Mynca o opinię.

Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta powiedział, że wg jego opinii nie trzeba zmieniać planu, ta droga spełnia kryteria techniczne aby być włączoną do zbioru dróg miejskich.

Andrzej Grabiec Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska powiedział, że jeżeli ma to być publiczna droga gminna to należy ją włączyć do takiego katalogu na mocy uchwały Rady Miasta.

Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik zapytał Zastępcę Dyrektora ZDiTM Jerzego Barańskiego czy zdąży na wrześniową sesję sprawdzić dokumentację techniczną dróg na osiedlu Lisie Pole i przygotować odpowiedni projekt uchwały w tej sprawie.

Jerzy Barański Zastępca Dyrektora ZDiTM powiedział, że zależeć to  będzie od dokumentacji technicznej budowy dróg.

Henryk Malinowski ze Spółdzielni Mieszkaniowej „STER” powiedział, że Spółdzielnia dysponuje kompletem dokumentacji. Już raz była ona przekazywana do Urzędu w celu weryfikacji i włączenia, ale ówczesny Zarząd Miasta nie podjął takiej decyzji.  Brakowało aktu notarialnego o przejęciu gruntów drogowych przez Miasto. Dokumentacja potwierdzi, że drogi te spełniają wszystkie wymogi dróg publicznych. Nawet budując oświetlenie drogowe, dostosowali je do norm drogi publicznej mimo, że nie musieli. Robili wszystko z myślą o przekazaniu gotowej drogi do zasobu miejskiego.

Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że dysponuje wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 6 listopada 2007 r. w którym to sąd stwierdził, że gmina musi włączyć podobną drogę wewnętrzną do katalogu dróg gminnych.

Radna Judyta Lemm powiedziała, że Miasto niesprawiedliwie traktuje mieszkańców. W Płoni budowana jest za 1,5 mln zł droga przy której jest 7 domów. Tutaj mieszkańcy wybudowali drogę za swoje pieniądze a Miasto się przed nią broni.

Radna Grażyna Zielińska powiedziała, że trzeba przyjąć wniosek o przygotowanie projektu uchwały włączającego te drogi do dróg miejskich.

Jerzy Barański powiedział, że pomiędzy drogami na Lisim Polu a drogą w Płoni jest zasadnicza różnica. Co innego jest budowa nowej drogi a co innego przejęcie istniejącej. Teraz zarządca drogi ma wpływ co się na niej dzieje i kto na nią może wjechać. Jeżeli uzna to za słuszne może nawet ją zamknąć. Nie jest ona drogą publiczną. Jak będzie ona publiczna, to będą mogły po niej jeździć nawet TIR-y.

Renata Piętka, mieszkanka Osiedla Lisie Pole powiedziała, że obecnie też jeżdżą po niej TIR-y.

Wiceprzewodnicząca Komisji Jolanta Balicka zapytała o opinię Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Krzysztof Gajewski Dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami powiedział, że jego Wydział nie zajmuje się drogami. Należy jednak pamiętać, że drogi te wraz z sięgaczami stanowią jedną działkę.

Henryk Malinowski powiedział, że w tej chwili na tym Osiedlu jest 130 domów. Są one własnością mieszkańców. Jest też zarośnięty staw, którego Miasto nie chce sprzątać. Spółdzielnia zbudowała na ul. Podbórzańskiej kanalizację do której Miasto, bez pytania o zgodę, podłączyło całą lewą stronę ulicy.  Wyremontowali także ulicę Śródleśną. Kanalizacja jest na działkach Spółdzielni a Miasto nie ma na nich ustanowionej służebności. Jak Miasto nie zechce przejąć, to Spółdzielnia będzie zmuszona do wystąpienia na drogę sądową o opłatę z tytułu służebności, żeby zbilansować utrzymanie dróg. Osiedle nie jest zamknięte, każdy może przez nie przejechać.

Radny Jan Posłuszny powiedział, że w tych 130 domach mieszkają szczecinianie, którzy płacą uczciwie podatki. Płacą je podwójnie w tym przypadku. Wiele jest takich ulic osiedlowych w mieście, które są na stanie Miasta. To nie jest osiedle zamknięte, często przez nie przejeżdża. Dziwi się, że ZDiTM się przed tym wzbrania. Wnioskuje o podjęcie uchwały włączającej te drogi do dróg gminnych.  

Radny Witold Dąbrowski powiedział, że Miasto jednak widzi te drogi jako przelotowe, skoro samo w mpzp zaplanowało tamtędy dużą arterię komunikacyjną.

Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta poprosił o czas niezbędny do wypracowania stanowiska przez prawników Biura Planowania i Wydziału Gospodarki Komunalnej dotyczącego procedury przejęcia dróg. Należy to dokładnie wyjaśnić, żeby uchwała była ważna z mocy prawa.  

Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik poddał pod głosowanie wniosek do Prezydenta Miasta o analizę prawną procedury przejęcia przez Gminę Miasto Szczecin dróg wewnętrznych na osiedlu Lisie Pole i przedłożenie Komisji stosownego projektu uchwał w tej sprawie na posiedzenie Komisji w dniu 26 sierpnia 2014r.

W wyniku głosowania: za 9, przeciw-0, wstrzyma.-0 Komisja przyjęła ww. wniosek.


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie wniosku w sprawie wydzierżawienia dod. pow. gruntu na terenie kąpieliska Głębokie.


Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że do Komisji wpłynął wniosek w sprawie wydzierżawienia dodatkowej powierzchni gruntu, Panu Sławomirowi Edwardowi Urbańczykowi, położonego na terenie kąpieliska Głębokie (znak wniosku: WGKiOŚ.I.7021/k//6/14.JP, zał. nr 6 do protokołu).

W wyniku głosowania: za 9, przeciw-0, wstrzyma.-0 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. wniosek.


Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie skargi na przewlekłe działania Dyrektora ZBiLK.


Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że do Komisji wpłynęła skarga Pana Jana Sochy na przewlekłe działania Dyrektora ZBiLK w zakresie wydzierżawienia gruntu. Skarga wraz z wyjaśnieniami została przekazana członkom Komisji drogą elektroniczną (zał. nr 7 do protokołu).

Po wysłuchaniu przedstawicieli ZBiLK, WGN i radcy prawnego Biura Rady Miasta Hanny Sokulskiej, Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik poddał wniosek o uznanie skargi za nieuzasadnioną.

W wyniku głosowania: za-6, przeciw-0, wstrzyma.-0 Komisja uznała ww. skargę za nieuzasadnioną.

Radni Witold Dąbrowski i Adam Kozłowski nie brali udziału w głosowaniu.


Ad. pkt. 7.
Rozpatrzenie skargi na Dyrektora ZBiLK w zakresie przeprowadzonego remontu.


Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że do Komisji wpłynęła skarga Pani Jadwigi Lendzionowskiej na brak działań Dyrektora ZBiLK. Skarga wraz z wyjaśnieniami została przekazana członkom Komisji drogą elektroniczną (zał. nr  8 do protokołu).

Jerzy Dyrdał Zastępca Dyrektora ZBiLK powiedział, że we wspólnocie Zarząd ma niecałe 13 % udziałów. Były oględziny uszkodzonego okna, ale są one rozbieżne z twierdzeniem Skarżącej.

Hanna Sokulska radca prawny Biura Rady Miasta powiedziała, że Komisja nie jest kompetentna w ocenie uszkodzenia okna oraz ustalenia przyczyny i winnych tego faktu.

Jadwiga Lendzionowska powiedział, że dysponuje opiniami rzeczoznawców potwierdzających, że uszkodzenia dokonano z zewnątrz podczas remontu elewacji. Oprócz zniszczonego okna, zgłaszała pretensje do procedury montowania liczników z radiowym odczytem.

Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik poprosił Jerzego Dyrdała o naprawę lub wymianę uszkodzonego okna. Zapytał ile czasu Zarząd na to potrzebuje.

Jerzy Dyrdał odpowiedział, że dwa tygodnie do miesiąca.

Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik poprosił Jerzego Dyrdała o załatwienie tej sprawy do kolejnego posiedzenia Komisji oraz rozpatrzenia sprawy wodomierzy o której mówi Skarżąca.  Prosi o informacje w tych sprawach na posiedzenie w dniu 26 sierpnia br.

Hanna Sokulska zapytała Skarżącej czy wycofa skargę.

Jadwiga Lendzionowska powiedziała, że wycofa skargę jak wymienią jej okno.

Wiceprzewodnicząca Komisji Jolanta Balicka powiedziała, że w takim razie zaprasza na posiedzenie 26 sierpnia br. na której dokończymy rozpatrywanie skargi.


Ad. pkt. 8.
Rozpatrzenie skargi na Dyrektora ZBiLK w zakresie rozpatrzenia wniosku o przydział lokalu mieszkalnego.


Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że do Komisji wpłynęła jeszcze skarga Pani Ireny Matejek w zakresie rozpatrzenia wniosku o przydział lokalu mieszkalnego. Skarga wraz z wyjaśnieniami została przekazana członkom Komisji drogą elektroniczną (zał. nr  9 do protokołu).

Po wysłuchaniu przedstawicieli ZBiLK i radcy prawnego Hanny Sokulskiej, Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik poddał pod głosowanie wniosek o uznanie ww. skargi za nieuzasadnioną.

W wyniku głosowania: za-7, przeciw-0, wstrzyma.-0 Komisja uznała ww. skargę za nieuzasadnioną.


Ad. pkt. 9.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Radny  Jan Posłuszny postawił wniosek o zajęcie się tematem i zorganizowanie wizji lokalnej dotyczącej wyłączenia pasa ruchu na ul. Andersena i Wapiennej.

Wiceprzewodnicząca Komisji Jolanta Balicka powiedziała, że taka wizja może się odbyć 25 sierpnia br.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołował Przewodniczący Komisji
 
Rafał Miszczuk
Podinspektor BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił: BRM, wytworzono: 2014/07/30, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Rafał Miszczuk, dnia: 2014/09/08 12:27:36
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Rafał Miszczuk 2014/09/08 12:27:36 modyfikacja wartości
Rafał Miszczuk 2014/07/30 15:19:41 nowa pozycja