przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/63/12
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 8 PAŹDZIERNIKA 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Zapoznanie sie z koncepcją zagospodarowania Placu Orła Białego w Szczecinie.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie stwierdzono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w  wyniku głosowania przyjęła protokoły z poprzednich posiedzeń:

z dnia 10.09.202- za- 6

z dnia 17.09.2012-za 7

01.10.2012- za-7

Protokoły przyjęto bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Zapoznanie sie z koncepcją zagospodarowania Placu Orła Białego w Szczecinie.


Posiedzenie Komisji otworzyła i powitała zaproszonych gości Przewodnicząca Komisji Magdalena Herczyńska. Przypomniała, że jest to  kolejne spotkanie dotyczące zagospodarowania Placu Orła Białego i kolejna dyskusja na temat sposobu jego wykorzystania, z uwzględnieniem wszystkich jego walorów. Zaznaczyła, ze jest to bardzo ważne miejsce i zależy wszystkim, aby  stało się nie placem a rynkiem, czyli miejscem, które będzie tętniło życiem tak jak kiedyś gdy był tu rynek konny.  Żeby przychodzili tu mieszkańcy i turyści, żeby tu właśnie  było "serce miasta".

O głos poprosiła projektantów z  Biura Projektowego w Gdańsku. Prezentację multimedialną, koncepcję  zagospodarowania placu,  która stanowi pisemny załącznik do protokołu przedstawiła p. Anna Gontarz - Bagińska z Gdańska.

Omówiła  główne zmiany, jakie maja nastąpić, przede wszystkim zniknie liczący kilkadziesiąt miejsc postojowych parking. W zamian powstaną dodatkowe miejsca na ulicach Staromłyńskiej i Grodzkiej (choć  będzie ich dużo mniej). Ruch kołowy będzie otwarty dla ulicy Staromłyńskiej i Grodzkiej.  W miejscu, gdzie dziś stoją samochody, powstanie znikająca  fontanna. 18 dysz wyrzucających wodę na sześć metrów w górę umieszczonych zostanie w chodniku. Ma ona,  zwłaszcza latem uprzyjemniać ludziom wypoczynek na okolicznych ławeczkach. Na czas organizacji imprez, gdy potrzebne będzie miejsce na placu, fontanna będzie wyłączana. Fontanna będzie podświetlana.
Na swoim miejscu zostanie istniejąca, zabytkowa fontanna. Niedaleko niej umieszczony zostanie Pomnik Flory.  Naokoło placu ustawione zostaną ławeczki. 

Przewodnicząca  Komisji otwiera dyskusję  nt. przedstawionej koncepcji.

Radna  Małgorzata Jacyna-Witt stwierdziła, że od kilku lat zabiega o to, aby Plac Orła Białego stał się rynkiem,pyta dlaczego nie zostały zamknięte ulice  dla ruchu kołowego, skoro to było główne założenie tej koncepcji?  pyta pani projektant czy były prowadzone konsultacje w tej sprawie  z Akademią Sztuki?

Uzyskała odpowiedź  od Pani Projektant, że były prowadzone  rozmowy z Panią Architekt Ewą Nosek w tej sprawie.

Radny Dawid Krystek pyta, czy ZDiTM prowadził jakieś   badania, analizy dot.natężenia ruchu na tej ulicy, czy prowadzono analizy co będzie się działó,  gdy wyłączy się Plac Orla Białego z ruchu kołowego??

 Pani Ewa Nosek  wyjaśniła, na czym ma polegać ma  "filozofia" tego placu, w przyszłości, docelowo będą dążyć do tego, aby ograniczyć tam ruch,  pani Architekt uważa, że ten projekt jest dobry i pasuje do otoczenia. Odnośnie   "serca" miasta, to zdaniem pani Nosek - czy tam będzie tętniło życie to zależy od ludzi, mieszkańców tego miasta. Założenia projektu były konsultowane na różnych etapach zarówno z AS jak i z Forum Gryf. Plac jest częścią projektu ożywiania starego miasta.  A zamknięcie dla ruchu samochodowego od razu nie jest konieczne. Działania podzieliła na 3 etapy: pierwszy to strefa uspokojonego ruchu, następnie wskazanie miejsc parkingu, na końcu- docelowo wyłączenie ruchu kołowego.

 Radny Marcin Napieralski zadał pytanie, czy wiadomo, kto był głównym "hamulcowym" jeżeli chodzi o zamknięcie ruchu kołowego na placu? Banki??pyta o koszt modernizacji tego placu.

Odpowiedzi udzieliła p.projektant, na razie , na tym etapie nie mają kosztorysu, ale będzie to kwota w okolicach 2 mln złotych.

Radny Piotr  Jania wyraził dezaprobatę,  stwierdził, że projekt ten   jest półproduktem , nie na to czekał i nie tego się spodziewał,  na miejsce imprez i na "serce miasta" zdaniem radnego lepsze są Wały Chrobrego.

Michał Przepiera- BSM-  ma dystans do tego projektu, też uważa, że projekt ten powinien być skonsultowany ze wszystkimi podmiotami, mieszkańcami, specjalistami. natomiast dodał, że zamknięcie całkowite placu i wyłączenie z ruchu kołowego dla miasta budzi pewne konsekwencje komunikacyjne.

Radna  Jacyna-Witt chciałaby wiedzieć, jak wyglądały konsultacje z Akademią Sztuki, której obiekty akademickie położone są na terenie starego miasta i jest jednym z głównym użytkowników Placu Orła Białego. Odnośnie samego projektu, zdaniem radnej projekt jest banalny i nie zachwyca. Plac jak plac, kolejny w mieście. Ma dużo zarzutów odnośnie tego projektu, działania w nim zawarte są jednokierunkowe. Deptak, który został odcięty od placu schodami? pozostawienie ruchu kołowego na ul. Staromłyńskiej, źle  zaprojektowana przestrzeń publiczna i źle wykorzystana. Poza tym, zaprojektowano funkcje tego placu tylko na okres letni, brak całorocznej koncepcji wykorzystania placu, np.zimą. Z przykrością stwierdza, że Urząd Miasta nie dopilnował, aby Biuro Projektu w Gdańsku poczuło atmosferę tego miasta, tego specyficznego miejsca. Miejsca, które mogłoby spełniać funkcje rynku, placu na którym kwitło by życie kulturalne i towarzyskie. Poza tym restauracyjki, kawiarenki przyciągające turystów, bo bliskość starego miasta to wielki plus. 

Radna M.Herczyńska podkreśliła, że jest to tylko opinia radnej Jacyny-Witt, nie wszystkich. Przypomniała,że dziś są  tylko opinie i dyskusja, należy poprawić projekt, zamknąć ruch kołowy, włączyć deptak, to projekt, który można jeszcze skorygować. I który jest szeroko konsultowany z całym środowiskiem.

Radny Arkadiusz Marchewka zadał pytanie pani Nosek, dlaczego uważa,że należy czekać i obserwować? To miejsce powinno determinować działania, to co się ma tam dziać. Przypomniał, że niedawno w mieście ukończono Aleje Kwiatowa,która w niczym nie przypomina zielonego miejsca, buduje się Muzeum Przełomów,  Plac Orła- bardzo podobny projekt, bardzo podobne funkcje, dużo kamienia, betonu. Te miejsca niczym się  ze sobą nie wiążą, nie ma dla nich konkretnego przeznaczenia, planu. Radny pyta, dlaczego tak się dzieje. 

Pani Ewa Nosek odpowiadając na pytanie, czy Plac orla Białego przyciąga mieszkańców? myśli, że tak się dzieje, są organizowane festyny, imprezy muzyczne, kiermasze, natomiast Wały Chrobrego i Park Kasprowicza, Jasne Błonia- to struktura reprezentacyjna  miasta.  Plac Orła Białego- zachowane funkcje  starego miasta, funkcje usługowe, kulturalne, oświatowe,gastronomiczne). Należy zawsze podkreślać walory danego miejsca.

Głos zabrała jeszcze pani M.Gwiazdowska-Miejski Konserwator Zabytków, przedstawiła radnym prezentację multimedialną, przypomniała,że do niedawna to miejsce to była tzw.sypialnia starego miasta i to się zmienia. Do niedawna zapomniany i zaniedbany plac, czas, aby przywrócić mu dawną świetność. Aby stał się miejscem reprezentacyjnym. Proponuje dopasować dzisiejszą rzeczywistość do dawnego, reprezentacyjnego miejsca w tym mieście.

Głos zabrała jeszcze p.Magdalena Grycko- Ogrodnik Miejski, która dodała,że konsultacje z nią się odbyły w sprawie nasadzeń zielonych, ale chciałaby, aby ingerencja w strefę zieloną na Placu Orła była jak najmniejsza.

 P.Magdalena Herczyńska na zakończenie dodała, że  Biuro projektowe  na projekt przebudowy pl. Orła Białego musi jeszcze zdobyć pozwolenie na realizację inwestycji od Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Powinna zostać wydana w ciągu dwóch tygodni. Potem miasto ogłosi przetarg na wykonawcę koncepcji. Na realizację prac wykonawca  będzie miał  rok. (od podpisania umowy). ZWIK ma stały kontakt z Biurem projektu i są na dobrej drodze do uzyskania konsensusu.

Pan dyr, Michał Przepiera dodał, że projekt będzie dostępny na stronach internetowych miasta, każdy mieszkaniec będzie się mógł z nim zapoznać.

Na tym zakończono spotkanie w sprawie koncepcji zagospodarowania Placu. Komisja jeszcze w trakcie prac, powróci do tematu.
 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Maria Magdalena Herczyńska
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/09/25, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2013/01/16 10:25:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2013/01/16 10:25:52 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/10/23 11:08:06 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/10/15 14:02:26 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/10/12 11:18:37 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/09/26 10:31:19 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/09/25 15:15:08 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/09/25 14:06:16 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/09/25 14:05:06 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/09/25 13:55:40 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/09/25 13:53:26 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/09/25 13:46:31 nowa pozycja