PROTOKÓŁ NR 0063-4/162/13
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 29 PAŹDZIERNIKA 2013 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Rozpatrzenie projektu uchwały nr 262/13 w sprawie zmiany uchwały w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych oraz nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin i warunków udzielania bonifikat - c.d. |
4. | Prezentacja projektu mpzp "Bolinko-Kadłubka" - c.d. |
5. | Prezentacja projektu mpzp "Bolinko-Rynkowa 3". |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
W wyniku głosowania za-8, przeciw-0, wstrzym.-4 Komisja przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 22 października 2013 r.
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie projektu uchwały nr 262/13 w sprawie zmiany uchwały w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych oraz nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin i warunków udzielania bonifikat - c.d.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik przedstawił swoją propozycję do zmiany w projekcie uchwały nr 262/13 polegającą na tym aby §6 ust. 1 wykreślić w całości. Zastąpić go zapisami dotyczącymi stanu technicznego budynku np. budynki nowe i po kapitalnym remoncie nie podlegają sprzedaży.
Zastępca Prezydenta Miasta Mariusz Kądziołka powiedział, że zupełnie nie zgadza się z tą propozycją. Powiedział, że trzeba sięgnąć do analizy sytuacji, gdy wszystkich obowiązywała 95% bonifikata, czy wtedy był wielki boom na wykup mieszkań. Nie było takiej sytuacji. Inaczej trzeba traktować 20 letniego najemcę a inaczej tego który mieszka rok czy dwa. Propozycja Piotra Kęsika to nic innego jak rozdawnictwo mieszkań.
Piotr Kęsik zapytał jaka jest różnica miedzy 20-letnim a rocznym najemcą.
Radny Tomasz Hinc powiedział, że różnią ich okresy płacenia czynszu.
Piotr Kęsik zapytał czy przy bonifikacie 97% nie było to rozdawnictwo.
Mariusz Kądziołka odpowiedział, że było i dlatego wspólnie zmieniono zasady.
Piotr Kęsik powiedział, że obecne zapisy bronią urzędników i spowalniają wykup mieszkań. Ludzie nie chcą płacić ceny rynkowej za kamienice na Stołczynie. Ten zasób jest stary i zniszczony, wymaga ogromnych remontów. Zapisy spowalniają wykup mieszkań, ale rozumie punkt widzenia prezydenta.
Mariusz Kądziołka powiedział, że wielkość bonifikaty nie ma wpływu na ilość wniosków.
Witold Dąbrowski powiedział, że jest zaskoczony tą propozycją. Nie jest to zmiana ad hoc. Nie wie dlaczego miasto miałoby wyprzedawać wszystkie mieszkania będące w zasobie.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że propozycja ta jest szczytem populizmu. Czynsze komunalne są wyższe niż czynsze w mieszkaniach własnościowych. Czynsze służą utrzymaniu ZBiLKu. Kwestia bonifikat nie jest wyznacznikiem popytu. Rozbuchany jest zasób docelowo-czynszowy, który uniemożliwia wykupienie. Tam gdzie jest zasób nie są przyjmowane wnioski o sprzedaż. Wprowadzenie bonifikat było podjęte kilkanaście lat temu na zasadzie konsensusu. Urząd zarządzany jest jak za Króla Świeczka, archaicznie funkcjonuje od 2005 roku. Wykup jest utrudniany. Sprawy prowadzone są na zasadzie miasto kontra mieszkańcy a nie miasto z mieszkańcami.
Radna Judyta Lemm powiedziała, że bonifikata ma zachęcać do kupna, kupujący mieli angażować własne pieniądze. Bonifikaty powinny zachęcać.
Witold Dąbrowski powiedział, że nie widzi w deliberowaniu nad bonifikatami panaceum na zasób docelowo-czynszowych. Jeżeli chcemy dyskutować o wysokości bonifikat jako takich to na pewno nie jest to czas i miejsce. Trzeba to zrobić na spokojnie. Nie trzeba wyprzedawać całego majątku.
Tomasz Hinc powiedział, że problemem nie jest bonifikata. Przed wprowadzeniem nowych zasad było dużo ogłoszeń o możliwości wykupu mieszkań z bonifikatą 97 %. Ludzie podchodzą do tego rozsądnie. Nie chcą być właścicielami zdekapitalizowanego majątku i części wspólnych. Jak miasto będzie zapewniało lokale komunalne i socjalne gdy wyprzeda cały zasób.
Piotr Kęsik powiedział, że poprosi o wykaz ile wniosków o wykup mieszkania jest w jakim przedziale bonifikat. Okaże się, że zasób to 60 5 do remontu.
Mariusz Kądziołka powiedział, że jeżeli jest wola zniesienia podziału bonifikat, to należy się do tego dobrze przygotować a nie wprowadzać tego szybką ścieżką na sesję.
Małgorzata Waszak Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami powiedziała, że w momencie wprowadzania nowej polityki mieszkaniowej informacja o wykupie z maksymalną bonifikatą była rozpowszechniana i nie wpłyneła szczególnie duża liczba wniosków, tak jak jest to sugerowane. Co do czasu ich realizacji, to do obsługi tego typu spraw zostały przesunięte trzy etaty. Na efekty trzeba będzie poczekać.
Radny Marek Duklanowski przedstawił swoje propozycje:
1. §6 ust. 1 jest „1. Ustala się bonifikaty od ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego zbywanego na rzecz najemcy będącego (cej) osobą fizyczną, w wysokości określonej w pkt. 1-5 tj.:” winno być: „1. Ustala się bonifikaty od ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego zbywanego na rzecz najemcy będącego (cej) osobą fizyczną, w wysokości określonej w pkt. 1-4, tj.:”
2. §6 ust. 5 mówi o stosowaniu jego zapisów w sytuacji, kiedy małżonkowie posiadają w innym lokalu mieszkalnym bądź nieruchomości zabudowanej przeznaczonej na cele mieszkalne na zasadzie współwłasności, udziały sumujące się do jedności.
Pytanie: co w sytuacji, kiedy posiadają dwie nieruchomości opisane powyżej? Zapis jasno precyzuje nieruchomość w l.poj. i sumę udziałów jako równą 1.
3. §6 ust. 5a skreślić „jest mniejsza niż 50% udziału i”. Wtedy przepis ust. 5 nie miałby zastosowania w sytuacji, kiedy najemca bądź jego małżonek mieliby tytuł prawny do nieruchomości pochodzącej ze spadkobrania – bez ustalania wysokości udziałów.
Mariusz Kądziołka powiedział, że w dokumencie przekazanym Członkom Komisji odniósł się do propozycji Marka Duklanowskiego (zał. nr 3 do protokołu). Prosi aby nie głosować poprawki likwidującej podział bonifikat ze względu na czas zamieszkiwania, jeżeli ma to być przedmiotem zmiany to prosi o dłuższą merytoryczną dyskusję nad tym.
Piotr Kęsik powiedział, że w takim razie wycofuje się ze swojej poprawki na razie. Przekaże poprawki radnego Marka Duklanowskiego celem przygotowania autopoprawki.
Ad. pkt. 4.
Prezentacja projektu mpzp "Bolinko-Kadłubka" - c.d.
Anna Nawacka-Górzeńska Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta powiedziała, że na poprzedniej komisji, gdzie prezentowała założenia planu, prosiła o zapoznanie się z przesłaną drogą elektroniczną koncepcją i wyrażenie opinii nt. punktu przesiadkowego.
Radny Witold Dąbrowski, powiedział, że to dobra propozycja.
Radny Marek Duklanowski powiedział, że w pobliżu jest planowany parking i punkt przesiadkowy, więc robienie drugiego jest bezcelowe. Zapytał czy Zarząd Dróg i Komunikacji Miejskiej chce tej zmiany. W sytuacji gdzie w pobliżu jest planowany parking i inny punkt przesiadkowy tworzenie drugiego jest bezcelowe. W prognozach, za 30 lat Szczecin ma mieć 320 000 mieszkańców, więc nie ma jego zgody na planowanie drugiego punktu przesiadkowego w tym obszarze.
Wiesław Makay z Biura Planowania Przestrzennego Miasta powiedział, że ta pętla jest planowana na wniosek ZDiTM. Biuro popiera ten wniosek.
Radny Marcin Napieralski powiedział, że to dobra propozycja.
Marek Duklanowski zapytał co z dachami budynków na planowanej pętli. Czy mają mieć dowolne parametry.
Anna Nawacka-Górzeńska odpowiedziała, że tak. Architekci będą mogli je skomponować z sąsiednia zabudowa.
Komisja nie podjęła formalnego stanowiska w sprawie punktu przesiadkowego.
Ad. pkt. 5.
Prezentacja projektu mpzp "Bolinko-Rynkowa 3".
Anna Nawacka-Górzeńska Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta przedstawiła radnym prezentację dotyczącą zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Bolinko-Rynkowa 3”.
Radny Witold Dąbrowski zapytał czy nie można pomyśleć o terenie produkcyjnym w obszarze planu. Dlaczego przy Szaczanieckiej planuje się wieżowce, potem mieszkańcy będą podnosili, że są tam niesprzyjające warunki do mieszkania. Dlaczego Biuro przychyla się do wyższej zabudowy.
Anna Nawacka-Górzeńska odpowiedziała, że ona już jest wyższa, można się zastanowić nad przekształceniem funkcji. Prosi o stanowisko Komisji w tej sprawie to będzie to analizować.
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
1.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że na jednej z poprzednich komisji była rozpatrywana sprawa Pani Katarzyna Rybak.
Zastępca Prezydenta Miasta Mariusz Kądziołka powiedział, że trzeba poprawić uchwałę, aby takie sprawy jak Pani Rybak się nie zdarzały.
Piotr Kęsik poprosił o przygotowanie projektu uchwały zmieniającego obowiązującą uchwałę.
Wiceprzewodnicząca Komisji Jolanta Balicka zapytała co można w tej sprawie zrobić.
Radny Tomasz Hinc powiedział, że Komisja może podjąć stosowne stanowisko.
Mariusz Kądziołka powiedział, że wystąpi do Społecznej Komisji Mieszkaniowej jeszcze raz, aby inaczej na to spojrzeli i przyznali lokal socjalny.
Piotr Kęsik powiedział, żeby jej zaliczyli okres mieszkania z dzieckiem do ilości osób.
Mariusz Kądziołka powiedział, że wtedy Pani Katarzyna Rybak wejdzie w procedurę.
Piotr Kęsik powiedział, że zwróci się ze stanowiskiem do prezydenta w tej sprawie.
2.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że chciałby aby na jednym z posiedzeń zająć się mieszkaniami przeznaczonymi dla artystów na pracownie. Miały one mieć preferencyjne stawki a mają normalne.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołował | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Rafał Miszczuk Podinspektor BRM | Piotr Kęsik |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Rafał Miszczuk | 2013/11/22 12:03:14 | modyfikacja wartości |
Rafał Miszczuk | 2013/10/25 09:34:45 | modyfikacja wartości |
Rafał Miszczuk | 2013/10/25 09:18:02 | nowa pozycja |