PROTOKÓŁ NR 0063-4/179/14
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 18 LUTEGO 2014 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Rozpatrzenie wykazu nieruchomości nr 5/14. |
4. | Zaopiniowanie wniosku spółki Eurocapital o zmianę mpzp "Gumieńce-Krakowska". |
5. | Zaopiniowanie wniosku o zmianę mpzp "Gumieńce - Harnasiów 2" |
6. | Zaopiniowanie wniosku spółki Lidl o zmianę mpzp "Gumieńce - Harnasiów 2". |
7. | Zaopiniowanie wniosku spółki Lidl o zmianę mpzp "Niebuszewo". |
8. | Rozpatrzenie uwagi Stowarzyszenia "Kameralna" do projektu mpzp „Śmierdnica - Wędrowna” w Szczecinie. |
9. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
W wyniku głosowania: za 10, przeciw-0, wstrzyma.-1 Komisja przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 20 stycznia 2014 r.
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie wykazu nieruchomości nr 5/14.
Wykaz nieruchomości nr 5/14 (znak: WGN-III.6841.11.2013.RS, UNP: 35407/WGN/-XIV/13).
W wyniku głosowania: za-9, przeciw-0, wstrzyma.-2 Komisja zaopiniowała pozytywnie ww. wykaz nieruchomości.
Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie wniosku spółki Eurocapital o zmianę mpzp "Gumieńce-Krakowska".
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że do Komisji wpłynął wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Gumieńce- Krakowska”, złożony przez spółkę Eurocapital (zał. nr 4 ). Wniosek był omawiany na Komisji a także odbyła się w tej sprawie wizja w terenie. Proponuje głosowanie wniosku.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że w tej sprawie było pismo kupców z Gumieniec i chce dyskutować.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że w głosowaniu wyjdą opinie na ten temat. Mamy w tej sprawie negatywną opinię Rady Osiedla i Spółdzielni Mieszkaniowej Rezeda i Rolnik.
Julia Maj, reprezentująca spółkę Eurocapital, powiedziała, że wniosek dotyczy wyłącznie zmiany powierzchni lokali usługowych. Jest 40% zabudowy, co daje możliwość wybudowania 1800 m2 lokali. Jest możliwość zrobić 10 lokali handlowych albo 2-3 większych. Mało jest obecnie sklepów do 100m2. Rozumie też protest mieszkańców.
Radna Grażyna Zielińska zapytała jakie tam konkretnie usługi mogą powstać.
Julia Maj powiedziała, że będą to powierzchnie handlowe na wynajem.
Radna Grażyna Zielińska powiedziała, że na osiedlu funkcja mieszkaniowa będzie urozmaicona.
Julia Maj powiedziała, że jej wniosek jest wpisany w trend opisany w Studium.
Radna Grażyna Zielińska powiedziała, że Eurocapital kupił działkę z planem i był świadomy zapisów.
Julia Maj powiedziała, że była świadoma zapisów.
Radna Grażyna Zielińska powiedziała, że plany zagospodarowania są za często wzruszane.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że widzi, że nie da się uniknąć emocji. Byliśmy w terenie, było to już na Komisji, dzisiaj mamy tylko głosować.
Radny Witold Dąbrowski powiedział, że zapis w planach jest pod mieszkania, inwestorzy o tym wiedzieli, tak samo jak osoby, które kupiły lub wybudowały dom w tej okolicy. Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości będzie głosował przeciwko zmianom.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że chce uporządkować sprawy. Głosować będziemy nad wnioskami a nie nad zmianami w planie. Te wnioski to jednocześnie pytanie o filozofie miasta, czy mają być same dyskonty czy harmonia. Z wyliczeń wynika, że mamy dużą sieć dyskontów, jeżeli będzie powyżej 50% to zabije drobny handel i sieci handlowe wprowadzą dyktat cen. Plany nie zabezpieczają interesów mieszkańców. 10 lat temu wszczęto plany i do tej pory ich nie ukończono, Prezydent miał chronić kupców a tego nie robi.
Radny Jan Posłuszny zapytał, czy w aktualnym mpzp jest określona wielkość powierzchni handlowej.
Anna Nawacka-Górzeńska Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego powiedziała, że jest to 100 m2 dla jednego lokalu handlowego.
Radna Judyta Lemm powiedział, że interes jednych ma się odbyć kosztem drugich. Rozumie dbałość o przedsiębiorców ale nie może być ona krzywdząca dla mieszkańców i najbliższego sąsiedztwa. Duża powierzchnia handlowa to duży transport samochodów dostawczych, które w środku osiedla spowodują uciążliwość. Wcześniej mieszkańcy wybrali to miejsce do życia a teraz próbuje się im wcisnąć dyskont. Pani Julia Maj wiedziała co kupuje. Chce na wniosek mieszkańców utrzymać zapis o 100 m2 powierzchni handlowej, gdyż każde jej powiększenie będzie uciążliwe. Na tym terenie był też problem z kanalizacją. Jest zdecydowanym przeciwnikiem zmian, które budzą niepokój.
Julia Maj powiedziała, że od momentu uchwalenia mpzp zmieniły się trendy w handlu. Sklep do 100 m2 to przeszłość. Apteka i drogeria to obecnie 300-400 m2. Zapisy o 100m2 to ograniczenie działalności. Zapytała, jakie zmiany będą ewentualnie do zaakceptowania przez Radę.
Radna Grażyna Zielińska powiedział, że dopóki nie ma wniosku to nie ma o czym mówić.
W wyniku głosowania: za-0, przeciw-9, wstrzyma.-1 Komisja zaopiniowała negatywnie wniosek spółki Eurocapital o zmianę w mpzp „Gumieńce-Krakowska”.
Ad. pkt. 5.
Zaopiniowanie wniosku o zmianę mpzp "Gumieńce - Harnasiów 2"
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że do Komisji wpłynął także wniosek Państwa Paryskich w sprawie zmiany mpzp „Gumieńce-Harnasiów 2” (zał. nr 5). Zapytał Zastępcę Prezydenta Miasta Piotra Mynca o sprawę hipermarketu koło Targowiska Manhattan.
Piotr Mync Zastępca Prezydenta Miasta powiedział, że jest wniosek o pozwolenia na budowę obiektu o powierzchni handlowej do 2000m2.
Jerzy Paryski, Wnioskodawca, powiedział, że przeanalizował sprawę i chce ograniczyć swój wniosek . Zamiast dyskontu chce sklep osiedlowy do 400 m2 powierzchni sprzedaży.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że na ten teren była pozytywna opinia Rady Osiedla Gumieńce. Prosi w takim razie o wniosek na piśmie wraz z opinią Rady Osiedla i złożenie go do Komisji.
Radna Judyta Lemm powiedziała, że prosi aby skonsultować opinię nie tylko z Radą Osiedla ale i z najbliższymi mieszkańcami, czego wcześniej nie uczyniono. Chodzi dokładnie o osiedle wybudowane przez SGI. Oprócz tego chce także potwierdzenia i dokumentów, czy kwoty odszkodowań wypłaconych przez miasto za tereny pod ul. Europejską nie były za wysokie. Czy miasto ma prawo dokonać takich zmian, jeżeli wcześniej wypłacono odszkodowania.
Jerzy Paryski powiedział, że Radna Judyta Lemm ma urojenia.
Radna Grażyna Zielińska poprosiła o nie komentowanie. Nie było to eleganckie.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik poprosił Pana Paryskiego o przemyślenie wniosku, żeby nie wracał on co jakiś czas. Oczekuje ponownego wniosku uzgodnionego z Radą Osiedla.
Radna Grażyna Zielińska powiedziała, że nie Komisja oczekuje tylko wniosek ma być złożony do Biura Planowania Przestrzennego Miasta.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że nie będzie się upierał, prosi o złożenie do Biura Planowania.
Ad. pkt. 6.
Zaopiniowanie wniosku spółki Lidl o zmianę mpzp "Gumieńce - Harnasiów 2".
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że do Komisji wpłynął wniosek spółki Lidl Polska w sprawie zmiany mpzp „Gumieńce-Harnasiów 2” (zał. nr 6). Radny Marcin Napieralski mówił, że ul. Harnasiów na długości działki Lidla jest brukowana. Lidl miał się zastanowić czy będzie partycypował w kosztach przebudowy. Zapytał, czy jest już decyzja w tej sprawie.
Łukasz Strojny, reprezentujący spółkę Lidla Polska, powiedział, że chce zadeklarować, że Lidl na własny koszt w 100 % przebuduje drogę na długości swojej działki pod samochody ciężarowe.
Radny Marek Duklanowski powiedział, że kwestia drogi jest tutaj drugorzędna i niczego nie przeważająca. Wnioskodawca może się nawet notarialnie zobowiązać. Tutaj chodzi o jakość stanowionego prawa i jego ciągłości jeśli wniosek zostanie zaopiniowany negatywnie. 3,5 roku temu plan był uchwalony. Ostatnimi czasy dużo ludzi osiedla się na Gumieńcach. Trudno by było w tym trendzie pozbywać się zabudowy jednorodzinnej w poczet dyskontów, których jest za wiele. Pół roku temu Zastępca Prezydenta Miasta Piotr Mync powiedział, że dyskonty zabijają handel. Zdecydowane nie dla tego wniosku.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedział, że budżet miasta składa się z PIT. Ludzie nie będą chcieli mieszkać koło Lidla, przeniosą się do ościennych gmin, a na tym straci miasto. Jak to się stało, że Lidl kupił działkę od Kornasa nie mając gwarancji zmiany mpzp. Czy ktoś obiecał zmianę mpzp, a jeśli tak to kto.
Radna Grażyna Zielińska powiedział, że dość już uprzywilejowywania dyskontów nad zabudowę jednorodzinną. Wprowadzenie dyskontów zniszczy drobnych kupców. Pyta ogólnie co pomoże zatrzymać mieszkańców w mieście, czy nowe dyskonty, czy przemyślany plan zagospodarowania. Na szczęście radni nad tym czuwają.
Radny Adam Kozłowski spytał o opinię Rady Osiedla Gumieńce.
Andrzej Kamrowski, radny Rady Osiedla Gumieńce, powiedział, że Rada pozytywnie wypowiedziała się jedynie wobec zmian przy stacji paliw i też nie na 2000 m2.
Romuald Szmyt z Rady Osiedla Gumieńce powiedział, że tylko działka Pana Paryskiego nadaje się pod budowę sklepu. Rada zaopiniowała usługi i służebność dla budownictwa.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że w opinii Rady Osiedla, którą ma na piśmie, jest wyraźnie napisane, że Rada pozytywnie opiniuje zapis o powierzchni handlowej do 2000 m2.
Radna Judyta Lemm powiedziała, że znowu jest tak, że atrakcyjny teren pod budownictwo jednorodzinne jest wypierany przez handel wielko powierzchniowy. Działania takie doprowadzą do tego, że jedyne spokojne miejsca do zamieszkania będą poza miastem. Jest to zły kierunek. Spółka, która wnioskuje o zmianę nie płaci nawet w Szczecinie podatków a mieszkańcy których zrazimy tak.
Radny Marcin Napieralski powiedział, że złożył w sprawie ulicy interpelację. Zapytał czy to prawda, że na dwie kolejne działki też są wnioski o zmianę mpzp, a jak tak to jakie.
Anna Nawacka-Górzeńska powiedział, że są to podobne wnioski.
Łukasz Strojny powiedział, że ulica Europejska generuje duży hałas. Wartość działki budowlanej z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną przy dużym skrzyżowaniu jest niska. Powinien być jakiś bufor od ulicy dwupasmowej. Zapytał, dlaczego radni nie biorą tego pod uwagę. Na tej wysokości nie ma ekranów akustycznych, można na dowód zrobić pomiar hałasu.
Radna Grażyna Zielińska zapytała czy Lidl wpływa na rozwój miasta. Budując sklep Lidl w tych, jak sam powiedział, niesprzyjających warunkach, nie ulży się okolicznym mieszkańcom.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że podczas wizji lokalnej, właścicielka działki nr 39/9 podeszłą do członków Komisji i mówiła, że ze względu na to skrzyżowanie nie może sprzedać żadnego domu i chce złożyć wniosek o zmianę mpzp.
Radna Grażyna Zielińska powiedziała, że ręczne mieszanie w mpzp jest absurdem.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że dla przejrzystości chce powiedzieć, że Pana Łukasza Strojnego nigdy nie widział.
Radna Judyta Lemm powiedziała, że tylko winny się tłumaczy.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że to jest absurdalna sytuacja.
W wyniku głosowania: za-0, przeciw-8, wstrzyma.-2 Komisja zaopiniowała wniosek spółki Lidl Polska o zmianę mpzp Gumieńce-Harnasiów 2.
Andrzej Jaszczyński, ze spółki Lidl Polska, powiedział, że radni mają swój pogląd oni mają swój. Prawdą jest, że w sąsiedztwie nie ma domów jednorodzinnych bo nikt nie chce mieszkać przy czteropasmowej ulicy.
Ad. pkt. 7.
Zaopiniowanie wniosku spółki Lidl o zmianę mpzp "Niebuszewo".
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że do Komisji wpłynął drugi wniosek spółki Lidl o zmianę mpzp „Niebuszewo” (zał. nr 7).
Łukasz Strojny, reprezentujący spółkę Lidl Polska, powiedział, że to jest już zrealizowana inwestycja. Nic się nie zmieni poza wielkością sali sprzedaży. Nie będzie zmiany w kubaturze budynku, ulegnie zmianie tylko wewnętrzna funkcja sklepu.
Radny Marek Duklanowski powiedział, że możemy mówić mirażami, że się nic nie zmieni, to po co w takim razie wniosek o zmianę. Dyskonty walczą o klienta na naszym rynku, każdy metr więcej coś zmienia. Jako miasto jesteśmy na drugim miejscu pod względem powierzchni dyskontów na mieszkańca. Możemy się zastanawiać czy potrzeba więcej, ale w dalszym ciągu tracimy jako miasto.
Radny Jan Posłuszny powiedział, że jest to skrajnie inny przypadek niż na Gumieńcach. Działkę tę inwestor kupił w przetargu z takimi zapisami. Nie widzi przeciwwskazań do przychylenia się do wniosku.
Radna Grażyna Zielińska zapytała co się dokładnie ma zmienić.
Łukasz Strojny powiedział, że powiększona ma być hala sprzedaży kosztem magazynu.
Radna Judyta Lemm powiedziała, że obiekt ten jest przy newralgicznym skrzyżowaniu, które w godzinach szczytu jest zakorkowane. Zdecydowanie sprzeciwia się temu wnioskowi.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt powiedziała, że był przetarg na teren z powierzchnią handlową 600 m2. Lidl wygrał przetarg, kupił działkę, wybudował obiekt a teraz składa wniosek o powiększenie. Duże koncerny, nie twierdzi, że akurat Lidl, tworzą magazyny po to, aby w przyszłości zwiększyć powierzchnie handlową.
Radna Joanna Brodka zapytała jaka jest dopuszczalna zabudowa terenu.
Anna Nawacka-Górzeńska odpowiedziała, że 50 %.
Łukasz Strojny powiedział, że chce się odnieść do kwestii komunikacyjnych. Na wysokości wjazdu do Lidla jest droga dwupasmowa. Zakorkowanie wynika ze zwężenia jezdni. Tam jest biuro Lidla więc wie doskonale jak to wygląda. Korki robią się też z powodu wjazdów do osiedli. Nie zgadza się z twierdzeniem, że przy Lidlu są korki. Pragnie zwrócić uwagę, że w sąsiedztwie jest działka nr 1001 przeznaczona do sprzedaży, na której dopuszczona jest powierzchna handlowa do 1000 m2. Prosi o konsekwencję.
Radna Małgorzata Jacyna-Witt podziękowała za podpowiedź, powinno zostać to zmienione.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że 500 m2 to jest 5 dyskontów spożywczych. Wszelkie utrudnienia i korki w ruchu będą do czasu wybudowania drugiej nitki jezdni.
Radny Marek Duklanowski powiedział, że działka o numerze 1001 ma takie same ograniczenia, więc prosi o nie mówienie nieprawdy. Przytoczył zapisy mpzp.
Anna Nawacka-Górzeńska potwierdziła informację Radnego Marka Duklanowskiego o ograniczeniach na działce nr 1001.
W wyniku głosowania: za-3, przeciw-6, wstrzyma.-1 Komisja zaopiniowała negatywnie wniosek spółki Lidl Polska o zmianę mpzp „Niebuszewo”.
Ad. pkt. 8.
Rozpatrzenie uwagi Stowarzyszenia "Kameralna" do projektu mpzp „Śmierdnica - Wędrowna” w Szczecinie.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że do Komisji wpłynęło pismo Pana Andrzeja Dobbersteina ze Stowarzyszenia Kameralna w sprawie projektu mpzp Śmierdnica – Wędrowna (zał. nr 8).
Lidia Ziemlewicz z Biura Planowania Przestrzennego Miasta na mapie omówiła projekt planu. Do tej pory obowiązuje plan przyjęty w 1998 roku. Powiedział, że Stowarzyszcie podnosi, że projektowana droga jest niepotrzebna, ponieważ powstała droga S-3. Jest to argument nietrafiony, gdyż ma być to droga zbiorcza obsługująca osiedle. Nikt nie będzie jechał do Starego Czarnowa drogą S-3.
Radna Grażyna Zielińska powiedziała, że jeszcze nie słyszała, żeby ktoś walczył przeciwko drodze. Zwykle ludzie walczą o drogę.
Andrzej Dobberstein powiedział, że o to występuje 20 osób z 10 adresów.
Radna Judyta Lemm powiedziała, że każdy kto kupował działkę robił to przy istniejącym mpzp i wiedział co robi. Plan obowiązuje od 1998 roku.
Andrzej Dobberstein powiedział, że zanim nabył działkę był w Biurze Planowania Przestrzennego i powiedziano mu, że jak będzie S-3 to nie będzie tej drogi. Na piśmie niestety tego nie ma.
Radny Marek Duklanowski powiedział, że rezerwacja tego pasa pod drogę jest słuszna.
Wiceprzewodnicząca Komisji Jolanta Balicka zapytała ile członków liczy Stowarzyszenie Kameralna.
Andrzej Dobberstein odpowiedział, że 12 osób. Ze swoich pieniędzy zrobili wodociągi i gaz za ok. 70 tys. zł. Działki kupili od prywatnej osoby. Żeby profesjonalnie podejść do składanej uwagi do planu, wynajęli urbanistę i dwóch pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Złożyli przeanalizowane i merytoryczne uwagi. 18 stycznia 2014 r. otrzymali odpowiedź, że wszystkie uwagi zostały odrzucone, bez podanego uzasadnienia. Uważa, że takie podejście nic nie załatwia. Niepotrzebnie ponieśli koszty, skoro całe merytoryczne opracowanie ma pójść do kosza. Uwagi odrzucono z powodów formalnych. Sytuacja nie jest czarno-biała. Mapy siedlisk RDOŚ i Urzędu Miasta nie pokrywają się. Przedstawił Komisji alternatywne warianty przebiegu drogi (zał. nr ).
Wiceprzewodnicząca Komisji Jolanta Balicka powiedziała, że Stowarzyszenia Kameralna nie ma na stronach organizacji pozarządowych Urzędu Miasta.
Andrzej Dobberstein zapytał, czy to ma takie znaczenie.
Wiceprzewodnicząca Komisji Jolanta Balicka, że tak, bo nie wie czy ma upoważnienie do występowania w imieniu mieszkańców czy tylko swoim własnym.
Radna Grażyna Zielińska zapytała, czy w pozwoleniach na budowę była informacja o planowanej drodze.
Lidia Ziemlewicz z BPPM powiedziała, że w tych, które czytała była informacja o przebiegu drogi.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że Pan Andrzej Dobberstein w swoim wniosku prosił o zapoznanie się z jego argumentacją, co też Komisja zrobiła.
Ad. pkt. 9.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Jarosław Woźniak z ZBiLK powiedział, że spotkanie o którym mowa, odbyło się 12 lutego br. Zastępca Prezydenta Miasta Mariusz Kądziołka podjął decyzję, że osobie, która była dzierżawcą spornego terenu, ale przez 3 lata nic na nim nie robiła, wypowie umowę dzierżawy i zawrze ją z Panem Kempą.
Przewodniczący Komisji Piotr Kęsik powiedział, że informacja została przyjęta do wiadomości.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołował | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Rafał Miszczuk Podinspektor BRM | Piotr Kęsik |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Rafał Miszczuk | 2014/03/11 08:38:53 | modyfikacja wartości |
Rafał Miszczuk | 2014/02/18 15:12:50 | modyfikacja wartości |
Rafał Miszczuk | 2014/02/12 13:27:08 | nowa pozycja |