przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/35/11
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 1 GRUDNIA 2011 ROKU


Początek posiedzenia - 13:30
Zakończenie posiedzenia - 15:45

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji w dniu 16 listopada br.
3. Wizja lokalna- Zakład Uzdatniania Wody „Miedwie”.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji w dniu 16 listopada br.


Komisja w wyniku głosowania:z a- 6 ( jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 16 listopada br. bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Wizja lokalna- Zakład Uzdatniania Wody „Miedwie”.


W dalszej części obrad komisja odbyła wyjazdowe posiedzenie na terenie "Miedwia" – jednego  z najnowocześniejszych zakładów produkcji wody w Polsce  Zakład Produkcji Wody "Miedwie" jest jednym z kluczowych elementów zapewniających funkcjonowanie Szczecina. Codziennie stolica województwa zużywa ok. 80 tysięcy metrów sześciennych wody, której aż 90 procent dostarcza "Miedwie".

W 2005 roku rozpoczęto modernizację zakładu w ramach projektu "Poprawa jakości wody w Szczecinie", dzięki któremu dzisiaj Zakład Produkcji Wody "Miedwie" należy do najnowocześniejszych w kraju. Zakład Produkcji Wody "Miedwie" wybudowano w 1976 roku, z inicjatywy profesora Ryszarda Bagińskiego z Politechniki Szczecińskiej. Było to jedyne korzystne, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie dostarczania wody Szczecinowi. Po wielu latach eksploatacji konieczna stała się modernizacja zakładu z powodu zużycia technicznego. Kompleksowa modernizacja Przystąpienie szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji do realizacji projektu Poprawa jakości wody w Szczecinie i uzyskanie pieniędzy na jego realizację z Unii Europejskiej pozwoliło na dalsze udoskonalanie technologii uzdatniania wody.  W 2005 roku rozpoczęto budowę stacji filtrów na węglu aktywnym, jako kolejnego elementu modernizacji całego procesu. Węgiel aktywny jest dzisiaj coraz powszechniej stosowany, jako skuteczny środek oczyszczania wody i poprawy jej walorów smakowych.

W ramach modernizacji udoskonalono proces dezynfekcji wody, rezygnując z chloru na rzecz dwutlenku chloru. Działa on dużo skuteczniej i to przy mniejszych dawkach, zabezpieczając wodę przed skażeniem. Poza tym konsumenci nie odczuwają jego obecności w wodzie. Proces ten jest jeszcze wdrażany zgodnie z wymaganymi procedurami.W tej chwili modernizowany jest proces uzdatniania wody, polegający na zastosowaniu nowoczesnego sposobu wytrącania mikrozanieczyszczeń. To kluczowy element oczyszczania wody z wykorzystaniem metod chemicznych i mechanicznych. W Zakładzie Produkcji Wody "Miedwie" zmodernizowano również przepompownię, wyposażając ją w nowoczesne zespoły pompowe. Tym samym uzyskano bezawaryjną pracę pompowni oraz duże oszczędności w zużyciu energii elektrycznej w trakcie jej eksploatacji. Modernizacja Zakładu Produkcji Wody "Miedwie" kosztowała około 100 milionów złotych. Ale dzięki tym pieniądzom Szczecin ma dzisiaj jedną z najnowocześniejszych w Polsce stacji poboru i uzdatniania wody. Mieszkańcy otrzymują doskonałej jakości wodę do picia, której parametry spełniają surowe normy polskie i unijne. Ponadto zakład ma spory zapas "mocy", pozwalający zwiększyć w razie potrzeby produkcję wody nawet o 30 procent a nadwyżkę zaproponować gminom sąsiadującym ze Szczecinem.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2011/11/25, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2012/01/09 14:58:03
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2012/01/09 14:58:03 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2011/12/12 08:20:25 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2011/11/25 10:17:09 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2011/11/25 09:58:21 nowa pozycja