przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/97/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 22 SIERPNIA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Rozpatrzenie skargi na nierzetelne wykonywanie zadań przez ZDiTM.
4. Rozpatrzenie skargi na działania Prezydenta w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym.
5. Rozpatrzenie skargi mieszkańca Szczecina w sprawie braku odpowiedzi na pismo.
6. Opinia w sprawie nieodpłatnego przekazania materiałów drogowych z depozytu.
7. Informacja nt. LARUSA
8. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Protokół z posiedzenia 18.07.br. został przyjęty w wyniku głosowania /4-za,2-wstrz./


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi na nierzetelne wykonywanie zadań przez ZDiTM.


Skarga wraz z postępowaniem wyjaśniającym stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Skarżący złożył oświadczenie, że wycofuje swoją skargę.  


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie skargi na działania Prezydenta w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym.


Skarga wraz z postępowaniem wyjaśniającym stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Komisja w wyniku głosowania /6-za/ jednogłośnie uznała przedmiotową skargę za bezzasadną.


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie skargi mieszkańca Szczecina w sprawie braku odpowiedzi na pismo.


Skarga wraz z postępowaniem wyjaśniającym stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Skarżący złożył oświadczenie, że wycofuje swoją skargę.  


Ad. pkt. 6.
Opinia w sprawie nieodpłatnego przekazania materiałów drogowych z depozytu.


Komisja w wyniku glosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała sprawę nieodpłatnego wydania z depozytu miejskiego materiałów drogowych pochodzących z odzysku tj. 4 sztuk betonowych koszy na śmieci - celem przeznaczenia dla Przedszkola Publicznego nr 11 "Jarzębinka" Osiedle Kasztanowe 54 Szczecin. (załącznik nr 6 do protokołu.


Ad. pkt. 7.
Informacja nt. aktualnej sytuacji Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "LARUS"


Przewodniczący Komisji L. Duklanowski – przedstawił problem braku opieki nad chorymi zwierzętami przez miejskiego łowczego. Mieszkańcy skarżą się, że odwożą do niego chore zwierzęta, a ten z kolei odsyła ich do Pana Kudawskiego. Zapytał, jak faktycznie wygląda ta sprawa i czy jest możliwość przekazania środków finansowych dla ośrodka prowadzonego przez Pana Kudawskiego na dalsze leczenie dzikich zwierząt. Podkreślił, że obecnie jest to jedynie wparcie w Szczecinie dla zwierząt chronionych .

P. M. Kudawski (ORDZ Larus) – przybliżył Komisji działalność Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt LARUS. Zwierzęta chronione są odbierane przez Ośrodek z terenu Miasta lub bezpośrednio przywożone na miejsce przez mieszkańców. Obecnie sytuacja jest taka, że bez dalszego wsparcia Miasta opieką nad dzikimi zwierzętami będzie musiała zająć Straż Miejska.

Przewodniczący Komisji L. Duklanowski – zwrócił uwagę, że na dzień dzisiejszy Pan Kudawski wyręcza służby miejskie, które powinny się tym zająć. Dlatego Miasto musi tu zapewnić wsparcie finansowe.

P. A. Grabiec (Dyrektor WGKiOŚ) - nie kwestionuje działalności i zasadności funkcjonowania ośrodka.  Dofinansowanie ze strony Miasta w I półroczu zostało zapewnione, ale środki się skończyły i umowa wygasła. Po interwencji na poprzednich posiedzeniach Komisji, Wydział przeprowadził analizę możliwości pozyskania kolejnych środków na ten cel i okazało się, że mamy oszczędności z m.in. z akcji odkomarzania. Podsumowując, umowa z Panem Kudawskim zostanie na nowo podpisana od 01 września br.  na kwotę pomiędzy 2,5 - 4 tys. złotych. Dodatkowo ośrodek otrzymuje dofinansowanie z RDOŚ, z którym Wydział prowadzi rozmowy, aby od przyszłego roku dofinansowanie dla ośrodka odbywało się na zmienionych zasadach.

Radny W. Dzikowski – zwrócił uwagę, że za każdym razem Pan Kudawski przedstawia faktury i rachunki za leczenie zwierząt. Pan Kudawski wykonuje swoją pracę bardzo dobrze i rzetelnie. Zawiązał grupę osób działających na rzecz  ochrony dzikich zwierząt i ich uzdrawiania, aby później oddać je w dobrym stanie naturze. Pan Kudawski potrzebuje te środki wyłącznie na działalność bieżącą ośrodka m.in. na karmę, na kojce, zagrody i inne niezbędne środki na leczenie zwierząt. Pomagają mu także bezpłatnie niektórzy weterynarze. To nie są pieniądze na jego prywatne wydatki, ale na leczenie kilkuset zwierząt w ciągu roku. Śmieszy go problem Wydziału z pozyskaniem kwoty 5 tys.zł na tak szczytny cel. Chciałby wiedzieć, co tak naprawdę robi Miejski Łowczy, skoro nawet nie odbiera telefonów. Dzwonił do niego co najmniej 3 razy, ale nikt nie odbiera telefonu, więc jak mieszkańcy mają tam uzyskać pomoc w ratowaniu chorych zwierząt, a zapotrzebowanie na prowadzenie takiej działalności jest bardzo duże. Szkoły i przedszkola organizują co roku wycieczki dla dzieci do Ośrodka, aby zapoznały się z jego funkcjonowaniem i zobaczyły na żywo dzikie zwierzęta, żyjące w naszych lasach, które są pod ochroną.   Nie do przyjęcia jest postawa Miasta, które zamiast wspierać i pomagać takim ośrodkom, twierdzi, że nie ma pieniędzy. Prosi, aby Pan Dyrektor Grabiec dołożył wszelkich starań przy ustalaniu kwoty wsparcia dla ośrodka Pana Kudawskiego i wnosi o zweryfikowanie pracy miejskiego łowczego. 

Przewodniczący Komisji L. Duklanowski - jakie są koszty miejskiego łowczego?

P. A. Grabiec – wyjaśnił, że miejski łowczy dostaje zgłoszenia bezpośrednio od dyżurnego technicznego Miasta, policji i straży miejskiej, a rzadziej od mieszkańców. Kwota umowy wynosi 58 tys. zł na cały rok.

Radny J. Posłuszny – stwierdził, że trzeba podejść do problemu całościowo. Może Komisja powinna wystąpić do Prezydenta Miasta  o zmianę w budżecie, skoro Wydział nie może zagwarantować wystarczających środków dla Ośrodka.  Miasto powinno zadbać, aby takie instytucje funkcjonowały i powinny wspierać takich pasjonatów, którzy ratują i leczą pokrzywdzone zwierzęta.   Sam osobiście miał ostatnio przypadek dostarczenia do pana Kudawskiego rodziny jeży, które wymagały pomocy i opieki. Pan Kudawski bez problemu je przyjął do swojego ośrodka.

Radny W. Dzikowski – najlepiej będzie, jak Pan Kudawski przedstawi koszty związane z prowadzeniem Ośrodka  i wtedy WGKiOŚ wystąpi do Skarbnika Miasta o ujęcie takiej kwoty w przyszłorocznym budżecie.

P. M. Dziubak (RDOŚ) – dodał, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie  ma podpisane porozumienie na dofinansowanie od marca br. na kwotę  5 tys. zł miesięcznie dla ośrodka Pana Kudawskiego. Zwierzęta są dofinansowane pod kątem rehabilitacji, w tym wszelkie usługi weterynaryjne + karma dla zwierząt. Poinformował, że w dniu wczorajszym spotkał się z przedstawicielami Urzędu Miasta w celu rozwiązania obecnej sytuacji Ośrodka. Stwierdził, że sprawę można rozwiązać i na pewno na przyszły rok wypracuje odpowiednie stanowisko, aby dalej dofinansowywać ośrodek Pana Kudawskiego.

Radny H. Jerzyk - trzeba tu przyjąć jednolitą zasadę dofinansowania, tak aby nie było takiej sytuacji, że co roku jest to inna kwota i do tego niewystarczająca. Wydział powinien wiedzieć, jaka konkretnie kwota jest niezbędna dla funkcjonowania ośrodka i należy na to zagwarantować pieniądze.

Radny W. Dąbrowski – dodał, że należy ustalić zasady, jaka grupa zwierząt będzie  miała dofinansowanie.

P. A. Grabiec (Dyrektor WGKiOŚ) – poinformował, że większe środki na tego typu działalność ma możliwość pozyskania odpowiednia organizacja, czy też stowarzyszenie.

Radna M. Jacyna-Witt - udawanie, że stowarzyszenia mogą lepiej prowadzić taką działalność jest mitem. Należy mieć świadomość, że przy prowadzeniu stowarzyszenia jest tam potrzeba zatrudnienia wykwalifikowanego księgowego i w związku z tym   dochodzą duże koszty jego utrzymania.

Przewodniczący Komisji L. Duklanowski – poddał pod głosowanie wniosek formalny o pilne zabezpieczenie środków w wysokości 5 tys. złotych na potrzeby funkcjonowania  od września do końca bieżącego roku "Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt", prowadzonego przez Pana Kudawskiego.

Komisja w wyniku głosowania /7-za/ pozytywnie zaopiniowała ww. wniosek.


Ad. pkt. 8.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Przewodniczący Komisji L. Duklanowski – zapoznał radnych z pismami mieszkańców, skierowanymi do Komisji do wiadomości:

 - pismo Pani B. Dzieniak dot. krzywdzącej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla mieszkańców domów jednorodzinnych – załącznik nr 7

 - pismo Pana J. Dubińskiego w sprawie problemu wywozu śmieci z posesji usytuowanych w mieście oraz opłat za ich wywożenie – załącznik nr 8

 - pismo Pani B. Brzezińskiej w sprawie metody obliczania opłaty za odpady komunalne – załącznik nr 9 do protokołu

 - pismo SM Kolejarz dot. podjęcia działań w kierunku zwiększenia częstotliwości odbioru odpadów gabarytowych – załącznik nr 10

Komisja przyjęła ww. pisma do wiadomości.

Przewodniczący Komisji L. Duklanowski – oświadczył, że w związku z licznymi głosami mieszkańców w sprawie nieprawidłowo funkcjonującej gospodarki odpadami w mieście, zwoła we wrześniu posiedzenie Komisji poświęcone wyłącznie sprawie odpadów komunalnych.

Radna M. Jacyna-Witt  - prosi, aby na to posiedzenie komisji, WGKiOŚ przedstawił uzasadnienie narzuconej ceny za segregację i jakie z tego tytułu mieszkańcy mają korzyści. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że jest to tylko ideologia, bez korzyści dla Miasta.

P. P. Adamczyk (WGKiOŚ) - prosi, aby radni przed tym posiedzeniem, w pierwszej kolejności  zobaczyli działającą  instalację na ul. Bronowickiej i Ks. Anny, a dopiero później dyskutowali na ten temat.

Radny H. Jerzyk - poruszył sprawę uporządkowania i utworzenia dodatkowych punktów odbioru trawy i liści szczególnie przy nowo powstałych osiedlach. Następnie poruszył sprawę funkcjonowania firmy Ecowings, która gromadzi odpady na terenie dawnych zakładów Unikon w Płoni. W tej sprawie zwrócił się do niego Społeczny Komitet mieszkańców, który występuje przeciwko zanieczyszczeniu środowiska przez tą firmę. Mieszkańcy twierdzą, że firma Ecowings gromadzi śmieci, które nie są wywożone. Obawiają się zanieczyszczenia pobliskiej rzeki i alarmują, że już pojawiły insekty i gryzonie. W związku z tym zgłosił wniosek formalnym, aby na posiedzeniu Komisji we wrześniu zaprosić Komitet mieszkańców i wyjaśnić ich obawy.

P. P. Adamczyk - otrzymaliśmy pismo w tej sprawie i jest tu podejrzenie, że jest to podmiot skupujący odpady, który później zniknie, odpady pozostaną. Dodał, że firma Ecowings to była spółka Ekorama, która została rozwiązana z powodu nienależytego sposobu postępowania z odpadami.

Radny W. Dzikowski – zgłosił problem wykoszenia trawy z pasa drogowego z ulicy prof. Żuka. Dokonał prezentacji auidowizualnej przedmiotowej ulicy, gdzie w godzinach wieczornych na drogę wychodzą dzikie zwierzęta z pobocznego lasu, stanowiąc tym samym duże zagrożenie dla kierowców. Zgłaszał ten problem do Dyrektora ZUK-u, ale wysłany urzędnik przez Dyr. Sumisławskiego stwierdził, że nie trawa nie stanowi żadnego problemu i nie ma potrzeby jej wycięcia. Na przedstawionym nagraniu jednak wyraźnie widać, że wiele saren i dzików wychodzi na pas drogi i żywi się tą trawą.  Prosi o interwencję Komisji w tej sprawie i przyjęcie  wniosku o  pilne wykoszenie trawy z pasa drogowego wzdłuż ulicy prof. Żuka w Szczecinie.

Przewodniczący Komisji L. Duklanowski - poddał pod głosowanie ww. wniosek o pilne wykoszenie trawy z pasa ruchu drogowego wzdłuż ulicy prof. Żuka w Szczecinie. Obecnie  porośnięty pas drogowy trawą stanowi zagrożenie potrącenia dzikich zwierząt wychodzących na drogę z okalającego ulicę lasu.

Komisja w wyniku głosowania /7-za/  jednogłośnie zaopiniowała ww. wniosek. 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/08/06, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2013/09/06 10:03:43
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2013/09/06 10:03:43 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/08/29 11:24:37 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2013/08/29 11:24:07 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/08/07 12:52:30 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/08/06 10:42:13 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/08/06 09:39:46 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2013/08/06 09:22:58 nowa pozycja