przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-8/69/12
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 14 LISTOPADA 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Adam Kozłowski - Wiceprzewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Wiceprzewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Zaopiniowanie Harmonogramu Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2013.
4. Akcja Zima- zapoznanie się z informacją dot. zabezpieczenia miejsc w schroniskach i noclegowniach w okresie zimowym w mieście Szczecinie.
5. Rozpatrzenie korespondencji wpływającej do Komisji.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokół z dnia 17.10.2012


Ad. pkt. 3.
Zaopiniowanie Harmonogramu Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2013.


Komisja zapoznała się z Harmonogramem  Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2013. Stanowi on załącznik do protokołu.

Harmonogram został  stworzony na podstawie informacji uzyskanych z innych wydziałów oraz jednostek miejskich, które realizują zadania na rzecz osób niepełnosprawnych. Został pozytywnie zaopiniowany przez Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych.

Komisja zapoznała się z  celami głównymi, operacyjnymi oraz szczegółowymi zapisami dot.poszczególnych zadań.

Przewodniczący obrad  Adam Kozłowski zadał pytanie,jak  wygląda realizacja projektu? czy jest jakiś monitoring tych działań?

Dyr. Olejnik- tak, jest monitoring, składane są coroczne sprawozdania z realizacji projektu. Poinformowała również, że wydany zostanie informator dla niepełnosprawnych niewidzących.

Radny Leszek Duklanowski zadał pytanie o auta dowożące niepełnosprawnych znajdujące się w zasobach MOPR, czy ten transport jest wystarczający?

Uzyskał odpowiedź, że problemem jest nadal transport dzieci niepełnosprawnych do szkół, nie został on rozwiązany przez Wydział Oświaty, w związku z tym, auta SOKONU nadal obsługują szkoły a dla niepełnosprawnych wózkowiczów brak transportu.

Komisja dyskutowała, jak ten problem rozwiązać, do tematu radni obiecali powrócić.

Komisja w wyniku głosowania, pozytywnie zaopiniowała HarmonogramMiejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na rok 2013.  (za-5)


Ad. pkt. 4.
Akcja Zima- zapoznanie się z informacją dot. zabezpieczenia miejsc w schroniskach i noclegowniach w okresie zimowym w mieście Szczecinie.


Dyrektor WSS M. Olejnik przedstawiła Komisji informację dot. zabezpieczenia opieki w okresie zimy  dla  osób bezdomnych. Informacja pisemna stanowi zał. do protokołu.

W Gminie Miasto Szczecin działania na rzecz osób bezdomnych mają charakter systemowy.Na terenie Gminy Miasto Szczecin istnieje 8 schronisk dla osób bezdomnych w tym dla matek z małymi dziećmi oraz dla rodzin. Koordynatorem tego systemu jest Dział Pomocy Osobom Bezdomnym w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Szczecinie Na cele związane z przeciwdziałaniem bezdomności Miasto zabezpieczyło w 2012 r.  około 535 miejsc w schroniskach. Wysokość środków finansowych Miasta przeznaczonych na to zdanie-  wynosi -  1 200 000,00-zł (wartość łączna zawartych umów).

W okresie zimowym pomoc osobom bezdomnym odbywa się poprzez całodobowe dyżury  pogotowia zimowego,  prowadzone przez Stowarzyszenie „Feniks” w ramach współpracy ze służbami miejskimi.  Działania takie skuteczniej zapobiegają i przeciwdziałają możliwości zamarznięcia osoby bezdomnej.Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie również zajmuje się pomocą na rzecz osób bezdomnych, nie korzystających ze schronisk i noclegowni. Pomoc ta polega przede wszystkim na: świadczeniach pieniężnych, posiłkach w naturze, pracy socjalnej  umożliwiającej każdej z tych osób uzyskanie skierowania  do schroniska lub noclegowni  o ile ich sytuacja tego wymaga  i wyrażają na to zgodę. Od kilkunastu lat nie zanotowano sytuacji zamarznięcia bezdomnego na ulicy, tzn.że system działa. Pani dyrektor zauważyła,że paradoksalnie dobre warunki stworzone dla bezdomnych w szczecińskich schroniskach powodują, że ilość bezdomnych stale się zwiększa. Jest to spowodowane napływem bezdomnych z innych gmin. Ale służby MOPR pilnują tych "właściwych gmin" i odsyłają bezdomnych do ich miejsc zamieszkiwania.

Ale prawdziwym problemem są chorzy bezdomni. Nikt nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za opiekę i leczenie. Często szpitale pozbywając się takiego chorego, odsyłają do noclegowni, a wymaga on jeszcze opieki oraz leczenia szpitalnego.Wydział Spraw Społecznych myśli  nad nowym zadaniem dla organizacji pozarządowych, w ramach konkursu na zadanie "schronienie dla osób zależnych" czyli schronisko z opieką  medyczną.Konkurs na to zadanie zostanie rozpisany, jest zamysł, aby to zrobić w schronisku na ul. Hryniewieckiego(brak barier, budynek parterowy,duże przestronne dwuosobowe pokoje). Są po wstępnych rozmowach z panią Prezes B.Łatką, która zgłosiła, że toalety nie są dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Obecnie trwają tam prace remontowe dostosowawcze. Dziś w WSS odbyło się spotkanie w tej sprawie, wszelkie wątpliwości i niejasności zostały wyjaśnione Pani Prezes. Dyr. Olejnik dodała, że obiekt na ul. Hryniewieckiego jest jedyny na prowadzenie tego rodzaju działań.

Komisja przyjęła informację nt. opieki nad bezdomnymi w okresie zimy 2012-2013.


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie korespondencji wpływającej do Komisji.


Komisja przyjęła do wiadomości pismo z dnia 18.10.2012 (odpowiedź Powiatowej Rady ds Osób Niepełnosprawnych) na pismo w sprawie złamania barier architektonicznych w instytucjach kultury. Pomysł, aby zorganizować spotkanie robocze z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego jest godny uwagi. Komisja wyznaczy termin takiego spotkania.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Wiceprzewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Adam Kozłowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/10/30, odpowiedzialny/a: Anna Myślińska, wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2012/12/14 11:38:27
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2012/12/14 11:38:27 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/11/20 13:51:08 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/11/20 13:50:41 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2012/10/30 11:34:06 nowa pozycja